Kapaszkodás a hagyományokba ‒ szüreti mulatság gyerekeknek Benében

2023. október 16., 16:33 , 1181. szám

Elődeink szokásainak és hagyományainak őrzése és továbbadása egyik alappillére a megmaradásnak. Az ősi gyökerekhez ragaszkodva és a hagyományokat felelevenítve szerveztek szüreti mulatságot gyerekek számára október 15-én Benében.

A település magyar kormánytámogatásból felújított kultúrháza megtelt az ünneplőbe öltözött fiatalokkal és az őket kísérő büszke családtagokkal. Az eseményt a beregszászi Szent Kereszt Kórus összeállítása nyitotta meg. A kórus tagjai együtt és szólóban adták elő a megzenésített verseket és dalokat – kiegészítve azokat lírai és prózai elemekkel –, melyeket Krajnik Irén kórusvezető, a Magyar Kultúra Lovagja válogatott össze.

A jelenlevőket ezután Holozsai Erzsébet kultúrház- és könyvtárvezető köszöntötte. Beszédében elmondta, hogy a háború okozta nehézségek mindenki életére hatással vannak, azonban véleménye szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a gyerekek a lehető legkevesebb szörnyűséget érzékeljék. Mint mondta: ez a rendezvény is ezt a célt szolgálja. „Nekünk, felnőtteknek is szükségünk van arra, hogy mosolyt csaljunk a gyerekek arcára, hiszen számunkra is ez ad erőt a problémák leküzdéséhez, ez éltet minket” – hangsúlyozta Holozsai Erzsébet.

A színpadot elsőként a legkisebbek foglalták el, akik a szürethez kapcsolódó rövid verseket, mondókákat mondtak el, majd az újonnan megtanult táncukat is bemutatták. Őket követte a Benei Kultúrház Gyöngyvirág hagyományőrző csoportja, melynek tagjai sárközi ugróst táncoltak, majd a Szélrózsa olvasóklub tagjai közül Varga Fruzsina, Vince Szilvia és Fehér Zselyke elszavalták Szalai Borbála Giling-galang csengettyű című versét, mellyel az október 10-én Haláboron megrendezett X. Szalai Borbála Szavalóversenyen különdíjat érdemeltek ki. A gyerekek műsorát a közösen előadott szatmári táncok zárták.

 Az előadások után játszóház várta a fiatalokat. A programok a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség helyi alapszervezetével együttműködésben valósultak meg.

A rendezvény végén a községházán találkoztak a szervezők a meghívott vendégekkel és a KMKSZ helyi elnökségével.

Id. Molnár László, a KMKSZ Benei Alapszervezetének elnöke megköszönte a helyi szervezők munkáját, akik nagy odaadással és szakértelemmel végezték nemes munkálkodásukat számos fiatalt bevonva a folklór világába.

Sin József, a KMKSZ BJSZ elnöke köszöntőjében kiemelte a rendezvények fontosságát, aktualitását, „hisz Petőfi szellemiségére, szabadságvágyára vezérel bennünket ma is” – emelte ki. „A magyar nép bármikor kész kiállni a szabadság és függetlenség eszméi mellett. Történelmi nagyjaink emlékének megőrzése céljából pedig a KMKSZ Tiszacsomán Tündérkertet létesít, az első csemetét, Petőfi körtefáját a napokban el is ültettük, s kezdeményezzük más településeken is hasonló kerteket létesíteni” – tette hozzá.                       

  lexi