Külföldi vagyontárgy öröklése Ukrajnában

2025. február 8., 16:08 , 1247. szám

„A megboldogultnak volt egy háza külföldön. Hogyan zajlik ilyenkor az öröklés itt, Ukrajnában?”

– Ukrajnában az öröklés rendjét a Polgári törvénykönyv (Цивільний кодекс України) 84–90. fejezetei szabályozzák. Ha azonban a hagyatéki eljárás során megállapítást nyer, hogy a hagyatéknak külföldi eleme is van, az eljárást A nemzetközi magánjogról szóló törvény (Закон України „Про міжнародне приватне право” – a továbbiakban: Törvény) 70. és 71. cikkelyeinek figyelembevételével fogják lefolytatni.

A Törvény 70. cikkelye megállapítja, hogy a 71. és 72. cikkelyek rendelkezéseire is figyelemmel az öröklési viszonyokban annak az államnak a joga az irányadó, amelyben az örökhagyó utolsó lakóhelye volt, kivéve, ha az örökhagyó végrendeletében annak az államnak a jogát választotta, amelynek a polgára volt. Az örökhagyó jogválasztása ugyanakkor érvénytelen, ha állampolgársága a végrendelet elkészítését követően megváltozott.

A Törvény 71. cikkelye kimondja: az ingatlan vagyon öröklését annak az államnak a joga szabályozza, amelynek területén ez a vagyon található, az Ukrajnában állami nyilvántartásba vétel alá eső vagyonéra pedig az ukrán jog szabályai vonatkoznak.

Megjegyezném még, hogy a Törvény 72. cikkelye szerint a személynek végrendelet készítésére és visszavonására való képességét, valamint a végrendelet formáját és az azt visszavonó rendelkezés formáját annak az államnak a joga határozza meg, amelyben az örökhagyónak a végrendelkezéskor vagy a végrendelet visszavonásakor, illetve halála pillanatában az állandó lakóhelye volt. A végrendelet vagy a visszavonásáról rendelkező okmány nem nyilvánítható érvénytelennek a formai követelményeknek való meg nem felelés miatt, ha megfelelnek a végrendelet készítésének helye szerinti jognak vagy a készítő állampolgársága szerinti jognak, illetve az örökhagyónak a végrendelkezés (a végrendelet visszavonása) pillanatában szokásos tartózkodási helye, halálának helye szerinti jognak, valamint azon állam jogának, amelyben az ingatlan található.

Ugyancsak figyelembe veszik ilyenkor az Ukrajna és az adott ország közötti jogsegélyegyezmény vonatkozó előírásait – már ha kötöttek ilyen megállapodást a felek.

Ha az öröklés kérdését a törvényekben lefektetett eljárás szerint nem lehet megoldani, az egyetlen lehetőség a kérdés rendezésére, ha az érintett személyek keresettel fordulnak a bírósághoz, az örökölt ingatlan tulajdonjogának elismerését kérve.

Az ukrajnai bíróságok bármilyen külföldi elemet tartalmazó ügyet befogadhatnak és elbírálhatnak, ha a két szóban forgó ország megállapodásában rendelkezett az ukrajnai bíróságok illetékességéről a külföldi elemű ügyekben.

Ezenkívül a Törvény 77. cikkelye 1. pontjának 3-as alpontja szerint az ukrajnai bíróságoknak kizárólagos illetékességük van a külföldi elemet tartalmazó ügyekben, ha az örökhagyó ukrán állampolgár volt, s lakhellyel rendelkezett az országban.

A bíróságot az illetékesség kérdésében a külföldi elemet tartalmazó ügyekben nemcsak a hazai eljárási jog normái, hanem a jogsegélyről szóló kétoldalú nemzetközi szerződésekben és más nemzetközi egyezményekben foglalt kollíziós szabályok is vezérelhetik, amelyek azt hivatottak eldönteni, hogy egy adott esetben mely ország rendelkezései veendők figyelembe.  

hk