Fókuszban a hagyományőrzés a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének találkozóján

2023. július 31., 11:50 , 1170. szám

Közösségerősítő találkozót szervezett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Beregszászi Középszintű Szervezete július 29-én a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban. A rendezvényen a Szövetség beregvidéki alapszervezeteinek elnökei és aktivistái vettek részt.

A találkozó ünnepélyes megnyitóján Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke az összetartozás jelentőségére, az identitástudat erősítésére hívta fel a figyelmet. Mint mondta, fontos a honismeret és a fiatalok magyar önazonosságtudatának megerősítése, ezért korábban évente szerveztek többnapos honismereti kirándulásokat vidékünk magyar vonatkozású, nevezetes helyeire. Ezekre az alkalmakra jelenleg nincs lehetőség, ugyanakkor a közösségépítésre és az eszmecserére teret kívántak biztosítani, s éppen ezt a célt szolgálta a szombati találkozó is.

„Kis magyar közösségünk a nehéz körülmények közepette is igyekszik megőrizni hitét, s hagyományainkat a háborús időszakban is őrizzük” – hangsúlyozta Sin József, hozzátéve: a program helyszíne kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékpark területe a környéken egyedülálló és meghatározó, a magyar ősök ezerszáz éves Kárpát-medencei jelenlétét igazoló régészeti lelőhely. „Remélem, minden évben többször is el tudunk látogatni ide, hiszen nagyon sokan itthon vannak még, s ezekben az emberekben erősíteni kell az összetartozást és az identitástudatot” – fogalmazott a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke.

Köszöntőjében dr. Erdei Péter beregszászi magyar konzul megköszönte a hagyományőrző és a magyar kultúrához szorosan kapcsolódó programok szervezőinek és a rendezvény fellépőinek, hogy „ilyen sokat tesznek azért, hogy a magyar kultúra minél szélesebb vidéken ismert legyen, hogy a magyar kulturális értékeinket, hagyományainkat ápolják, s ami a legfontosabb: továbbadják gyerekeink gyerekeinek”.

„Hiszen ahhoz, hogy mi egy nemzetként határon innen és túl közösen tudjunk gondolkozni, a közös nyelv mellett arra is szükség van, hogy a Szent István-i értékeket továbbvíve a magyar kultúrát és a hagyományokat átadjuk a gyerekeknek. A magyar kormány egyik legfontosabb célkitűzése is az, amiért mindent megtesz akár erején felül is, hogy a szülőföldön való boldogulásban segítse a határon túl élő magyarokat” – szögezte le a diplomata.

„Nagy örömömre szolgál, hogy ebben a nehéz helyzetben is vannak ilyen rendezvényeink, ahol nemzetünk soraiból a legkisebbtől a legidősebbig mindenki képviselteti magát” – húzta alá köszöntőjében Lokita István, a Beregszászi Járási Katonai Közigazgatás vezetőhelyettese, hozzátéve: „Nagy szükség van erre, hogy lássák: itt vagyunk, megmaradunk, őrizzük kultúránkat és magyarságunkat.”

A beszédeket követően a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit a park közepén álló emlékműnél, valamint Árpád vezér és Szent István király szobrának talapzatánál.

A rendezvény ezután kulturális műsorral folytatódott, melynek keretében a tiszacsomai Bokréta hagyományőrző csoport rábaközi és szatmári táncokat mutatott be, a Mezőgecsei Művelődési Ház Tüzes Liliom hagyományőrző csoportja a magyar identitásról, megőrzésének fontosságáról énekelt, majd a Mezőgecsei Kék Viola Néptáncegyüttes, valamint a halábori Tiszavirág Néptáncegyüttes előadását láthatta a közönség. Egy frissítő zápor után a BorzsaVári Tehetséggondozó Művészeti és Hagyományőrző Civil Szervezet foglalkozásain részt vevő gyerekek előadásában megzenésített versek, népi, valamint az Istenbe vetett hitet erősítő énekek csendültek fel. A későbbiekben Halász László zenész és az ismert beregszászi humorista, Pitkin szórakoztatta a jelenlévőket, majd a program a Sodró együttes koncertjével és táncházzal ért véget.

Az emlékparkhoz tartozó látogatóközpont az itt feltárt honfoglalás kori temető régészeti leletanyagát ismerteti meg az érdeklődőkkel, bemutatja a helyi magyarság X. századi életmódját, valamint az Árpád-házi királyok korának helyi vonatkozású emlékeit tekinthetik meg az ide betérők. A látogatóközpont ajtaja a programok ideje alatt nyitva állt az érdeklődők előtt, s a legtöbben éltek is a lehetőséggel – őket magával is ragadta a kiállítás anyaga.

A szervezők gyakrabban terveznek hasonló találkozókat szervezni az emlékparkban, s bíznak abban, hogy ezekre a közeljövőben már békés körülmények között kerülhet sor.

CsA