Miért akarták meneszteni a védelmi minisztert, s miért maradt mégis?

2023. február 15., 11:57 , 1146. szám

Február 7. a személyi kérdések kormányzati rendezésének újabb emlékezetes napja lett Ukrajnában. Több esedékes kinevezést is bejelentettek. Érdekes módon a sajtó mégis egy olyan személycserével foglalkozott talán a legtöbbet, amelyre végül nem került sor – legalábbis egyelőre nem.

Ami a kinevezéseket illeti, megtudtuk, hogy a tárcát ideiglenesen irányító Ihor Klimenkót véglegesítették a belügyminiszteri poszton. Csak az igazán bennfentesek számára lehetett egyértelmű, hogy a Nemzeti Rendőrség eddigi vezetőjét nevezik ki a tárca élére, hiszen – emlékeztet összeállításában az RBK–Ukrajina – legutóbb úgy tíz éve volt rendőr a belügyminiszter, s nem „civil” politikus. Másfelől érthető, ha a kulcsfontosságú tárcák egyikének élére háború idején egy korábbi posztján már bizonyított vezetőt neveztek ki, s nem „külsőssel” igyekeztek betölteni a Denisz Monasztirszkij tragikus halálával keletkezett űrt.

Megerősítették posztján Vaszil Maljukot, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) eddigi megbízott vezetőjét is, aki lényegében 2022 júliusa, azaz Ivan Bakanov menesztése óta irányította az SZBU-t. Többek szerint esetében éppen az lett volna a meglepetés, ha mást neveznek ki helyette. Tavaly nyáron a közvélemény még alig tudhatott valamit Maljukról. Azóta a média sokat foglalkozott azzal az üggyel, amelyben az SZBU igyekezett feltárni a moszkvai patriarchátushoz tartozó Ukrán Pravoszláv Egyház (UPC MP) orosz kapcsolatait. A Maljuk vezette SZBU szerepét a Krími hídon történt robbanásban máig legendák övezik.

Olekszij Reznyikov védelmi miniszter esete azonban merőben eltér az előbbiektől. Az ismert kijevi ügyvédet négy hónappal a háború kitörése előtt nevezték ki a Védelmi Minisztérium élére. Azaz hivatásosnak vagy szakértőnek a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető.

Az RBK–Ukrajina emlékeztet, azután kezdett el inogni a miniszter alatt a bársonyszék, hogy a Dzerkalo Tizsnya cikkében megszellőztette a hadsereg élelmezésével kapcsolatos gyanús szerződések ügyét. Amikor híre ment, hogy a rendőrség is érdeklődik némelyik minisztériumi tisztviselő iránt, már nem volt kétséges, hogy valóban kifogások merültek fel a tárca vezetésével szemben, s talán nem is csak a tojás állítólag 17 hrivnyás beszerzési ára a probléma. Miután pedig az elkövetkező napokban néhány további, a minisztériumot szintén kellemetlenül érintő írás is megjelent, senki sem csodálkozott, amikor szóba került a miniszter esetleges menesztése.

Amint a BBC News Ukrajina összeállításában rámutat, senki sem kérdőjelezi meg Reznyikov hatékonyságát a tárca élén. A beszerzésekkel közvetlenül nem foglalkozott, viszont az ő nevéhez fűződik egyebek mellett a „Ramstein-koalíció” – egy közel ötven országból álló, Ukrajnát modern fegyverekkel ellátó egyesülés – szakadatlan és eredményes munkája. A miniszter jó menedzser és „kommunikátor”, aki ugyanakkor – és ez szintén fontos az ukrajnai viszonyok közepette – „nem szól bele a háborúba”, egyértelműen elkülöníti a hatásköreit a Valerij Zaluzsnij vezette tábornoki karétól.

Reznyikov visszautasítja a tárcáját ért vádakat, bár elismeri, hogy a háború kellős közepén lehetetlen teljesen megreformálni a hátországi beszerzéseknek az évek során kialakult, egyesek szerint átláthatatlan rendszerét. Amikor pedig ismertté vált, hogy egyes, a Védelmi Minisztériumot támadó publikációk kétes eredetű dokumentumokon alapultak, az okot adott Reznyikov híveinek arra, hogy kijelentsék, a minisztert szándékosan igyekeznek ellehetetleníteni.

Az RBK–Ukrajina rámutat, az Elnöki Hivatalban senki sem állította, hogy Reznyikovot a vizsgált korrupciós ügyek miatt szándékoznának meneszteni. A portál értesülése szerint a hivatalos ok a tárca „militarizálásának” elképzelése, ami logikusan hangzik háborús időkben. Ugyanennek a törekvésnek a részeként a fronthoz közeli megyék katonai közigazgatásainak vezetőit is katonákra cserélnék a közeljövőben. Emellett azért a hírportál annak lehetőségét sem zárja ki, hogy a Védelmi Minisztérium vezetése körüli viharnak politikai okai is lehetnek.

Akárhogyan is, a helyzet odáig fajult, hogy úgy két hete a kormánypárt, a Nép Szolgája parlamenti frakciójában már kész tényként kezelték Reznyikov „átvezénylését” a stratégiai iparágakat irányító tárca élére, ami a körülményekre való tekintettel felért egy lefokozással – igaz, lehetővé tette az emelt fővel való távozást.

A képviselők azt is tudni vélték, hogy az új védelmi miniszter Kirilo Budanov lesz, aki mostanáig a katonai hírszerzést irányította. Tekintve, hogy az ukrán sajtó szerint a 37 éves tábornok jó kapcsolatokat ápol Volodimir Zelenszkijjel, jelöltségén nemigen csodálkoztak, és csak néhány újságíró, szakértő tette fel a kérdést: mi lesz így azzal az elvvel, hogy védelmi miniszter csak civil ember lehet? Ezen a ponton Reznyikov is beleszólt a feje fölött zajló vitába, amennyiben közölte, hogy nem szándékozik átváltani a stratégiai iparágak minisztériumának irányítására, mivel nem rendelkezik a szükséges kompetenciákkal.

Hogy a továbbiakban mi történhetett, azzal kapcsolatban mindenki csak találgat. A BBC úgy tudja, Reznyikovnak sikerült elérnie, hogy fogadja őt az elnök – „végtére is rendkívüli naivitás lenne feltételezni, hogy a menesztésével kapcsolatos történet gyökerei nem Zelenszkij környezetébe nyúlnak vissza”.

A találkozó a jelek szerint sikeres volt, mert alig egy nappal azután, hogy távozását kész tényként emlegették hatalompárti körökben, a honatyák már azt állították, hogy a minisztercsere pillanatnyilag nem aktuális. Hiszen meg lehet érteni: rövidesen következik az újabb Ramstein-találkozó, az új orosz offenzíva is bármikor megindulhat. Ilyenkor szó sem lehet egy ennyire fontos személy menesztéséről. Az RBK–Ukrajina is úgy értesült forrásaitól, hogy a minisztercsere kérdését nem lefújták, csupán elnapolták a „Ramstein” utánra, feltehetően február második felére.

Abban egyetért a sajtó, hogy a jelenlegi háborús viszonyok között egyáltalán nem tenne jót az ukrán védelmi képességeknek a Védelmi Minisztérium körüli hercehurca esetleges elhúzódása.

„Könnyen elképzelhető a nyugati partnerek meglepetése is, akik az esti hírekből arról értesülnek, hogy mostantól egy másik ukrán védelmi miniszterrel kell együtt dolgozniuk, a reggeliekből pedig arról, hogy a volt miniszter egyelőre a helyén marad. És ezeknek a manővereknek a valódi okait teljes homály fedi” – mutat rá az RBK–Ukrajina.

A portál alig leplezett kiábrándultsággal állapítja meg, hogy „az oroszoknak a közeljövőben déli és keleti irányból várható újabb nagyszabású offenzívája ellenére úgy tűnik, az ukrán politikai élet visszatért a botrányok, intrikák és kiszámíthatatlan személyi fordulatok megszokott kerékvágásába”.

                (szcs/rbc.ua/bbc.com)