Anyaországi felajánlásból érkezett pianínó a Nagydobronyi Művészeti Iskolába

2023. március 20., 15:33 , 1151. szám

A Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) felhívására a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ungvári Középszintű Szervezetének (KMKSZ UKSZ) közbenjárásával kapott zongorát a Nagydobronyi Művészeti Iskola.  Az ünnepélyes átadásra csütörtökön került sor Csongoron a református egyház által felajánlott épületben, ahol az intézmény ideiglenesen működik.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára és Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke. Az örömteli eseményen jelen volt Balogh Lívia, a KMKSZ UKSZ elnöke, Kovács Attila, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulja, Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere, Baksa András, Csongor elöljárója, valamint a polgármesteri hivatal munkatársai és a zeneiskola tantestülete.

– 2021 tavaszán kezdtük el az iskolában az oktatást, akkor 25 tanuló volt, mára 37-en lettek. Jelenleg 3 szakon tanulhatnak a gyerekek – zongora, hegedű és tánc –, de a jövőben szeretnénk bővíteni. 5 pedagógus foglalkozik a gyerekekkel – tudtuk meg Ráti Gabriellától, a Nagydobronyi Művészeti Iskola megbízott igazgatójától.

Úgyszintén elmondta, hogy van több hangszerük, de azok eléggé elavult állapotban vannak, ezért terveik között szerepeltek a fejlesztések, viszont jött a háború, és emiatt álmodni sem mertek arról, hogy hangszereket fognak tudni beszerezni.

– Segítségért fordultunk a nagycsaládosok egyesületének elnök asszonyához Balogh Lívia, a KMKSZ UKSZ elnökének közvetítésével, és meghallgatták a kérésünket, rögtön igyekeztek segíteni. Múlt év végén nagyon sok hangszert hoztak, hegedűket, furulyákat, zongorapadot, kottatartókat, kottákat részben a nagycsaládosoktól. Egy egész mozgalom indult el a megsegítésünkre. Nagyon hálásak vagyunk minden adakozónak, mindenkinek, aki valamilyen formában hozzájárult ahhoz, hogy fejlesztéseket kivitelezhessünk – hangsúlyozta Ráti Gabriella és köszönetet mondott a számukra nélkülözhetetlen eszközökért.

Nagy Ferenc, a kistérség polgármestere röviden felidézte a 2 éve alakult iskola történetét.

– Előtte a Nagydobronyi kistérségben volt egy nagy zeneiskola, amely az egész környék gyerekeit kiszolgálta, de amikor létrejött a kistérség, forrás nélkül maradt a korábban járási költségvetésből finanszírozott intézmény. A helyi büdzsé képtelen lett volna egy ilyet fenntartani, ezért nem tudtuk átvenni. Megalakult ez a művészeti iskola, nagyon nehezen, alacsony költségvetéssel és semmi nélkül indultak. Volt ígéret, hogy átadják a korábbi zeneiskola értékeit, hangszereit, de ez a mai napig nem történt meg. A jó emberek adományaiból és nagyon kevés pénzből üzemel ez az iskola – jegyezte meg a kistérség polgármestere, megköszönve a gesztust, s azt, hogy foglalkoznak velük.

A növendékek köszönő szavai helyett a 2. osztályos gyerekek szívből jövő koncertje következett Katona Anikó felkészítő tanár felkonferálásában.

– A kárpátaljai magyarság nagyon nehéz helyzetben éli a hétköznapjait, különösen igaz ez a kulturális intézményekre, s arra a két újonnan alakult kulturális intézményre az Ungvári járásban, amely a Nagydobronyi és a Szürtei kistérségben jött létre. Ezért amikor a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és Kardosné Gyurkó Katalin elnök asszony megkereste a járási szervezetünket azzal, hogy szeretnének gyűjtést szervezni év végén, decemberben a helyieknek, akkor többek között ezt a két intézményt jelöltük meg. Három hónappal ezelőtt már érkeztek hangszerek ebbe a két intézménybe, s akkor kaptunk egy ígéretet Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő családjától, hogy egy használt, de jó állapotú pianínót fel tudnak ajánlani, ami most érkezett meg a Nagydobronyi kistérségbe, s így Csongoron kapott helyet – mondta Balogh Lívia, a KMKSZ UKSZ elnöke, s köszönetet mondott mindenkinek, aki tevőlegesen részt vett az akcióban, és további fejlődést kívánt az intézménynek.

Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke elmondta, hogy kicsit úgy érzi, hogy idegen tollakkal ékeskedik.

– Ezt a felajánlást Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tette, és édesapja, Szentkirályi Aladártól, a Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola vezetőjétől érkezett ide a hangszer.

Igaz a mondás, hogy miután megtanultunk zongorázni, az matematika; de a zene az egy tudomány is, egy olyan közös idegen nyelv, amivel kultúrák is tudnak egymáshoz kapcsolódni, és egy lehetőség arra, hogy a háborús helyzetben fel tudjunk oldódni. Amikor valaki zenét tanul és gyakorol, akkor egy kicsit ki tudja kapcsolni a külvilágot. Valahol a zene művészet, önmagunk belső világának a megvalósítása. Mi ebben tudunk segíteni a gyerekeknek, hogy legyenek olyan órák, amikor elmerülhetnek ebben a komplex tevékenységben, és ha egy kicsit szebb lehet az élet, akkor az nekünk is nagy öröm – fogalmazott a NOE elnöke.                  

Rehó Viktória