Az elnevezés új, de a célkitűzések és a szellemiség változatlan – tanévnyitó a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban
Harminc évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a nagy múltú Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnázium jogutódjaként létrejött Beregszászi Magyar Gimnázium, amely később felvette Bethlen Gábor nevét, az elmúlt év változásainak következtében pedig a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum nevet viseli.
A 2021-es tanév megnyitóján 31 elsős diák lépte át a tanintézmény küszöbét, majd a hagyományokhoz híven az iskola udvarán található székelykapu boltíve alatt is átsétáltak Ködöböcz Györgyi osztályfőnök vezetésével: így váltak a kis félénk diákok a líceum nagy családjának méltó tagjaivá.
A himnuszok elhangzása és a meghívott vendégek köszöntése után Szabó Árpád igazgató ünnepi beszédében beszámolt az elmúlt év karanténos nehézségeiről, majd reményét fejezte ki, hogy az idei tanévben a jelenléti oktatás fogja játszani a főszerepet. Méltatta az iskola történelmének kiemelkedő sikereket elérő diákjait, valamint a tavalyi évben kitűnő tanulmányi eredményeket elért diákokat egyaránt. „A nehézségek ellenére is sikerült újabb, és magasabb szintű eredményeket elérni” – szólt a jelenlévőkhöz az igazgató. Mától minden egyes tanévnek lesz saját mottója, amely iránytűként szolgál majd a szemeszterek során. Idén az iskola névadójának gondolatára esett a választás: „Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.” Végezetül jó egészséget, kitartást és kimagasló eredményeket kívánt mindenki számára.
Az intézmény igazgatójának ünnepi köszöntője után az elsős diákok mellére kerültek a gimnázium jelvényei. A kitűzőket a hagyományokhoz híven a végzős diákok helyezték fel legifjabb diáktársaik zakóira, illetve blúzaira. „Viseljétek büszkén és a tanintézményhez méltóan!” – szólt a felszólítás a legkisebbek számára. A kitűzőátadót követően az elsősök fogadalomtétele következett Jakab Emma elsős diák tolmácsolásában, amit a Mire jó az iskola című vers követett Károly Réka és Májercsik István előadásában.
A tanévnyitó egyik különleges pontjaként Udvari Istvánnak, a gimnázium egykori igazgatójának üzenetét hallhatták a megjelentek. A nyolc évig igazgatóként tevékenykedő, már 21 éve nyugdíjas éveit élő pedagógus visszaemlékezései rendkívül meghatóak voltak. Mint alapító igazgató minden erejével arra törekedett, hogy a magyar nyelven tanulók méltó tudással rendelkező partnereik legyenek az oroszul és ukránul tanuló diáktársaiknak. „Elért eredményeikkel elődeikhez hasonlóan a mai diákok tekintélyt szereznek a többi tanintézmény között is, amely növeli a líceum hírnevét” – szóltak a nyugalmazott gimnáziumigazgató szavai, majd mindenkinek vírusmentes és sikeres tanévet kívánt.
„A Bethlen Gábor nevét viselő tanintézmény a magyar nyelv, oktatás és kultúra bástyája: minden itt tanuló diák büszke lehet arra, hogy itt szerezheti meg a tudását” – mondta ünnepi beszédének kezdetén Szilágyi Mátyás beregszászi főkonzul. Elmondása szerint az iskola Bethlen Gábor nagy fejedelem eszmeiségét hagyományozza az itt tanulókra. „Reméljük, hogy az óvodától az egyetemig a továbbiakban is magyar nyelven zajlik majd az oktatás. Ezt az elvet Magyarország Kormánya töretlenül támogatja. Kiállunk a teljes körű magyar anyanyelvű oktatás mellett Kárpátalján” – szólt az ünnepség résztvevőihez Szilágyi Mátyás főkonzul. Végezetül Reményik Sándor Magyar gyermekek című versével zárta szavait.
Következő mozzanatként Wass Albert Előhang című verse hangzott el a líceum diákjainak előadásában.
Az ünnepség zárásaként Marosi István görögkatolikus áldozópap, valamint Taracközi Ferenc református lelkész kérték Isten áldását a diákokra, iskolai dolgozókra és a tanévre egyaránt.
ZsT