Élelmiszerpiac: Zöldségből nem lesz hiány, bár drágulni fog

2023. október 27., 13:12 , 1182. szám

Nem is olyan rég a média még amiatt örvendezett, hogy az új termésnek köszönhetően csökkent számos alapvető zöldség és gyümölcs ára, az elmúlt napokban azonban már az élelmiszerek – elsősorban a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek – drágulásával „riogattak”. A TSZN utánajárt, hogy mi és mennyire drágulhat az év még hátralévő néhány hetében.

Mi drágul a közeljövőben?

Olekszandr Hajdu, a parlament agrár- és földpolitikai bizottságának vezetője nem zárja ki, hogy a közeljövőben emelkedni fog a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek ára. Előrejelzése szerint hónapról hónapra fokozatosan, 5–10 százalékkal drágulnak majd a zöldségek és a gyümölcsök. A tejtermékek ára is emelkedik, de nem kritikusan – 3–5%-kal.

„A zöldségek és a gyümölcsök ára ősszel hagyományosan emelkedni kezd, mert hideg időben ezeket speciális raktárakban kell tárolni. Ez a termelési költségek növekedéséhez és a kínálat csökkenéséhez vezet, mert azok a gazdaságok, amelyeknek nincsenek ilyen raktáraik, arra törekednek, hogy még a hideg idő beállta előtt eladják áruikat, a raktárral rendelkező gazdaságok viszont igyekeznek »elnyújtani« az értékesítést nyár elejéig, amikor is magasabbak lesznek az árak” – magyarázta Hajdu.

Hozzátette: a megjósolható áremelkedéssel együtt a legtöbb termék idén ősszel kevesebbe kerül, mint tavaly.

A tyúktojás lesz a drágulási „rekorder”

Az agrár- és földpolitikai bizottság előrejelzése szerint idén is a tyúktojás lesz a drágulási rekorder. A szokott módon, az újévi ünnepek előtt fog emelkedni az ára, körülbelül 75 hrivnyába fog kerülni tíz darab.

„Ukrajnában a tojás nagy részét a kisebb gazdaságokban állítják elő. Most ott tartunk, hogy a háztartások kínálata csökken, az árak pedig emelkedni kezdenek. Ezért nagy a valószínűsége annak, hogy az újévi ünnepekre az árak elérik a tavalyi szintet, amikor a tojás az üzletek polcain tízdarabonként körülbelül 75 hrivnyába került” – mutatnak rá a parlamenti testületnél.

Mely zöldségek és gyümölcsök ára fog megugrani?

Az Agrárgazdasági Intézet (IAE) kutatóinak előrejelzése szerint október–novemberben az alma ára akár 18–20 hrivnya/kg-ig, a szőlőé 100 hr/kg-ig, a narancsé 80 hr/kg-ig, a banáné – 50 hrivnya/kg-ig emelkedhet.

Ugyancsak drágulhat a fehér káposzta – akár 8 hr/kg-ra (+15%), a cékla – akár 8,50 hr/kg-ra (+12%), a vöröshagyma – akár 14 hr/kg-ra (+15%), a sárgarépa – 9 hr/kg-ig (+11%) és a burgonya – 9,5 hr/kg-ig (+12%).

A szakértők az említett termékek drágulását a tárolási és szállítási költségek növekedésével magyarázzák a gazdasági szereplők villamosenergia-tarifáinak és az üzemanyagáraknak az emelkedése miatt.

Mi lesz a sertés- és a baromfihússal?

Ivan Sztefanisin, a lvivi Suvar, a mezőgazdasági termékek nagybani piaca igazgatójának agráripari tanácsadója a sertéshús és a baromfi árának növekedését jósolja. Hangsúlyozza, hogy a sertés- és baromfihús ára máris 10%-kal nőtt. A szakember a forráshiánnyal és az importfüggőséggel magyarázza a jelenséget.

Az IAE kutatói szerint ősz végére mintegy 5 százalékkal drágul a hús.

Liszt és gabonafélék

Valentin Litvinov, a Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE) Élelmiszer- és Földhasználati Kutatóközpontjának elemzője nyugtatni igyekszik a lakosságot, és arról biztosít, hogy a liszt és a gabonafélék nem fognak katasztrofálisan drágulni. Nem zárja ki azonban a feldolgozási költségek növekedése miatti áringadozást.

Eközben a már idézett Sztefanisin a liszt árának emelkedése miatt a kenyér drágulását jósolja. Szerinte 2023-ban a gazdák kevesebb műtrágyát használtak, és kevesebbet védekeztek a kártevők ellen. Az őszi búza vetésekor a műtrágyák ára meredeken emelkedett, és a gazdáknak nem voltak pénztartalékaik.

„A kenyér ára a közeljövőben emelkedni fog, a minőségi lisztért máris beindult a verseny. A jövőben csak fokozódni fog” – véli Sztefanisin.

Mely termékek ára csökken?

Az Agrárgazdasági Intézetben megjegyzik, hogy október–novemberben a gabonafélék és a liszt ára még kedvező marad, a hajdináé pedig további 5–7%-kal eshet.

Tarasz Viszockij agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes ezzel kapcsolatban elmondta, hogy idén tavasszal a mezőgazdasági termelők 20 ezer hektárral 141,5 ezer hektárra növelték a hajdina vetésterületét. Soha nem vetettek még be ennyit ezzel a kultúrával, mióta Ukrajna elnyerte függetlenségét.

Lehetséges, hogy csökkenni fog a napraforgóolaj és a cukor ára is, az előállításukhoz szükséges alapanyagok feldolgozása még tart – hangsúlyozta Jurij Lupenko akadémikus, az IAE igazgatója.

Zöldségből nem lesz hiány

Közben az RBK–Ukrajina melléklete, a Styler Tetyana Popovicsra, a Suvar piac marketing osztályának vezetőjére hivatkozva arról írt, hogy Ukrajnában nem lesz hiány az alapvető (borscsba való) zöldségekből.

A szakértő szerint Ukrajnában a borscsba való zöldségek piaca a nyugat-ukrajnai termelés növekedésének köszönhetően stabilizálódott.

„Jelen helyzet szerint, a herszoni termékek hiányában, a »borscskészlet« egyik alkotóeleméből sem érzékelünk hiányt – mondta el Popovics.

A nyugati régiók termelői a „borscskészletet” alkotó zöldségek terméshozamának átlagosan 10–15%-os növekedéséről számolnak be. Legnagyobb mértékben a hagyományosan az ideiglenesen megszállt területeken termesztett hagyma és sárgarépa mennyisége nőtt.

Éppen ezért jelentősen csökkent e két zöldség ára a tavalyihoz képest. Jelenleg 2,5-szer olcsóbbak, mint 2022 októberében.

Külön kezelendő a burgonya. Ez az egyetlen a „borscs csoportban”, amelynél áremelkedést regisztráltak. A drágulást szezonális tényezőknek tudják be: véget ért a betakarítás, a gazdák jelentős mennyiségeket helyeznek el a tárolókban téli értékesítésre, miközben a gyengébb minőségű, tárolásra alkalmatlan krumpli kínálata fokozatosan csökken.

(pszv/tsn.ua)