Felmérés: Kevesebbet beszélnek a gyerekek ukránul
Csökkent az oktatási folyamat során és a mindennapi életben ukrán nyelven kommunikáló diákok és tanárok aránya. Keleten és Délen a mindennapi életben az orosz nyelv dominál – derül ki az Állami Oktatásminőségi Szolgálatnak az intézmény honlapján közzétett vizsgálatából, amelyet az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja ismertet.
A felmérés szerint idén csökkent azon diákok, szüleik és tanáraik aránya, akik anyanyelvüknek tekintik az ukránt. Számuk 74%, 82%, illetve 86% volt (a tavalyi 91, 93 és 94%-kal szemben).
A szülők megfigyelései szerint az iskolák 93%-ában az oktatási folyamat kizárólag ukrán nyelven zajlik. A tanárok 78%-a csak ukránul kommunikál az órákon (tavaly 82%), és 69%-uk a szünetekben is ezt a nyelvet használja (74% az előző tanévben).
Minden harmadik felsős diák ukránul és oroszul is beszél a szünetben, többnyire oroszul. Tavaly minden ötödik tett így. A legtöbben az ország nyugati részén beszélnek ukrán nyelven az órák között (a gyerekek 74%-a), a legkevesebben pedig keleten (17%).
A diákok kevesebb mint 40%-a kommunikál kizárólag ukránul az iskolán kívül. Körülbelül 20% ukránul és oroszul egyformán. Ennek okaként a gyerekek a nem államnyelven való kommunikálás szokását (33%) és a családi kommunikáció nyelvét (20%) jelölték meg.
A felmérés 2024 április–májusában készült. Több mint 7 000 diák, 4 000 tanár és csaknem 19 000 szülő vett részt benne az ország minden régiójából.
(pszv/life.pravda.com.ua)