Kutatók Éjszakája az MCC-ben

2024. október 1., 11:50 , 1230. szám

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Beregszászi Képzési Központja idén is csatlakozott a Kutatók Éjszakája programsorozathoz. Az esemény alkalmával a fiatalok kémiai, biológiai és csillagászati előadásokon, különleges kísérleteken vehettek részt. A program célja, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a tudomány világát, mélyebb ismereteket és élményeket szerezhessenek egy-egy kísérlet, foglalkozás alkalmával.

A Kutatók Éjszakája Európa-szerte megrendezett ingyenes programsorozat, melynek célja, hogy felhívja a fiatal generációk figyelmét a tudományosságra és a kutatói életpályamodellre. Az eseményt idén is szeptember utolsó hétvégéjén tartották meg Európa több országában.

A Beregszászban megrendezett program kezdetén Dobsa Beáta, az MCC Beregszászi Képzési Központjának vezetője köszöntötte a fiatalokat. A központ vezetője kérdésünkre kifejtette: nagy örömmel csatlakozott a Mathias Corvinus Collegium a Kutatók Éjszakája projekthez. „A mai napon Kárpát-medence-szerte 28 MCC-központban tartják meg a Kutatók Éjszakáját. Megpróbáljuk egy kicsit a tudományokat, a tudományosságot közelebb hozni a gyerekekhez és a felnőttekhez. Igyekeztünk itt, Beregszász város szívében azokból a kurzusokból egy kis ízelítőt adni, amelyekre a legnagyobb érdeklődéssel figyelnek a gyerekek. Ilyenek a természettudományos kísérletek, amikor egy laboratóriumban különböző kémiai kísérleteket végezhetnek, amelyek látványosak, de nem veszélyesek. Ezenfelül megpróbáljuk az érzékek világába is elkalauzolni a gyerekeket, a tapintás, a látás, a szaglás által egy-egy kísérlettel, feladattal. Egy nyereményjáték keretében egy MCC-csomagot is kaphatnak a fiatalok. Az emeleten pedig teleszkóp segítségével kell felfedezniük a gyerekeknek egy-egy MCC-szimbólumot, amelyeket a város különböző pontjain elrejtettek a kollégák” – fogalmazott Dobsa Beáta.

A Kutatók Éjszakája program alkalmával Barna Szedlák Boglárka kalauzolta a fiatalokat a kémia különleges világába és készített számukra érdekesebbnél érdekesebb kísérleteket, amelyeket a gyerekek maguk is kipróbálhattak. Birtók Ferenc a csillagászat csodálatos univerzumát tárta az érdeklődők elé, akik teleszkópok segítségével nemcsak az égitesteket fedezhették fel, de az ügyesebbek az MCC munkatársai által a város különböző pontjain elrejtett szimbólumokat is megtalálhatták. Ezenfelül az MCC munkatársai a gyerekek számára különleges feladatokkal is készültek, melyeket az érzékszervek, ízlelés, szaglás, tapintás által lehetett megfejteni.

A szórakoztató és inspiráló programok során a diákok betekintést kaphattak az MCC működésébe is, hiszen a programra bárki ellátogathatott.                        

VE