Popovics Béla történelmi előadása Munkácson
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) kiemelten fontosnak tartja, hogy a hagyományainkat, értékeinket, történelmünket, kultúránkat átadjuk, továbbítsuk a felnövekvő generációnak. Ezért a Szövetség az elmúlt időszakban felkérte Popovics Béla helytörténészt, illetve dr. Kész Barnabás történészt, néprajzkutatót, hagyományőrzőt, hogy hétről hétre különböző kárpátaljai településeken tartsanak interaktív előadást a témában, amelyben teljes egészében felölelik a magyarság, ezen belül Kárpátalja történelmét.
November 30-án a Munkácsy Mihály Magyar Ház adott otthont a Barangolások a Kárpátok alján című előadásnak, amelyben Popovics Béla mutatta be Kárpátalja, valamint Munkács sokszínű történelmét a 120 résztvevő számára.
A rendezvény kezdetén bemutatták azt a több mint 100 éves zászlót, amelyet a munkácsi Gajdos család ajánlott fel a KMKSZ Munkácsi Alapszervezetének, és amelyet Korolyova Erzsébet, a KMKSZ Munkácsi Alapszervezetének elnöke átadott a Munkácsy Mihály Magyar Háznak, hogy méltó helyre kerüljön. A zászló egyik oldalán Munkács címere, Szent Márton a lovas szobron, a másik oldalán pedig Magyarország címere látható.
Popovics Béla előadásában beszélt Kárpátalja nevezetességeiről, bemutatta, illetve fotókkal illusztrálta az Árpád-vonal fennmaradt bunkereit, a kárpátaljai fatemplomokat, a munkácsi, ungvári, szerednyei, huszti várat, a podheringi emlékművet, a Rákóczi-kastélyt stb. Külön kiemelte Kárpátalja történelmi városait, vármegyéit, beszélt a honfoglalás kori időkről, a Rákóczi, valamint az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról, mesélt Petőfi Sándor kárpátaljai útjairól, az első és második világháborúról, a cseh éráról, és még sok minden másról.
Részleteiben bemutatta Munkács történetét, Zrínyi Ilona személyiségét, a vár történelmi fontosságát, Munkács régi utcáit és nevezetes épületeit. Emellett az előadásban Popovicsné Palojtay Márta néhány Radnóti Miklós-költeményt is előadott. A helytörténész kutatásainak eredményeképpen sikerült kiderítenie, hogy a méltán híres Feszty-körképhez felhasznált vázlatok a várost körülvevő melyik hegyről készültek. Továbbá előadásában kitért a városhoz kötődő híres magyarokra, többek között bemutatta a világhírűvé vált festőt, Munkácsy Mihályt, vagy a mártírhalált szenvedett, néhány évvel ezelőtt boldoggá avatott Romzsa Tódor görögkatolikus püspököt.
Az előadás-sorozat a Munkácsy Mihály Magyar Ház, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a Bethlen Gábor Alap Zrt. és a Nemzeti Együttműködési Alap szervezésében és támogatásával valósul meg.
D. P.