Erdélyben turnézott a Sodró együttes

2023. augusztus 15., 12:43 , 1172. szám

A beregszászi székhelyű Sodró együttes közel tíz éve népszerűsíti a magyar népi kultúrát Kárpátalján, valamint a vidékre jellemző népi örökséget szerte a Kárpát-medencében. Augusztus 9. és 12. között az együttes a Kárpátaljai KultúrKaraván támogatásával Erdélyben, Fehér és Kolozs megyében turnézott.

Az együttes augusztus 9-én a 31. Mezőségi Népzene- és Néptánctáborban adott nagykoncertet az eseményen részt vevő közel háromszáz néző előtt, akik a világ több pontjáról érkeztek. A Kallós Zoltán Alapítvány által immáron harmincegy éve töretlenül megszervezett nagy múltú táborban minden este az erdélyi hagyományőrző, adatközlő zenekarok, énekesek és táncosok mutatkoztak be. A tábornak idén is a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány központja biztosított helyszínt. A nemzetközileg ismert tábort az egykori Kossuth-díjas néprajzkutató, Kallós Zoltán hívta életre. A táborban kizárólag felnőttek vehettek részt, hiszen kimondottan a felnőttek oktatását célozza meg. A Sodró együttes az egyórás nagykoncert során igyekezett bemutatni a kárpátaljai vidékre jellemző sokszínű népzenei és néptáncörökséget, így viski, nagydobronyi, szatmári táncokat adtak elő, valamint máramarosi zsidó és nagypaládi cigányos muzsika is felcsendült többek között.

Ezt követően augusztus 10-én az együttes a torockói nemzetközi Double Rise Fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvarába varázsolta be a kárpátaljai népzenei világot, többek között olyan előadók mellett, mint a Bekecs Táncszínház és a Parno Graszt zenekar.  

Várady Enikő, a Sodró együttes művészeti vezetője elmondta: „Hatalmas lehetőség, hogy Kárpátalja is bemutatkozhatott ezeken a neves rendezvényeken. A Mezőségi Népzene- és Néptánctábor a nagy múltú és neves táborok egyike, ahol évente a szakma krémje jelenik meg, és a legkiválóbb erdélyi adatközlők koncertjeit lehet megtekinteni estéről estére. A Double Rise Fesztivál pedig egy lendületes nemzetközi esemény Erdély szívében, a Székelykő lábánál, maga a hely is fantasztikus atmoszférával bír. A fesztivál pedig nem csupán összművészeti jellegű, de évente a legnagyobb népzenei és művészeti egyéniségek és fellépők sora jelenik meg rajta bemutatva a népi örökségünket, valamint a kultúra más szegmenseit magas színvonalon. Mindenképp hatalmas lehetőségnek tartjuk, hogy Kárpátalja bekapcsolódhat és megmutatkozhat az ilyen jellegű eseményeken. Ezért is köszönet illeti Pál István Szalonnát és a Kárpátaljai KultúrKaravánt.” 

Kővári