Kisebbségtől a kisebbségnek: kárpátaljai magyar közbenjárással jutottak el ukrán nyelvű tankönyvek Magyarországra

2022. május 4., 19:48 , 1107. szám

Ukrán nyelvű, elemi osztályokban használt tankönyveket adtak át a Kárpátaljai Megyei Tanács (KMT) magyar képviselői a jelenleg Magyarországon tartózkodó ukrajnai menekült gyermekek számára.

Dr. Orosz Ildikó megyei tanácsi képviselő szerint mi, kárpátaljai magyarok, akik kisebbségben élünk, nagyon fontosnak tartjuk az anyanyelvi oktatást, sőt átérezzük azoknak a menekülteknek a helyzetét, akik most kisebbségbe kerültek, például Magyarországon. „Mivel a Magyarországra érkező menekültek nem hozták magukkal a gyermekeik tankönyveit, ezért egyeztetve Maruszinec Mariannával, a Kárpátaljai Megyei Oktatási Főosztály vezetőjével sikerült Kárpátaljáról majdnem 1 000 tankönyvet áthozni” – nyilatkozta a megyei tanács oktatási, tudományos, kulturális, egyházügyi, ifjúsági, sport-, nemzeti kisebbségi és információs bizottságának elnöke.

A Magyarországra érkezett tankönyveket a budapesti BOK Sportcsarnokban adták át, ahol az Ukrajnából érkező menekülteket is fogadják. A könyv­csomagot még a megérkezése napján átadták Magyarország oktatásügyért felelős minisztériuma számára.

Fontos megjegyezni, hogy a sportcsarnokban egy olyan kisebb kiadvány is „terjed” az ukrán menekültek körében, amely a magyart mint idegen nyelvet tanítja az azt olvasók számára.

„Ez így igaz, hisz korábban átadtuk a kiadvány szerzői jogát a magyarországi oktatási hivatal részére, ennek köszönhetően annyi ilyen kiadványt nyomtatnak ki, amennyire szükségük van, emellett korábban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is gyűjtött ukrán nyelvű mesekönyveket a menedéket Sátoraljaújhelyen kapott gyermekeknek” – emlékeztetett Orosz Ildikó. A főiskola hallgatói a gyűjtés mellett aktívan kivették részüket a nevelői és adminisztratív munkákból, valamint természetesen tolmács- és fordítói feladatokat is végeztek.

„Február 24. óta mindannyiunk élete megváltozott, aminek következtében minden Ukrajnát elhagyó személynek óriási segítségre van szüksége ahhoz, hogy biztonságosabb országok területén találjanak menedéket a háború idejére. Mi igyekszünk őket is és természetesen az otthon maradt embereket is lehetőségeinkhez mérten segíteni és támogatni” – nyilatkozta Balogh Lívia megyei képviselő. Elmondása szerint minden kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezet próbál segíteni abban, hogy minél átláthatóbbak legyenek azon jogi rendeletek, amelyek érintik az Ukrajnából Magyarországra menekült állampolgárokat, ezek mellett pedig természetesen különböző humanitárius szállítmányok segítségével támogatni az otthon maradt embereket.

A könyveket ünnepélyesen Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkár úr vette át, aki rendkívül hálás volt a segítségért és a hozzájárulásért. Véleménye szerint a könyv­csomag óriási segítség lesz a Magyarországra érkező ukrán anyanyelvű gyermekek mihamarabbi beilleszkedéséhez.

Magyarország Kormánya számos egyéb eszközzel is segíti az ukrajnai menekültek beilleszkedését és otthonra találását. Egyrészt külön kiegészítő támogatást biztosít minden olyan iskola számára, amely délutáni felzárkóztatást nyújt az ideérkező menekült gyermekek számára. Továbbá megkönnyítették az érettségibe való bekapcsolódásukat, hiszen április 20-ig tudtak akár utólag is jelentkezni az érettségi vizsgákra, és lehetőségük van arra, hogy magyar nyelv és irodalom tantárgy helyett magyar mint idegen nyelv tárgyból vizsgázzanak.

„Fontos kiemelni, hogy két olyan könyv is felkerült a tankönyvi jegyzékre és ingyenesen rendelhető az iskolák számára, amely az ukrán anyanyelvű általános iskolás korosztálynak a magyar nyelvvel való megismerkedését és megtanulását könnyíti meg” – húzta alá a helyettes államtitkár. Véleménye szerint ez a könyvfelajánlás óriási segítség, továbbá külön kiemelendő, hogy a kárpátaljai magyarság is ilyen komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy ennek a válságnak a következményei a lehető legkevésbé legyenek súlyosak mindannyiunk számára. Köszönjük szépen!” – zárta szavait Kisfaludy László.

SD