Borzot fotózott egy kameracsapda Kárpátalján
A természetvédelmi terület erdős területén egy kameracsapda rögzítette a várába sétálva visszatérő borzot. Erről a Kárpátok Bioszféra Rezervátum Facebook-oldala számolt be.
A borz testalkata zömök, erőteljes, feje kicsi, farka rövid. Bundája a hátán ezüstszürke színű, fején fehér alapon két jellegzetes hosszanti csík található. Súlya változó: tavasszal, téli álma után, 7‒13 kg, míg ősszel, a télre készülve átlagosan 15‒17 kg-ra hízik. Éjszakai életmódot folytat. Nagy föld alatti üregrendszerben, borzvárban él, amelyet több társával, rokonával oszt meg. A borzvár számos járatból és üregből áll, teljes hossza elérheti a 35‒80 métert. A borzok rendszeresen karbantartják, takarítják a borzvárat, friss almot hordanak a kamrákba. Ürüléküket közösen használt, territóriumuk határán vagy a borzvár közelében kialakított latrinákba helyezik el.
A borz mindenevő, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt. Étrendjét alapvetően zöld növényi részek, magvak, gyümölcsök, földigiliszták, rovarok, csigák, kisemlősök teszik ki, de megeszi a dögöt, a madártojást, megdézsmálja a kukorica- és búzatáblákat is. A nőstény tavasszal hozza világra kölykeit (1–5). A fiatal borz gyakran családjával marad a borzvárban, amelyet más állatokkal ‒ rókákkal, nyulakkal, nyestkutyákkal ‒ is megoszthatnak.
Annak ellenére, hogy a borzok ragadozó állatok, egyáltalán nem agresszívak. Ha azonban ingerültek, orrukkal megüthetik az elkövetőt, vagy haraphatnak, és elmenekülnek. Ezenkívül, hogy elriasszák ellenfelüket, a borzok általában erős szagú folyadékot permeteznek ki mirigyeikből.
(0312.ua/RV)