Vizsgálat: Az ukrán gyerekek 44%-ánál tapasztalhatók a PTSD jelei
Az ukrán gyerekek 44%-ánál tapasztalhatók a poszttraumás stressz zavar (PTSD) jelei. A gyerekek jóllétét vizsgáló Jövő Index tanulmány adatait és megállapításait az Interfax–Ukrajina hírügynökség idézi az Egészségügyi Minisztérium nyomán. A kutatást a Kijevi Közgazdasági Iskola végezte az Olena Zelenszka Alapítvány kezdeményezésére, az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) Ukrajnában támogatásával.
A tanulmány szerint a teljes körű invázió kezdete óta a diftéria, tetanusz és pertussís ellen beoltott gyermekek aránya 16%-kal, a gyermekbénulás ellen beoltottaké pedig 22%-kal csökkent.
A vizsgálati eredményekből ugyancsak kitűnik, hogy Ukrajnában 2023-ban 37%-kal alacsonyabb volt a diftéria, tetanusz és pertussís elleni oltottság szintje, mint az EU országaiban.
Emellett a tanulmány szerint a 14–17 éves gyerekek 13%-a rendszeresen (legalább hetente egyszer) fogyaszt szeszes italt és 16%-uk dohányzik. A fiúk gyakrabban tanúsítanak ilyen kockázatos magatartást, mint a lányok. Ezenkívül a gyerekek 56%-a ivott legalább egyszer alkoholt, 53%-a próbálta ki a dohányzást, 3%-a pedig drogozott már.
A tanulmány szerint a válaszadók 71%-a tartja magát boldognak. Ez az értékelés gyakrabban volt tapasztalható a kelet-ukrajnai és kijevi gyerekek körében. Ugyanakkor Ukrajnában a gyerekek 44%-ánál tapasztalhatók a poszttraumás stressz zavar (PTSD) tünetei.
A vizsgálat öt forrásból származó adatok alapján készült: kormányzati és nyílt források, gyermekek kvantitatív felmérése, szakértőkkel és gondozó intézmények végzőseivel készült interjúk. A kutatás részeként reprezentatív országos (a megszállt területek kivételével) online felmérés készült, amelyben 1 313 0–17 éves válaszadó vett részt.
(zzz/interfax.com.ua)