Kiváló mérkőzésekkel tisztelegtek Buzánszky Jenő emléke előtt a nevét viselő jubileumi emléktornán
A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány („GENIUS” JA) immár tizedik alkalommal szervezte meg a Buzánszky Jenő Labdarúgó Kupát június 29-én. A mérkőzések párhuzamosan két helyszínen zajlottak: a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egészségügyi és Sportcentrumában, valamint a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum tornatermében.
A jubileumi futballtorna megnyitóján Váradi Natália, a „GENIUS” JA igazgatója köszöntötte a résztvevőket. „A torna névadója, Buzánszky Jenő kimagasló magyar futballista volt: 49-szeres magyar válogatott labdarúgó, a Nemzet Sportolója, a legendás Aranycsapat egykori hátvédje, olimpiai bajnok, akinek munkásságát példaként szeretnénk a kárpátaljai magyar fiatal sporttehetségek elé állítani” – szögezte le bevezetőjében Váradi Natália, hozzátéve: a kupa célja ezenfelül a labdarúgás népszerűsítése, vidékünk fiatal futballista tehetségeinek felkutatása és támogatása, illetve további sportkapcsolatok építése.
1953. november 25. – talán nem csak a futballrajongók számára emlékezetes ez a dátum. Ekkor vívta ugyanis a magyar válogatott a londoni Wembley Stadionban az angol csapattal azt a legendás mérkőzést, melynek eredményeként a magyarok 6-3-ra legyőzték hazai pályán a 90 éve veretlen Angliát. Buzánszky Jenő ekkor is a magyar csapatot erősítette. 2013-ban, a mérkőzés hatvanadik évfordulóján a Kossuth rádió egy tematikus napot is szentelt az eseménynek, melynek keretében ismét lejátszották a 90 perces játékot. Az ötletet innen merítette az alapítvány, ugyanis bár Magyarországon már ekkor volt Buzánszky Jenő-torna, a külhoni magyarság körében még nem. Így került sor első alkalommal a kupára az Ungvári Tehetségpontban, melyen maga Buzánszky Jenő is jelen volt. A kezdeményezés kétségkívül sikeresnek bizonyul, ezt alátámasztja, hogy 2013–2022 között összesen 1 012 fiatal vett részt a „GENIUS” JA által szervezett Buzánszky-tornákon.
Az emléktornát az alapítvány a koronavírus-járvány ellenére, a karanténkorlátozásokat betartva az elmúlt évben is sikeresen megszervezte 154 játékos részvételével. Idén az Ukrajnában dúló háború okozott kihívásokat, azonban a szervezők ezúttal is sikeresen lebonyolították a jubileumi alkalmat, melyre előzetesen 13 csapat jelentkezett 10 intézményből összesen 122 játékossal.
A szerdai kupán 11 fiúcsapat mérte össze ügyességét: 5 csapat az általános iskolás (15 éves korig), 6 csapat a középiskolás (15–17 évesek) kategóriában körmérkőzéses rendszerben.
A megnyitót követően megkoszorúzták a beregszászi születésű Kalocsay Géza labdarúgó és edző, egykori válogatott balszélső, az első magyar nemzetiségű válogatott labdarúgó, aki világbajnoki ezüstérmet szerzett, Buzánszky Jenő barátjának a Barátság Stadionban elhelyezett emléktábláját.
A rendezvény névadójának fia, ifj. Buzánszky Jenő, az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány alapítói jogainak gyakorlója, a sportrendezvény védnöke, levélben köszöntötte a résztvevőket, és köszönetét fejezte ki a „GENIUS” JA-nak, valamint a Rákóczi-főiskolának, „hogy a mai nappal is Buzánszky Jenő sportolói és emberi, közéleti értékeinek állítanak emléket, hogy ezek soha ne merüljenek feledésbe, és eljussanak a következő generációkhoz is, példát mutatva nekik akaratból, kitartásból és hazaszeretetből, hiszen mi mind »egy vérből valók vagyunk«”.
Az izgalmas helyzetekben bővelkedő mérkőzések után az alábbi eredmény született: az általános iskolások kategóriájában az első helyezett Nagybereg (Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola), második az Ungvári 10-es Iskola (Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola), harmadik a Jánosi Suli (Jánosi Líceum) csapata lett, míg a legjobb játékos Poszpelov Dávid, a legjobb kapus Lukács Milán, a legjobb góllövő Tóth Patrik. A középiskolások kategóriájának első helyezettje a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum, a második a Győztesek! (a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziuma) csapata, a harmadik a Nagybereg FC (Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola) csapata lett. A legjobb góllövőnek Henkel Márk, a legjobb kapusnak Horváth Erik, a legjobb játékosnak Pista Ádám bizonyult. A torna végén a győztesek büszkén vették át a megérdemelt érméket, okleveleket, labdákat és kupákat, melyeket ezúttal is a NIKÉ Sportegyesület biztosított.
A mérkőzéseket figyelemmel kísérő Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke elmondta, a magyar kormány támogatása 2010 óta töretlen, s ezt a sport terén is érzékelni lehet. Az emléktorna névválasztásáról szólva kiemelte: „Buzánszky Jenő mindig céltudatos ember volt, aki teljes erőbedobással minden esetben a győzelemre apellálva vett részt a tornákon és mérkőzéseken. Ennek meg is lett az eredménye.” „Remélhetőleg minél hamarabb eljön a béke, s minden fiatal visszaléphet a zöld gyepre, ahol jól fogják magukat érezni a mi örömünkre is” – fűzte hozzá, s aláhúzta, hogy a KMKSZ támogatásával a kupa legjobb góllövője, Henkel Márk háromnapos utazást nyer a Kárpát-medencei magyar csapatok tornájára.
A kárpátaljai gyökerekkel rendelkező Magyar Zoltán, a Magyar Országgyűlés labdarúgó-válogatottjának szövetségi kapitánya, korábban a Ferencvárosi TC, valamint a magyar olimpiai és nemzeti válogatott igazgatója először 32 éve járt Kárpátalján, amikor 1990-ben Beregszászban játszott a Fradi a helyi csapattal. Vidékünk már akkor belopta magát a szívébe. „Buzánszky Jenő bácsi velem járt először Kárpátalján 2001-ben Grosics Gyula kapuslegenda társaságában. Akkor volt százéves a beregszászi labdarúgás, annak kapcsán jöttünk el. Az eseményen itt volt Kalocsay Géza bácsi is, a város legendás szülöttje. Jenő bácsi akkor ismerkedett meg a kárpátaljaiakkal, nagyon tetszett neki, és örülök, hogy hozzájárult ahhoz, hogy a nevét viselje ez az általános és középiskolás torna” – elevenítette fel az eseményeket.
Kulcsár Zsolt, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetének oktatója, a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa alapító ötletgazdája az emléktorna kapcsán kifejtette: „Ez egy nagy rendszer, mert mindenképpen az a cél, hogy mindenki építse a saját szülőföldjén az életét, viszont egymással szinergiában, egymást erősítve a nemzet szintjén. [...] a magyar megmaradásnak és a gyarapodásnak ez az egyik legfontosabb záloga, zászlóshajója.”
A X. Buzánszky Jenő Labdarúgó Kupa megvalósulását Magyarország Kormánya, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos támogatta.
Csuha Alexandra