Pákh Imre szerint a Turul-szobor ledöntése a Baloga-klán bosszúja a munkácsi magyarság ellen
„Vissza fog szállni a turulmadár a munkácsi várra”
„Magyarországon volt egy Sulyok Dezső nevű politikus. Mikor 1946-ban vagy ’47-ben a kommunisták már nagyon rászálltak, hogy tűnjön el a parlamentből, akkor ő az utolsó szó jogán a következőt mondta: »Én most elmegyek, de én még mindig itt leszek, amikor önök már sehol nem lesznek.« Ez véleményem szerint a mostani ügyre is vonatkozik. Vissza fog szállni a turulmadár a munkácsi várra” – sommázta véleményét Pákh Imre ismert magyar származású amerikai műgyűjtő, üzletember, akinek köszönhetően megvalósulhatott 2008 áprilisában a kárpátaljai magyar közösség nagy álma: visszaszállt a turul a munkácsi várra. Ezt távolították el most október 13-án. Az eset kapcsán Pákh Imre az MTVA kárpátaljai tudósítójának, K. Debreceni Mihálynak adott interjút, melynek leiratát alább olvashatják.
– Pákh úr! Hogyan értékeli mindazt a gyalázatot, ami múlt hét csütörtökén Munkácson történt?
– Nézze, szomorú esemény. Megmondom az igazat, várható volt. Nyilván furcsán hangzik tőlem, hogy számítottam a Turul-szobor lebontására, de ez a folyamat nem tegnap indult el. Ez a magyarellenes agresszív hozzáállás akkor indult el, amikor a Baloga-klán átvette Munkács városának a vezetését, Andrij Baloga által. Akkor kezdődtek azok a folyamatok, amelyek még most sem fejeződtek be, de most kulminálódtak a turul leszedésével. Ha emlékszik, Munkács főutcáján állt egy Munkácsy Mihály-mellszobor, azt eltávolították. Utána jött néhány utca, beleértve az apám után elnevezett Pákh Sándor utca nevének megváltoztatását. Több magyar vonatkozású utcanevet változtattak olyan ukrán nevekre, amelyek viselői soha életükben Kárpátaljára még a lábukat sem tették be. Továbbá önök is jól tudják, hogy Baloga Viktor hihetetlenül magyarellenes – nem tudom, milyen okból származik ez az agresszív magyarellenes hozzáállás –, de néhány évvel ezelőtt már kifejtette az ő magyartalanítás-koncepcióját Kárpátalján és főleg Munkácson. A sajtóban is meg lehet találni, hogy azt mondta, hogy ő híve a magyarok kitelepítésének, és a magyarlakta területek betelepítésének ukrán menekültekkel. Most a háború erre komoly alkalmat ad neki, úgyhogy nekünk tartanunk kell attól, hogy ez lesz a következő lépés ebben a folyamatban.
– Tudja, hogy mi van a Turul-szoborral jelen pillanatban?
– Több ember kutat ebben az ügyben, de még nem jeleztek vissza. Annyit tudok, ami megjelent a sajtóban, meg egy-két ismerősömtől kaptam hírt, hogy darabokra fűrészelték, mert egyben nem tudták levenni. Látszik is, hogy a karmai meg a kard még mindig fent voltak egy napja az obeliszken. Darabokra vágták, de hogy mi lett ezekkel a darabokkal, azt nem tudom. Azt viszont tudom, hogy nem engednek oda fel fényképezni senkit. Tudja, szerintem minden titok három napig tart, úgyhogy egy-két napon belül erre is rá fogunk jönni.
– A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség az ügyészségen fog feljelentést tenni, erről számolt be tegnapelőtt Brenzovics László, a KMKSZ elnöke. Ön tesz feljelentést az ügyben?
– Igen. Ennek az ügynek nemcsak morális aspektusa van, hanem van egy jogi aspektusa is. Az ügyvédeim most ezzel foglalkoznak, hogy tulajdonképpen nem volt-e a Turul-szobor az én tulajdonom. Hiszen mi rendeltük meg Mihajlo Beleny művész úrtól, mi fizettük ki, mi építettük az obeliszket, mi tettük rá. Az egész folyamatot én meg a családom finanszíroztuk, mi foglalkoztunk ezzel az üggyel. Nálam biztos, hogy nincs adásvételi szerződés, én ezt nem adtam el a városnak, és senki másnak. Nincs ajándékozási levél erről, szóval nagy valószínűséggel az én tulajdonomat képviseli még mindig a Turul-szobor, úgyhogy el fog tartani egy kis ideig, amíg pontot teszünk erre az aspektusra. Viszont azt már mindenki tudja, hogy a végrehajtó bizottságot nem hívták össze, tehát ez is egy szabály- vagy törvénysértés volt. A másik pedig, hogy tudomásom szerint ez a szobor a megyei műemlékvédelem védelme alatt állt, nem gondolom, hogy velük konzultáltak volna. Véleményem szerint ez kimondottan egy munkácsi városi téma, ebben nem vettek részt sem Kijevben, sem Ungváron, ez kimondottan Andrij Balogának vagy az apjának a bosszúja a munkácsi magyarság ellen.
bzs