Egészségügyi reform: Lényeg a pozitív hozzáállás

2023. október 11., 10:26 , 1180. szám

Reformot készít elő a miniszteri kabinet. Az elképzelés szerint két év múlva Ukrajnában felhagynának a rokkantság megállapításával, ehelyett a súlyos egészségügyi problémákkal küzdők esetében meghatároznák a funkcionalitás elvesztésének mértékét – írja a korrespondent.net.

Ne a veszteségekről szóljon

Az Állami Statisztikai Szolgálat és a Veteránügyi Minisztérium szerint Ukrajnában 2,7 millió civil és csaknem 500 000 katona él fogyatékossággal. Az előrejelzések szerint a háború miatt számuk növekedni fog. Vagyis a jelentős egészségügyi problémákkal küzdők kérdése országos jelentőségű. Az Egészségügyi Minisztérium azt tervezi, hogy alapjaiban változtatja meg a problémához való hozzáállást.

„A kormány tervet fogadott el az Egészségügyi és Szociális Szakértői Bizottság (MSZEK) reformjára. 2025-től teljesen más módon fogunk hozzáállni az egészségügyi és szociális szakvélemény elkészítéséhez és a rokkantság megállapításához. Ez egy globális reform. Amikor a sérült személy a rehabilitációra kerül, onnan a multidiszciplináris csapatnak köszönhetően, az elektronikus eszközökön, köztük az elektronikus MSZEK-en keresztül eljut a megfelelő területekre, hogy visszanyerje a sérülés vagy betegség következtében elvesztett funkcionalitását” – fejtegette Viktor Ljasko egészségügyi miniszter a Helyi és Regionális Tanácsok Kongresszusának kapcsán Zsitomirban tartott sajtótájékoztatón.

Ígéretet tett arra, hogy már a közeljövőben bemutatják a törvényjavaslatot, amely megváltoztatja a rokkantság megállapításának módszertanát. Az első lépést máris megtették ebben az irányban, tavaly hozzáláttak a funkcióképesség, fogyatékosság és egészség nemzetközi osztályozása (FNO) bevezetéséhez az ukrán egészségügyi ellátórendszerben.

„Nem azt kell mérnünk, hogy mi veszett el, hanem a felépülés lehetőségét. Vagyis abból a szemszögből nézzük az embert, hogy mire képes most és mire lesz képes idővel. Ez forradalmi különbség ahhoz képest, miként tekintettünk korábban a rehabilitációra és a fogyatékosságra általában. Az FNO pedig éppen egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi számunkra, hogy ne az elveszett lehetőségeket, hanem a perspektívát lássuk, és minden lehetőséget biztosítsunk ehhez a perspektívához. Az FNO bevezetése ezért annyira fontos ma a rehabilitáció modern és progresszív szemléletére való átálláshoz, amely már rég elterjedt gyakorlat világszerte” – hangsúlyozta Tetyana Lomakina, Ukrajna elnökének akadálymentességi tanácsadója és megbízottja, akit a Veteránügyi Minisztérium idéz.

Nem csak egészségügy

Az új megközelítés bevezetéséhez a rokkantság megállapításában további jelentős változásokra van szükség.

„Célul tűztük ki, hogy 2025. január 1-től ezek (a MSZEK-ek – a szerk.) ne legyenek” – mondta az egészségügyi tárca vezetője idén áprilisban az országos televíziós hírcsatornák közös műsorfolyamában.

Szerinte az MSZEK-ek rendszerének reformjához, s hogy Ukrajnában modern rehabilitációs és adaptációs rendszer kezdjen működni, 19 törvény és 49 szabályzat módosítására van szükség. A miniszter biztosított, hogy időben előterjesztik valamennyit.

Ljasko egyben kifejtette, hogy a rokkantságot megállapító egészségügyi és szociális vizsgálati rendszer reformja érdekében az Egészségügyi Minisztérium multidiszciplináris rehabilitációs csapatok létrehozását és a MSZEK-rendszer elektronikus formátumúvá történő átalakítását tervezi. Mint kifejtette, a személy, akinek hosszú távú rehabilitációra van szüksége, először egészségügyi intézménybe kerülne. Ezeknek az intézményeknek a bázisán jönnek majd létre a multidiszciplináris rehabilitációs csapatok, amelyek egyéni rehabilitá­ciós tervet dolgoznak ki a beteg számára.

Azt is tervezik, hogy az egészségügyi komponenst szociális komponenssel egészítik ki. Némelyik fogyatékossággal élő személy képzésben vehet részt, ha a funkcionalitás elvesztése nem teszi lehetővé számára, hogy visszatérjen régi munkahelyére. Azoknak pedig, akik egyáltalán nem tudnak dolgozni, szociális szolgáltató szolgálat áll majd rendelkezésére. A Szociálpolitikai Minisztériumon keresztül szociális munkás segítségét vehetik igénybe, és az állam bizonyos költségeket kompenzál.

Egyelőre nem tudni, hogy ezek a változások miként érintik a rokkantak nyugdíjellátását – nem csökkentik-e a nyugdíjfolyósításra jogosultak számát. Ám az új megközelítés azt ígéri, hogy nem mondanak le az ilyen emberekről, hanem a rehabilitációs intézkedések aktivizálásával mindent megtesznek azért, hogy visszanyerjék az egészségügyi problémák miatt elvesztett képességeiket – írja a korrespondent.net.

„A funkcióképesség, fogyatékosság és egészség nemzetközi osztályozásának (FNO) célja, hogy egységes és szabványosított nyelvezetet és sémákat határozzon meg az egészség és az egészséggel kapcsolatos állapotok leírására. Bevezeti az egészség összetevőinek és a jólét egyes, egészséggel kapcsolatos elemeinek definícióit (mint például az oktatásét és a munkáét). Az FNO a »betegség következményeinek« osztályozásától az »egészség komponenseinek« osztályozása felé mozdult el. Az »egészség komponensei« az egészség összetevőit határozzák meg, míg a »következmények« a betegségeknek vagy egyéb egészségügyi állapotoknak a végeredményre gyakorolt hatására összpontosítanak” – mutat rá a Közegészségügyi Központ sajtószolgálata.

(szcs/korrespondent.net)