Tizenhárom éves a bitcoin
Idén január 3-án lett 13 éves a bitcoin. Satoshi Nakamoto 2009-ben hozta létre a világ első BTC-blokkját. Az úgynevezett Genesis Block 50 darab bitcoint tartalmaz és egy üzenetet: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” (jelentése: A pénzügyminiszter a második banki mentőcsomag küszöbén. Ez a The Times brit napilap 2009. január 3-án kiadott számának címoldalán jelent meg.).
A decentralizált valuta létrehozását a 2008-as pénzügyi válság motiválta. Satoshi maga a bankrendszert működésében látta a fennálló helyzet okát. Alternatívaként a szerző létrehozott egy közösség központú decentralizált, vagyis közvetítő szerv nélkül jól működő digitális „jószágot”.
Az elmúlt 13 év során hosszú utat tett meg a BTC és maga a blokklánc-technológia egyaránt. Az első években csak egymaroknyi ember látott ebben perspektívát, azonban hamar kiderült, hogy sok lehetőséget rejt ez az innováció. Az elmúlt két év során megjelentek az intézményi és befektetési alapok a finanszírozók között, ami jelentős áremelkedést okozott az egész kriptovaluta-piacon. Elon Musk Tesla nevű cége az elmúlt évben 1,5 milliád dollárért vett bitcoint. 2021-ben a Black Rock, a világ egyik legnagyobb vagyonkezelője is megjelent a befektetők sorában.
A múlt év legnagyobb slágere az NFT, vagyis a nem cserélhető tokenek voltak, amelyen digitális műalkotás tranzakciója és tulajdonjoga van rögzítve. A valaha egyik legdrágábban értékesített műalkotást is NFT formájában adták el a tavalyi év elején 69,3 millió dollárért, melyet „Beeple” (Mike Winkelmann) alkotott.
Napjainkban az egész kriptovaluta-piac teljes piaci kapitalizációja meghaladja a 2 000 milliárd dollárt, melyből a BTC 800 milliárd dollárt tesz ki. A fennmaradó csaknem 1 200 milliárd dollár úgynevezett altcoinok, magyarul alternatív érmék és tokenek fedezetét teszi ki.
Ameno