Megkoszorúzták Dobó István mellszobrát Szerednyén
A Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet szervezésében szeptember 7-én megemlékeztek báró Dobó Istvánról, az egri hős várkapitányról egykori borpincéjében Szerednyén, majd megkoszorúzták 2017-ben leleplezett mellszobrát.
Dobó István Szerednyén született 1502 körül és ott is halt meg 1572 májusában. Szerednyén található az a történelmi emlékhelyként számon tartott borpince, amelyet a hagyomány szerint a hős egri várvédő készíttetett török foglyokkal, s jelenleg a „Leanka” borgazdaság használja. A XVI. századi műemlék pince bortárolásra ma is kiválóan alkalmas az egész évben 12 °C-os léghőmérséklete mellett a vulkanikus sziklafal pórusain beszivárgó tiszta levegő által létrehozott egyedi mikroklímájának köszönhetően.
A beregszászi civil szervezet 2014 óta adózik Dobó István emlékének Szerednyén, korábban minden év szeptemberében megszervezve a Dobó-napot, amely egy nagyszabású, színes fesztivál. A háborús helyzet miatt idén nem szerveztek fesztivált, de egy csendes koszorúzással megemlékeztek az egri hősről.
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, a Pro Cultura Subcarpathica elnöke elmondta: „Azért jöttünk ma el, hogy a médián keresztül most is elmondjuk, milyen hálásak vagyunk mi, kárpátaljaiak Dobó Istvánnak, mert megállította a törököt, és így a mi őseink nem kerültek török iga alá. Ezért minden évben emlékeznünk kell rá, még akkor is, ha nincsenek ehhez vidám körülmények.” A sajtónak az elnök asszony elmondta még, hogy Szerednyén kevés olyan magyar él ma már, aki tud is magyarul beszélni, hisz ott száz éven keresztül semmilyen intézményes magyar oktatás nem volt. Ugyanakkor a nagyközséget nem szabad a magyarság szempontjából se hagyni, se elfelejteni. „Ezért karolta fel a Pro Cultura Subcarpathica, hisz Dobó István szülőhelye, de Buttler-kastély is van a faluban, amely Mikszáth Kálmán Különös házasság című regényének főhőséhez köthető, egy időszakban Szerednyén élt Csontváry Kosztka Tivadar festőművész is, akinek az apja itt volt patikus, ő pedig az ungvári gimnáziumba járt néhány évet. A magyar kultúra és a történelem szempontjából Szerednye egy neves nagyközség, ezért kezdtük a még megmaradt, maroknyi magyarság identitását támogatni azzal, hogy emlékezünk Dobó Istvánra. Mindaddig megtartottuk a DobóFesztet, amíg lehetett. Ráadásul a főiskola kiadta Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényét ukrán nyelven, amit eljuttattunk ide, az iskolába is, hisz a közösségnek ismernie kell a múltját. Emellett főiskolánk magyarországi támogatással megvásárolta és felújította a Buttler-kastélyt, amelyben kiállítás is van, de száz év után magyar osztályt is nyitottunk az ott működő P. Frangepán Katalin Iskolában, ahol idén már a harmadik osztály kezdte meg munkáját. Az óvodaprogram kertében pedig sikerült egy óvodaépületet vásárolnunk Szerednyén, ahol mintegy negyven gyermek két csoportban tanulja vagy visszatanulja a magyar nyelvet…” – vázolta a jelenlegi helyzetet Orosz Ildikó.
Vitalija Roszpotnyuk, a Beregszászi Művészeti Iskola hegedűtanára Dobó esküjének általa hegedűre átdolgozott változatát játszotta.
Végül Dobó mellszobrát, a keszthelyi Túri Török Tibor szobrászművész alkotását megkoszorúzta Orosz Ildikó Kricki Imrével, Szerednye nagyközség korábbi polgármesterével, valamint Papp Ferenc ungvári magyar konzul, Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, Babura Marianna, a KMKSZ Szerednyei Alapszervezetének elnöke és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet képviselői. A megemlékezésen a sajtó tudósítói mellett szerednyeiek és a „Leanka” borászat munkatársai is jelen voltak.
Badó Zsolt