A telekhatár kiigazításáról
„A ház utáni földterületemet már kétszer is privatizáltattam. A szomszédom betonágasolta be azt az oldalt, ahol nekem kellene, de az ágasokat beljebb tette. Az ő földje még községházi földterület. Rokkantnyugdíjas vagyok, félek, hogy egyszer megüt. Egy másik kérdésem is lenne: lehet-e neki a rekeszemtől két méterre diófája?”
– Mindenekelőtt emlékeztetnék, hogy a szomszédos telkek tulajdonosai közötti jószomszédi viszony alapja és az esetleges konfliktusok megelőzésének előfeltétele a telekhatárok egyértelmű kijelölése. Ennek érdekében a törvény kötelezi a szomszédokat, hogy működjenek együtt a pontos határok megállapításában, valamint a határjelek helyreállításában, ha azok eltűntek, elmozdultak a helyükről, vagy többé nem egyértelműek. A földtulajdonosok kötelesek betartani a telekhatárokat. (Lásd a Földtörvénykönyv 106. cikkelyét!)
Ha ön privatizálta a telkét, annak határai pontosan meg lettek állapítva, és rögzítve vannak a hatósági nyilvántartásban. Amennyiben a szomszédja által állított „ágasok” nem ezen a határvonalon állnak, jogában áll felszólítani őt, hogy helyezze át azokat a tényleges telekhatárra. Ha ezért megfenyegeti vagy bántalmazza önt, forduljon a rendőrséghez. Vita esetén felkérhetnek közösen egy földmérőt, hogy a műszerei segítségével és a hivatalos okmányok alapján jelölje ki ő a telekhatárt.
Amennyiben szomszédja minderre nem hajlandó, önnek jogában áll a helyi önkormányzathoz fordulni. A Földtörvénykönyv 158. cikkelyének 3. pontja szerint az önkormányzat illetékes bizottsága hivatott rendezni a polgárok közötti földvitákat, illetve a jószomszédsággal kapcsolatos egyéb kérdéseket az adott kistérség határain belül.
Miután a vitában érintett felek egyike benyújtotta ez irányú kérelmét, az önkormányzatnak egy hét áll rendelkezésére annak elbírálására. A földterülettel kapcsolatos vitákat az érintettek (általában a szomszédos telkek tulajdonosai/használói) részvételével tárgyalják, akiket előzetesen értesíteni kell a testület ülésének idejéről és helyéről.
A kérelmezőnek célszerű minél több olyan bizonyítékot mellékelni kérvényéhez, amelyek igazolják, hogy a telek határát megsértették. Csatolni lehet például a kataszteri tervet, feltüntetve azon a vitatott telekhatárt, a földtulajdont igazoló dokumentumot, a kataszterből készült kivonatot.
Az önkormányzati bizottság általában a földkérdésekben illetékes személyekből áll, így a Geodéziai, Térképészeti és Kataszteri Állami Szolgálat (Derzsgeokadasztr) területileg illetékes hivatala és a helyi tanács képviselőiből, földmérőkből, jogászokból stb. A bizottság üléséről jegyzőkönyv készül, amelyet a testület elnöke és titkára ír alá. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a telekvita megoldására vonatkozó, a bizottság által megfogalmazott javaslatokat, ajánlásokat. A bizottsági jegyzőkönyv ajánlásait kötelező végrehajtani.
A vitás kérdések rendezésére nem mindig elegendő egyetlen bizottsági ülés. Megtörténhet, hogy pótlólagos dokumentumokra, információkra van szükség. Előfordulhat, hogy a szomszédja nem jelenik meg, vagy a bizottság nem határozatképes.
Ha a bizottság úgy dönt, hogy nem illetékes az ügyben, a kérelmezőt a bírósághoz utalhatja. Ön is dönthet úgy, hogy a bírósághoz fordul, amennyiben nem elégedett a bizottság határozatával. Azonban számítania kell rá, hogy a bíróságon a felperesnek, vagyis önnek kell bizonyítania, hogy sérült a földtulajdonhoz való joga.
Ami a szomszéd diófáját illeti, a vonatkozó állami építési szabvány (ДБН Б.2.2-12: 2019) értelmében a telekre kiültetett fák törzsének a korona nagyságának függvényében 4-6 méterre (de legalább a koronaátmérő felének megfelelő távolságra) kell lennie a szomszédos telek határától. Például, ha az adott fafajta koronaátmérője átlagosan 9 méter, a fa törzse és a telekhatár közötti távolságnak legalább 4,5 méternek kell lennie, hogy a fa ágai ne lógjanak át az ön telkére. Bokrok esetében a telekhatártól mért távolság minimálisan 1 m lehet. Következésképpen, a szomszéd diófája semmi esetre sem állhat két méterre az ön rekeszétől, ha az az ön telkén van. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a 2019-től hatályos „új” szabvány új előírásai nem vonatkoznak a hatályba lépése előtt ültetett növényekre.
hk