Jubileumi tanévnyitó ünnepség a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakképzési Intézetében
2024. szeptember 6-án rendezték meg a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének ünnepélyes 10. tanévnyitóját.
A rendezvénynek – a korábbi hagyományokhoz hűen – a beregszászi római katolikus templom adott otthont, ahol az esemény ökumenikus istentisztelet keretében valósult meg, amelyen a római és görögkatolikus, valamint református egyház képviselői tolmácsolták Isten üzenetét a jelenlévőknek.
A Himnusz és Rákóczi imájának – mely a főiskola himnusza is egyben – eléneklését követően Soós Katalin, a Felsőfokú Szakképzési Intézet igazgatója köszöntötte elsőként a diákokat és tanárokat.
„10, 585, 396, 61 – ezek olyan számadatok, amelyekre büszke vagyok” – kezdte ünnepi beszédét Soós Katalin, a Felsőfokú Szakképzési Intézet igazgatója, aki megható és büszke visszatekintést adott az intézmény elmúlt tíz évére. Kiemelte, hogy a jubileumi évforduló nemcsak az új diákok ünnepélyes fogadásáról szól, hanem egyfajta születésnap is, hiszen tíz tanévet zártak le sikeresen. Külön köszönetet mondott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának, a támogatóknak, valamint a magyar kormánynak, akik nélkül nem valósulhatott volna meg ez a fejlődés.
Soós Katalin számokban is összefoglalta az elmúlt 10 év eredményeit: az intézményben 585 fiatal szerzett szakképesítést, 396 végzősük itthon maradt és folytatta tanulmányait a Rákóczi-főiskolán, néhányan már az intézmény munkatársaiként dolgoznak. A 61 elsős diákot pedig arra buzdította, hogy kitartással és céltudatossággal haladjanak előre az előttük álló úton, hiszen ők a jövő letéteményesei.
Ezt követően a Felsőfokú Szakképzési Intézet diákjai előadták Kovács Ákos Vigyázz a madárra! című dalát.
Csernicskó István, a főiskola rektora köszöntőjében személyes tapasztalatait és élményeit osztotta meg a hallgatósággal. „Az évek alatt sok mindent megtapasztaltam az oktatás minden szintjén, és bátran mondhatom, hogy ha az ember megteszi azt, ami tőle telik, akkor este nyugodtan hajthatja álomra a fejét” – hangsúlyozta a rektor úr.
Babják Zoltán, Beregszász polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy ez az intézmény városunk, kistérségünk és Kárpátalja egyik oktatási büszkesége.
Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője a beregszászi konzulátus, az ungvári főkonzulátus, valamint Bacskai József ungvári főkonzul nevében köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében kiemelte, hogy a Rákóczi-főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete 2014 óta jelentős szerepet játszik a kárpátaljai magyar fiatalok oktatásában. Az intézmény nemcsak érettségit ad, hanem okleveles szakembereket is képez, ezáltal segítve a diákokat a felsőoktatásba való belépésben és a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben.
Lőrinc Ingrid, a Felsőfokú Szakképzési Intézet 2017-es végzős évfolyamának diákja felszólalásában visszatekintett arra a tíz évre, amely az intézmény megalakulása óta eltelt. Kiemelte, hogy ez a különleges alkalom nemcsak a múlt felidézésére ad alkalmat, hanem a jelen és a jövő kihívásaira is felkészít. Köszönetet mondott tanárainak, akik az útjuk elején támogatták diákjaikat és hittek bennük, hogy helyük van a világban. Inspiráló munkájuk révén olyan értékeket adtak át, amelyek segítettek abban, hogy a diákok a legjobbat hozzák ki önmagukból.
A köszöntőket követően az intézet diákjainak előadásában a Hiszek az emberben… című verses összeállítást tekinthettük meg.
Az esemény már hagyománnyá vált része az elsőévesek eskütétele volt, amelynek során a diákok hivatalosan is csatlakoztak az intézet közösségéhez. Az eskü szövegét Balogh József, az I. évfolyam alkalmazott matematika szakos diákja olvasta elő diáktársainak.
A fogadalomtételt követően Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke, Csernicskó István és Soós Katalin kézfogással köszöntötték az elsős diákokat.
„Azt mondják, hogy az ember életében két meghatározó fontos nap van: az egyik, amikor megszületik, a másik, amikor felismeri, hogy miért is született. Tisztelt diákok, remélem, bennetek már megszületett ez a felismerés, és tudjátok, hogy mit akartok, mi az, amiben örömöt találtok majd, s a család, a közösség javára munkálkodhattok” – köszöntötte az elsősöket Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke. Útravalóul az elsősök figyelmébe ajánlotta, hogy a templom és az iskola mindennapjaink két legfontosabb alappillére, és arra buzdította őket, hogy soha ne hagyják el ezeket.
„A tanítók csak az ajtót nyitják ki, belépned neked kell” – kezdte záróbeszédét Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke. Hangsúlyozta, hogy a tanárok szívesen megosztják tudásukat és tapasztalataikat, de a tanulás valódi ereje a diákokban rejlik. A tanárok mutatják az utat, nyitják meg az ajtót, de a diákoknak kell belépniük rajta, magukhoz venni mindazt, ami a saját fejlődésükhöz szükséges. Az intézmény minden lehetőséget biztosít számukra, de a tudás megszerzése, önmaguk felfedezése az ő szorgalmukon és kitartásukon múlik.
A rendezvény a lelkészek áldásával és a Szózat eléneklésével zárult.
DA
Fotók: Makó András