A leander gondozása II.
A leander gondozása fontos kérdés azok számára, akik ezt a növényt választják. Miért? A növény átültetése és teleltetése sok problémával járhat. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan csináljuk szakszerűen.
A növény napos helyre kerüljön, akár a kert talajába is süllyeszthetjük a cseréppel együtt. Ezzel elkerüljük a gyökérzet túlmelegedését (ezt nem szereti a leander: levélsárgulást és -hullást okoz), szeles időben megvédjük a növényt a felborulástól, és lassabban szárad ki a földje is. Ha nincs lehetőségünk a földbe süllyeszteni a cserepet, használjunk dupla edényt. Például a cserepet, amelybe a leandert ültettük, tegyük egy másik cserépbe, egy dekoratív kaspóba, így megvédhetjük növényünket a túlzott felmelegedéstől, és még mutatósabb is lesz a teraszunk.
Ültetés és átültetés: milyen földet szeret a leander?
A leander jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt igényel. Ideális esetben a talajnak könnyűnek, laza szerkezetűnek kell lennie, hogy a gyökerek könnyen növekedhessenek.
Ehhez alkalmazhatunk általános virágföldet, homokkal vagy perlittel keverve, hogy javítsuk a vízelvezetést. Vásárolhatunk jó vízáteresztésű virágföldet is.
A leander viszonylag jól tűri a különböző pH-értékű talajokat. Enyhén savanyú és enyhén lúgos talajban is jól fejlődik, a pH-tartomány körülbelül 6,0 és 8,5 között mozogjon. Általában az enyhén savanyú vagy semleges talajt kedveli. Ha a talajunk túlságosan lúgos, keverhetjük azt tőzeggel.
Hogyan történik a leander ültetése?
Az ültetés ideális időpontja a kora tavasz, amikor már nincs fagyveszély. Ha konténerben tartjuk, ügyeljünk arra, hogy legyen benne elegendő hely a gyökerek számára, és az ültetőedény alján legyenek lyukak a felesleges víz elvezetésére.
Ültetéskor tegyünk a gödör aljára egy réteg drenázst (pl. cserépdarabokat), hogy segítsük a vízelvezetést. Győződjünk meg róla, hogy a növény gyökérgömbje a talajszinttel azonos szinten van, miután visszatöltöttük a földet.
Hogyan történik a leander átültetése?
A leander átültetésére a kora tavasz a legalkalmasabb, amikor a növény még pihenő állapotban van. Nagyobb méretű cserépbe vagy új helyre való átültetésre akkor lehet szükség, ha a növény kinőtte jelenlegi helyét, vagy a gyökerek már túlzsúfoltak. Az átültetés során óvatosan távolítsuk el a növényt a régi edényből, igyekezve minél kevésbé megsérteni a gyökereket. Az új cserépbe vagy helyre ültetéskor használjunk friss, tápanyagokban gazdag és jó vízelvezetésű földet. Amennyiben mindent jól csinálunk, dús virágzásra és termésre számíthatunk.
Teleltetés előtt csak akkor kell a leandert átültetni, ha már túl sok föld nélküli gyökere van, mivel a pihenési időszakában is nő a gyökere. Ha szükséges, szeptember környékén ültessük át.
A leander gyökerének metszése
Ha már akkorára nőtt a leander, hogy nem szeretnénk nagyobb cserépbe ültetni, nem szeretnénk, hogy még nagyobbra nőjön, vagy nincs már elég helyünk, jöhet a növény gyökerének metszése. Óvatosan fektessük le a növényt, és húzzuk le a cserepet a földlabdáról. Ezután hagyjuk 1-2 napig száradni, mert így könnyebb lesz elvégezni a metszést. Ha ezzel megvagyunk, akkor éles késsel vagy fűrésszel – amivel könnyebb – vágjuk le a vastag, föld nélküli gyökérrészeket. Akár 5–10 cm-nyit is levághatunk körbe a földlabda oldalán, alján és a tetején is. A végeken azért hagyjunk egy kis föld nélküli gyökeret, és némileg lazítsuk is fel a megmaradt földlabda oldalát, alját és a tetejét is, hogy a maradék gyökérzet könnyebben be tudja majd nőni a cserépbe töltött friss földet.
Tegyünk a cserép aljára földet, majd állítsuk bele a növényt, és töltsük fel az egész cserepet a friss földdel. A gyökérlabda fölé is jusson bőven az új földből.
Ősszel ne végezzünk gyökérmetszést, mert nem tudna regenerálódni a növény.
A leander teleltetése
A leander teleltetéséhez fontos tudni, hogy ugyan jól tűri a hideget, és néhány faja a gyengébb mínuszokat is túléli, azért elmondható, hogy jobb, ha ősszel állandó, 2–6 °C-os hőmérséklet mellett „elrakjuk” pihenni, s nem hagyjuk kint, ha már fagyok vannak. Amennyiben ráérünk vele foglalkozni, megtehetjük, hogy nappal, amíg fagypont feletti a hőmérséklet, kivisszük a leandereket a szabadba, estére pedig védett helyre hordjuk, de ez nem kötelező. Az a fontos, hogy telelőhelyükön is legyen valamivel fagypont felett a hőmérséklet, 5 °C számukra az ideális. Melegre ekkor már nincs szükségük a növényeknek, ahogyan napsütésre sem. Ilyenkor pihennek, vegetálnak, ezért akár a pincében is elhelyezhetjük a leandereket. Ha csak melegebb, 10–15 °C-os helyen tudjuk teleltetni a növényeket, akkor nagyon kevés vizet adjunk nekik, mert megnyúlhatnak, elcsúfulhatnak. (Folytatjuk.)
Nadimova Erzsébet,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika”
Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány munkatársa