Egy már-már elfeledett ügy „utózöngéje”
Július 5-én délután robbanás történt Kijev Sevcsenko kerületi bíróságán. A híradások szerint a robbanószerkezetet az egyik vádlott hozta működésbe. A tettes egy bizonyos Ihor Humenyuk volt, akit azzal vádoltak, hogy 2015-ben terrorcselekményt követett el a Legfelső Tanács épülete előtt. A vádlott nem élte túl a robbanást.
Robbanás a bíróságon
A történtekről elsőként a Kijevi Városi Katonai Közigazgatás tájékoztatott – idézi fel az eseményeket a BBC News Ukrajina. Előzetes információik szerint a robbanás a bíróság mellékhelyiségében történt.
A bíróság napirendjéből kitűnik, hogy aznap 15.00 órára tűzték ki Ihor Humenyuk ügyének tárgyalását. A vád szerint Humenyuk 2015. augusztus 15-én egy tiltakozó akció idején harci gránátot dobott a Legfelső Tanács épülete előtt szolgálatot teljesítő rendfenntartók közé, minek következtében a Nemzeti Gárda négy tagja életét vesztette, több mint 140 ember pedig megsebesült. A védelem előzetesen közölte, Humenyuk tagadta az ellene felhozott vádat, azt állította, erőszakkal próbálták rákényszeríteni, hogy beismerje a bűncselekmény elkövetését.
Irina Frolova, a Sevcsenko kerületi bíróság bíró-elnöke utóbb elmondta a sajtónak, hogy a robbanás azután dördült el, hogy kivezették a tárgyalóteremből Humenyukot, akinek a bíró ismét meghosszabbította a fogva tartási idejét.
Később Ihor Klimenko belügyminiszter tájékoztatta az újságírókat az esetről. Közölte, hogy a robbantást elkövető férfi meghalt, s az előzetes információk szerint Ihor Humenyuk volt az. Elmondása szerint Humenyuk a tárgyalás után bezárkózott a bíróság mosdójában, ahonnan egy ismeretlen robbanószerkezetet hajított az őrök felé.
A belügyminiszter jelezte, hogy két robbanás történt, lövések is eldördültek. A sikertelen szökési kísérlet után Humenyuk elbarikádozta magát egy helyiségben. Amikor a rendőrség megpróbált behatolni ebbe a helyiségbe, még egy gránátot hajított feléjük, minek következtében a Nemzeti Rendőrség KORD rohamosztagának két katonája megsebesült. Ez a második robbanás végzett Humenyukkal – tette hozzá a belügyminiszter.
Az Ukrajinszka Pravda tudósítása szerint az országos televíziós hírcsatornák közös műsorfolyamában az újságírók feltették a kérdést a tárcavezetőnek, hogyan sikerült a vádlottnak robbanószerkezeteket becsempészni a bíróságra. Klimenko kijelentette, hogy ezt a kérdést a nyomozásnak kell tisztáznia.
A Szabadság Rádió ukrán nyelvű hírportálja később arról számolt be, hogy a Belügyminisztérium közölte, hatósági vizsgálat indul az Ukrán Nemzeti Gárdánál (NGU) a bíróságon történt robbanás ügyében.
„A belügyminiszter utasítása alapján a Nemzeti Gárda hatósági vizsgálatot indított a történtek valamennyi körülményének átfogó és tárgyilagos feltárására, többek között, ami a vádlottat a bíróságra kísérő NGU-őrség személyi állományának intézkedéseit illeti” – áll a közleményben.
A Humenyuk-ügy
Sokan talán már elfelejtették az esetet. 2015. augusztus 31-én a Legfelső Tanács falainál összecsapások zajlottak az Alkotmány módosítása ellen tiltakozó aktivisták és a rendfenntartók között. A parlamenti ülésteremben éppen arról volt szó, hogy megszavazzák az önkormányzatiság különleges rendjét Donyeck és Luhanszk megyék egyes régiói számára. Ekkor odakint gránát robbant, minek következtében négy katona a nemzeti gárdistáknak a parlament épületét védő sorfalából meghalt. A sebesültek száma meghaladta a százat.
A rendőrség mintegy három tucat személyt vett őrizetbe az eset kapcsán. Közülük tizenhatot néhány nappal később két hónapra előzetes letartóztatásba helyeztek. A letartóztatottak között volt az akkor 21 éves Ihor Humenyuk is, akit azzal gyanúsítottak meg, hogy ő hajított gránátot a nemzeti gárdisták sorfalába. Őrizetbe vételekor még egy gránátot találtak nála – állította a Belügyminisztérium.
Letartóztatásakor Humenyuk annak a Szics önkéntes zászlóaljnak a katonája volt, amelyet akkoriban rendeltek alá a Belügyminisztériumnak. Röviddel a Legfelső Tanács előtt lejátszódott események előtt a férfi jelentést írt a zászlóaljból való elbocsátását kérve, és a Donyeck megyei Kurahovéból Kijevbe utazott. Korábban Humenyuk a Szvoboda párt aktív tagja volt.
A terrortámadás ügyében végül két személy, Ihor Humenyuk és Szerhij Krajnyak ellen emeltek vádat. A nyomozók szerint Humenyuk robbantotta fel a gránátot, miközben Krajnyak füstfüggönyt hozott létre, amelynek el kellett volna fednie a gránát elhajításának pillanatát.
Ihor Humenyuk ügyvédje, Olekszandr Szviridovszkij szerint védence nem ismerte be bűnösségét, és azt állította, hogy őrizetbe vétele után verték a rendőrségi fogdában.
Ítéletre várva
Az ügyet 2016 augusztusa óta tárgyalja a kijevi Sevcsenko kerületi bíróság. Időközben Krajnyak esetében a bíró a fogva tartás helyett házi őrizetet rendelt el, Humenyuk viszont rács mögött maradt. A teljes körű háború kitörése után Krajnyak jelentkezett a hadseregbe, Humenyuk kérését viszont, hogy engedjék a fronton harcolni, az ellene felhozott vád súlyossága miatt megtagadták az illetékesek.
A Szuszpilne azt írta, a kijevi városi ügyészség szerint az év végéig ítélet születhetett volna Humenyuk ügyében, amennyiben nem robbantja fel magát. Ügyvédje rámutat, ha megszületik az ítélet, a Szavcsenko-törvény alapján védence már szabadulhatott volna a börtönből – amennyiben persze nem életfogytiglani szabadságvesztésre ítélik. (A Szavcsenko-törvény értelmében a vizsgálati fogságban töltött napok duplán számítanak be a bíróság által kiszabott ítélet időtartamába – a szerk.)
Volodimir Humenyuk, Ihor apja nem hiszi, hogy fia felrobbantotta magát. Az elnökhöz fordult és nyílt vizsgálatot követelt fia szándékos meggyilkolásának ügyében. Az állítólagos tettestárs, Krajnyak sem hiszi, hogy Humenyuk felrobbantotta volna magát.
Mások eközben azt kérdezik, hogyan lehetséges, hogy nyolc év sem volt elegendő az ítélethozatalhoz. Most talán ezt is megtudhatjuk.
A Szuszpilne úgy tudja, 2021-ben Humenyuk ügyvédjén keresztül panaszt nyújtott be az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) az Emberi Jogok Európai Egyezménye ukrán bíróságok általi megsértése, a fogva tartás többszöri meghosszabbítása miatt. Ez az ügy két éve van/volt folyamatban az EJEB-en.
(zzz/bbc.com/pravda.com.ua/radiosvoboda.org/suspilne.media)