Vastaps a beregszászi színház előadásán a Munkácsy Mihály Magyar Házban
„Úgy hiányzott már ez a mai est a munkácsi magyar közönségnek, mint a friss levegő, mint egy korty víz, mint egy falat kenyér!” – olvasható a KMKSZ Munkácsi Alapszervezetének Facebook-bejegyzésében a beregszászi színház Köszi, köszi…! című előadása kapcsán.
A kabarét a Munkácsy Mihály Magyar Ház Nyitásváró programjának keretében, a Kárpátaljai KultúrKaraván szervezésében láthatták az érdeklődők április 23-án, pénteken. Kezdésként Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladataiért felelős miniszteri biztos videoüzenetét vetítették le az egybegyűlteknek, aki örömének adott hangot, hogy a gyönyörű szecessziós épület lassan eléri azt a célt, amelyet neki szántak, s a magyar kultúra iránt érdeklődő magyarok és nem magyarok számára helyszínként szolgál majd.
– Az előadást nagy lelkesedés fogadta, s pozitív visszhangja van. A munkácsi és a környékbeli magyarságnak is könnyed, nevetéssel teli színházi estéje volt. Ez arra ösztönöz minket, szervezőket, hogy további lehetőségeket teremtsünk a ház látogatói számára a nyitás előtti és a nyitás utáni időszakban is – foglalta össze Kudlotyák Krisztina, a Kárpátaljai KultúrKaraván (KKK) programvezetője.
A következőkben szeretnénk fiataloknak és felnőtteknek játékesteket szervezni, tervben van még egy Köszi, köszi…! előadás megvalósítása, s a beregszászi színház jótékonysági alapítványa közreműködésével szeretnénk ifjúságnak szóló színházi alkalomnak is teret adni. Tarsolyunkban van több kiállítási terv, például egy tárlat Angyalossy Sándor munkáiból. Hamarosan pedig néhány kárpátaljai pincészet fog bemutatkozni egy rendhagyó borrendezvényen – vázolta a terveket a programvezető.
A Munkácsy Mihály Magyar Ház épületét 1910-ben emelték az Osztrák–Magyar Bank munkácsi fiókintézete számára. A patinás bankpalotát magyar állami támogatásból újították fel, a ház hivatalos átadása a járvány miatt tavaly óta tolódik, de útjára indították a már említett Nyitásváró programsorozatot. A kulturális élet szempontjából kiemelkedő jelentőségű, hogy a díszteremben színpadot építettek, ennek köszönhetően lehetőség nyílik színházi bemutatók, zenei koncertek lebonyolítására.
– Nagyon készültünk erre az eseményre, hiszen ez volt az első ilyen típusú rendezvény itt – nyilatkozta Tarpai József, a Munkácsy-házat működtető cég vezetője. Élesben vizsgázott a színpadtechnikai berendezés, fontos volt, hogy minden jól működjön. Oda kellett figyelni a lift, a gardrób, a mosdóhelyiségek stb. megfelelő előkészítésére, a társulat igényeinek kielégítésére és természetesen a járványügyi szabályok betartására is.
Reméljük, minél több kulturális és egyéb rendezvényt sikerül a jövőben lebonyolítani a közösségi házban a kárpátaljai magyarok és más nemzetiségűek legnagyobb megelégedésére. Még tartanak a felújítási munkálatok, folyik a belső udvar rendezése, amely szintén különleges közösségi térként működhet majd. Az udvaron kiépülő terasz talán visszahoz majd valamit az egykori Tündérkert étterem kerthelyiségének hangulatából, amely a munkácsi polgárság népszerű találkozóhelye volt a múlt század elején – avatott be a részletekbe Tarpai József.
A beregszászi színház működésére is rányomja bélyegét a pandémia. S míg az intézmény nagyszínpadán – ha a megszokottnál ritkábban is, illetve korlátozott számú közönség előtt, de – van lehetőségük játszani –, az úgynevezett tájolásokra, a kárpátaljai kiutazásokra hónapok óta nem nyílt alkalma a társulatnak.
– Ezt az előadást március elején mutattuk volna be Munkácson, ám akkor a karanténszigorítás, a vörös zóna közbeszólt. Most végre megvalósulhatott az előadás, így a munkácsi magyarság előtt játszhattak a beregszászi színészek – árulta el lapunknak Sin Edina, a beregszászi színház jótékonysági alapítványának igazgatója, a KKK színházi felelőse. – A jegyek néhány nap alatt elfogytak, s már az előkészületek során látszott, hogy még egy előadást műsorra kell itt tűzni, ezért el is kezdtük a következő alkalom szervezését.
Megható volt látni, tapasztalni a nézők felől áradó szeretetet, az érdeklődést s a felismerést, hogy itt, ebben a városban is mennyi embernek fontos még a magyar kultúra ápolása, mindennapi megélése. A társulat számára pedig felemelő volt, hogy ismét találkozhattak a közönséggel, akik állva, vastapssal fejezték ki tetszésüket és hálájukat az élő zenés előadás végén. Bízunk benne, hogy folytatni tudjuk a kárpátaljai körutat, s a nyár folyamán szabadtéri színházi estékre hívhatjuk majd az érdeklődőket a magyarlakta régiókban Kárpátalja-szerte – fogalmazott Sin Edina.
A Munkácsy Mihály Magyar Ház programjairól a közösségi hálón és a hagyományos csatornákon tájékozódhatnak.
SE