Bocskor Andrea: „Politikai, diplomáciai és minden egyes eszközzel a békén kell dolgozni”
Ismét kárpátaljai látogatócsoportot fogadott Bocskor Andrea Strasbourgban
Több mint két és fél év kényszerszünet után újra látogatócsoportot fogadott Bocskor Andrea fideszes európai parlamenti képviselő. Az 55 főből álló társaság szeptember 12-én indult útnak Kárpátaljáról és Magyarországról, hogy betekintést nyerjen a kárpátaljai születésű képviselő munkájába, az Európai Parlament (EP) működésébe, s – ha csupán néhány napra is – kizökkenjen az itthoni helyzetből.
A hosszú, huszonegy órás buszozás után a csoport először a Molsheim nevű francia kisvárosba érkezett, ahol kellemes, napos idő fogadta őket, így többen elindultak felfedezni a város nevezetességeit, rendezett parkjait, a francia hangulatot idéző, romantikus erkélyekkel díszített, egymás után sorakozó épületekből álló szűk utcáit.
A program másnap reggel Strasbourgban folytatódott. Az elzászi város az EP plenáris üléseinek fő helyszíne.
Az Európai Parlament épületében először Bodnár Alexandra, a képviselő asszony egyik asszisztense vezette körbe a csoportot, majd előadást tartott a parlament szerkezetéről, kialakulásának hátteréről, a jelenleg működő hét frakció lényegéről, valamint a képviselők főbb feladatairól.
Ezt követően nyílt lehetőség találkozni Bocskor Andrea képviselő asszonnyal, aki beszámolt az EP-ben végzett munkájáról, felvázolta az aktuális politikai helyzetet, kitért a különböző bizottságokban zajló folyamatokra, köztük az Oktatási és Kulturális Bizottságban, illetve a Külügyi Bizottságban történő munkára.
A látogatócsoportok meghívásának és fogadásának jelentőségéről szólva Bocskor Andrea helyszíni tudósítónknak elmondta: „Nagy örömömre szolgál, hogy kárpátaljaiak is meglátogathatnak az Európai Parlamentben akár Brüsszelben, akár Strasbourgban. 2014 óta több mint 800 látogató vett részt ilyen utakon, mely elsősorban azért fontos, mert megismerik a munkámat, látják azt, hogy milyen ez a nagy európai buborék, mivel foglalkozunk, és egy kicsit talán közelebb kerülnek ahhoz, amit csinálunk, s talán könnyebb így bemutatni azt, hogy mi az, amit értük is teszünk.”
A fideszes EP-képviselő az aktuálpolitikai helyzetre reagálva aláhúzta: „Ami a kárpátaljai magyar közösséget érinti, és így az ukrajnai háborút, én mindig annak a szemüvegén keresztül nézem, hogy mi az, ami Kárpátalját és a kárpátaljai magyar közösséget is segíti, előre viszi. Elsősorban azt szoktam hangsúlyozni minden felszólalásom során, hogy az emberi tényezőből kell kiindulni, ezért úgy gondolom, hogy a békére lenne leginkább szükség, és arra, hogy mihamarabb legyen vége ennek a háborúnak, melynek már így is rengeteg áldozata van, s nagyon sokan kényszerültek elhagyni a szülőföldjüket. Kárpátalját is megterheli az, hogy belső-ukrajnai menekülteket kell elszállásolniuk, infrastrukturálisan és humanitárius szempontból is nehéz helyzet ez. Ezért megpróbálom ezekre felhívni a figyelmet: hogy ameddig tart a háború, addig minden segítséget meg kell adni a térségnek, hogy minél könnyebbé tegyük azok helyzetét, akik otthon maradtak. De a legelső szempont az, hogy politikai, diplomáciai és minden egyes eszközzel a békén kell dolgozni. Sajnos – nagy szomorúságomra – nagyon kevés olyan hang van még mellettünk, magyar képviselők mellett, akik a békét szorgalmazzák. Úgy gondolom, hogy az Európai Uniónak is sokkal hatékonyabb eszközökkel, sokkal nagyobb erőbedobással kellene ezen dolgoznia” – szögezte le.
A Bocskor Andreával történő találkozást követően a csoport az ülésterem karzatáról figyelhette a plenáris ülés munkáját, ahol kiemelt témaként az Unió helyzete volt éppen napirenden. A vitákba történő belehallgatást követően a jelenlévők felfedezhették a Simone Veil Parlamentáriumot, melynek keretében megtekintettek egy nyolcperces összeállítást az EP szerepéről.
A parlamenti látogatás után a program Strasbourg műemléki védelem alatt álló belvárosának felfedezésével folytatódott, melyet a Katedrális tér közepén álló monumentális Notre-Dame de Strasbourg székesegyház látványa koronázott meg. A gótikus stílusban épült székesegyház Franciaország második leglátogatottabb katedrálisa a Notre-Dame de Paris után. Az elzászi régió szépségei után a helyi konyha specialitásainak megízlelése sem maradt el, ugyanis a látogatás a belváros egyik vendéglőjében elfogyasztott vacsorával zárult.
A kárpátaljai csoport csütörtök reggel hálás szívvel indult haza, s ezúton is köszönetét fejezi ki Bocskor Andrea képviselő asszonynak a meghívásért és a vendéglátásért, asszisztenseinek pedig az élménydús programokért.
lexi