A görögdinnye termesztéstechnológiája VI.
Vízigény és öntözés
Bizonyos értelemben ellentmondásos a görögdinnye vízigénye, hiszen nagy termésének 90%-a víz, ugyanakkor ez a növény nagyon jól tűri a szárazságot. Ez abból adódik, hogy gyökérzete rendkívül szerteágazó, erős és mélyre hatoló (fajtánként vannak eltérések), s ennek hála nagyon jól tudja hasznosítani a talaj vízkészleteit, szó szerint az utolsó cseppig kiszívja a termőtalajt annak érdekében, hogy párologtatni tudjon. Ezért is elterjedt az a tévhit, hogy a növény nem igényel öntözést. Ám az új fajtákat, melyek sokkal többet teremnek, ráadásul jobb minőségben, bizony, öntözni kell.
Mára bebizonyosodott, hogy amennyiben jövedelmet remélünk a dinnyetermesztésből, öntöznünk és tápoldatoznunk szükséges. Különösen azért, mert egy terméseit érlelő dinnye átlagosan napi 1 liter vizet párologtat el. Így ha „alulöntözünk”, azzal a termés mennyiségét és minőségét kockáztatjuk.
Máig vannak olyan magyar gazdák, akik öntözés nélkül termesztenek, s abban a tévhitben vannak, hogy ha öntöznének, akkor ízetlen lenne a dinnye, s elszaporodnának a kártevők és a betegségek. Ez természetesen nem így van, a gyakorlat évről évre jól mutatja. Tartsuk szem előtt, hogy a koraiság és a jó minőség a legfontosabb, mert csak ezekkel tudunk optimális jövedelmet kihozni a szezon végéig, ugyanis nem versenyezhetünk Görögország, Olaszország vagy más déli ország dinnyetermesztőivel, akik sokkal olcsóbban meg tudják termelni ugyanazt a mennyiséget, mint mi. Az öntözés és a megfelelő tápoldatozás pedig javítja a koraiságot, illetve jó minőséget eredményez.
A helyrevetett dinnye esetében valamivel kevesebb víz szükséges a szezonban, mint a palántából neveltnél, mert a helyrevetett dinnye jóval erősebb gyökeret fejleszt. De nem árt figyelnünk arra, hogy ha helyrevetjük a dinnyét, akkor a koraiság máris elveszett, mert ezáltal 2-3 hetet késünk a termés betakarításával ahhoz képest, mint ha palántát neveltünk volna.
A görögdinnyének mindenképpen vizet kell adnunk – a vetést és az ültetést követően egyaránt – addig, míg meg nem erősödnek a fiatal növények. Vetés után 5-6 liter/m2 kelesztő öntözés szükséges, míg palántázáskor 4-5 l/tő beiszapoló öntözést kell alkalmaznunk. Kelés előtt, illetve a palánta megerősödéséig alkalmanként 1-2 l/tő ajánlott a talajadottságokat és az időjárási tényezőket szem előtt tartva.
Tenyészidőszakban úgynevezett vízpótló öntözéseket kell alkalmaznunk, amit 5–20 l/tő adagokban kell kijuttatni, a fajtát és a talajadottságokat figyelembe véve. Az egész szezon alatt 5–8 ilyen öntözési alkalom lehet, igyekezzünk elérni az egyenletes vízellátást. Az öntözéseket úgy időzítsük, hogy mindenképpen kapjon pluszvizet a dinnyénk hajtásnövekedéskor, virágzáskor, virágzás után s a termés növekedésekor 3-4 alkalommal. Ha a 2022-es aszályos évre tekintünk vissza, akár hetente több alkalommal is szükség lehetett az öntözésre.
Végül szeretnék kitérni egy lényeges termesztéstechnológiai hibára. Sok esetben tapasztalták már a kezdő termesztők, hogy úgy öntöztek a szezon elején, ahogyan kellett, a termésnövekedés alatt pedig visszafogták a vízadagokat, arra hivatkozva, hogy „ízetlen lesz majd a dinnye”, ám az mégis ízetlen és apró maradt. Ez gyakran előfordul, ezért az intenzív hajtásnövekedéskor csak abban az esetben öntözzünk, ha utána folyamatosan egyenletes vízellátást tudunk biztosítani, ellenkező esetben a főgyökér további növekedése leáll, és később – ennek következtében – a gyümölcsök aprók maradnak. Tehát ha palánta korában elkényeztetjük növényünket, az nem fog megfelelő gyökérzetet fejleszteni, és nem fogja bírni kinevelni a 10 kg-os dinnyéket tápoldatozás és öntözés nélkül. Nálunk, Kárpátalján a hajtásnövekedési időszak (május–június eleje) jellemzően aszályos, tehát öntözésre kényszerülünk, ami a gyökérzetet lustává teszi, így azután is öntöznünk kell egész szezon alatt. Érdemes erre berendezkednünk már a termesztés megkezdésekor.
Amennyiben az áramszünetek az egész szezonban jellemzők lesznek, akkor mindenképpen csak vetéskor/kiültetéskor adjunk vizet, míg a palántáink megerősödnek, de a hajtásnövekedés időszakában ne, illetve a termésnövekedés időszakában a hatékonyság elérése érdekében éjszaka locsoljunk. (Folytatjuk.)
Molnár Ildikó,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai
Megyei Jótékonysági Alapítvány falugazdásza