Ákos és zenésztársai is támogatják a kárpátaljai környezetvédő munkáját
Vitathatatlan, hogy Kárpátalja gyönyörű természeti adottságokkal, környezettel, tájegységekkel rendelkezik. Ám nem lehet elégszer elmondani, hangsúlyozni, hogy milyen fontos lenne ezeknek a nagyszerű kincseknek a védelme és megóvása, tisztán tartása. Hála Istennek nálunk is vannak elhivatott, tudatos környezetvédők, akik szívükön viselik Kárpátalja természeti kincseinek a megóvását. 2020-ban indult útjára Beregszászban a Színes Tartályok („Кольорові Баки”) ökológiai mozgalom és társadalmi szervezet, amelynek fő célja a környezetünk, folyóink megtisztítása és megóvása. Emellett a szelektív hulladékgyűjtés oktatása és népszerűsítése, illetve az újrahasznosítás folyamatának bemutatása is kiemelt figyelmet élvez a mozgalom életében. A nyár folyamán a magyar zenei élet egyik meghatározó előadója, Kossuth-díjas magyar dalszerző, költő, Kovács Ákos és egykori zenésztársai, Kékkői Zalán és Bánfalvi Sándor is nevüket adták egy olyan akcióhoz, mellyel a kárpátaljai környezetvédelmet támogatják. A mozgalom 2024-ben sem tétlenkedett, a kilátásokról, megoldandó problémákról, tervekről Bucsinszkij Viktort, a Színes Tartályok alapítóját kérdeztük.
– Legutóbb februárban beszéltünk. Azóta mi történt, hogy mennek mostanában a dolgok?
– Jelenleg több közös projektben is együtt dolgozunk a magyarországi partnerekkel. Ezekben különösen sokat segít nekem Simonné Halász Rita, a Miskolci Egyetem Korszerű Anyagok és Intelligens Technológiák Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának az innovációs menedzsere, ő segít a pályázatok megírásában, beadásában, amit nagyon köszönök neki. Több irányban is mozgunk, ami azt jelenti, hogy folyót takarítunk és monitoringozunk. Ez egy közös román–ukrán pályázat, amely nagyobb részben az eszközbeszerzésekre irányul. A Tisza mellékfolyóit, esetünkben a Borzsa és az Ilosva-patak vizeit szeretnénk megtisztítani és folyamatosan figyelemmel kísérni. A Színes Tartályok szervezetén kívül jelen van még a projektben – ami szintén nagy segítség – a Beregszászi Járásközi Vízgazdálkodási Főosztály is. Román oldalról is részt vesznek benne a vízügyesek, illetve Fülöp Szabolcs vezetésével a Multisalva hegyimentők csapata.
A másik aktív pályázatunkat nemrég, szeptember 29-én adtuk be. Ez egy ukrán projekt, amelynek „Громада на всі 100” a neve. Ezen keresztül a Beregszászi kistérség százezer dollárnak megfelelő összegre pályázhat, amelyből egy speciális hulladékgyűjtő teherautót, illetve 1 000 darab, különböző hulladékfajták tárolására alkalmas tartályt szeretnénk venni. Ez azért is jó lenne, mert jelenleg egy kommunális vállalat létrehozását is tervezzük a kistérségen belül, amely vezetésemmel szintén a Színes Tartályok nevét viselné, s amit a Beregszászi Városi Tanács is támogat. Ehhez nyújtana nagy segítséget a fentebb említett pályázat elnyerése. A fő cél pedig az lenne, hogy a Makkosjánosi Hulladékfeldolgozó Üzem beindításáig elkezdjük a hulladékszelektálást a Beregszászi kistérségben – amely Beregszász városát és még 17 települést jelent –, mert ha szelektálatlanul kerül az üzembe a szemét, akkor alig 10%-át lehet csak újrahasznosítani az odakerült hulladéknak. Már az év kezdete óta ezen dolgozom, ami nem kis munka, rengeteg egyeztetéssel jár, nem beszélve az angol nyelvű pályázati szövegről. Ebben is nagy segítségemre van a fentebb említett Simonné Halász Rita. Emellett jelenleg is fut a Call Action Projekt 2024–2025 második szakasza, amely hatalmas segítséget nyújt a hulladékgyűjtésben, az oktatásban és a telephely üzemeltetésében.
– Hogyan működik jelenleg a gyűjtés helyi szinten?
– A telephelyünk is üzemel, viszont nem nagyon van munkaerő, nem is szívesen mozdul ki jelenleg otthonról senki, így a Színes Tartályok ökomobiljával megyünk ki az otthonokba az összegyűjtött hulladékért. Mindig elmondjuk a betelefonálóknak, hogy nagy mennyiséget gyűjtsenek össze egyszerre, mert így számunkra is könnyebb és kifizetődőbb.
– Milyen akciókat szerveztetek, ismét volt edukáció?
– Természetesen folytatódtak az iskolai előadások is, és őszre is elterveztünk már néhány kiutazást a különböző oktatási intézményekbe. A szabadvizeink takarítását sem hanyagoltuk el, részt vettem a talabori víztározó tisztításában Égermezőn (Вільшани), amit októberben még megismételünk. Továbbá szeptember 21-én, a Föld napja alkalmából Kőrösmezőn Francz Béla barátom szervezésében – aki a Tiszta folyó, tiszta víz („Чиста Ріка, Чиста Вода”) szelektív hulladékudvar üzemeltetője – idén már második alkalommal takarítottuk a Tisza ottani szakaszát, valamint a folyó forrásának a környezetét is rendbe tettük. Emellett új zászlókat is kihelyeztünk, azon 5 ország zászlaját, amelyeket érint a Tisza: Ukrajna, Szlovákia, Magyarország, Szerbia és Románia. Egy harmadik alkalom is készülőben van. Viszont azt kell mondjam, hogy sajnos a szemét még mindig több, mint a takarító… De nem adjuk fel, addig fogjuk ütni ezt a sziklát, míg összetörik, és mi eljutunk a célunkig. Szerintem Kőrösmezőn is egy ahhoz hasonló kommunális vállalatot kellene létrehozni, mint amilyet a Beregszászi kistérségben. A folyók takarítását Magyarországról a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta. Ez annak köszönhető, hogy 2024 elején sikeresen pályáztunk egy projekten belül, így támogatást kaptunk négyszeri folyótakarításra és 15 iskolai előadásra.
– Hogyan kerültél kapcsolatba Kovács Ákosékkal?
– Kedves magyarországi barátom, Telekes Attila, a TasysDesign tulajdonosa, a TiszaPen márka alapítója – aki műanyag kupakokból, illetve hulladék- és uszadékfából nagyon szép golyóstollakat állít elő, amelyek értékesítését követően 5 000 forintot utal minden egyes darab után a Színes Tartályok megsegítésére – ismét akciót szervezett. Egy aukciót tett közzé a Facebook közösségi oldalán, amihez Kovács Ákos és Kékkői Zalán a pengetőjét, Bánfalvi Sándor dobos pedig a dobverőjét ajánlotta fel, amiből a márkatulajdonos egy különleges, a „Zenész toll” nevet viselő íróeszközt készített el, erre lehetett licitálni. A toll 180 000 forintért kelt el, és immáron Kapornai Richárd tulajdonát képezi. Ezt az összeget Telekes Attila felajánlotta a Színes Tartályok számára, amiből 18 tonna hulladékot tudunk feldolgozni. Azóta viszont a zenészekkel is folyamatos kapcsolatban vagyunk.
– Hogyan tovább?
– Meghívást kaptam a ZV Zöld Völgy Nonprofit Kft. vezetőjétől, Mida Gábortól egy magyarországi látogatásra tapasztalatcsere céljából. Ennek az a legfőbb célja egymás megismerésén kívül, hogy bemutassa a Nonprofit Kft. működését, hátha az ott látottak segítségemre lesznek itthon, Kárpátalján is a kezdő lépésekben, vagyis az említett Színes Tartályok kommunális vállalat elindításában.
Több embernek is szeretnék köszönetet mondani a sok segítségért és támogatásért. Nagyon nagy köszönet jár a magyarországi Tiszta Út Alapítványnak és Petrovszki Krisztián alapítónak, illetve Czippán Katalinnak, az alapítvány elnökének. Szintén szeretném megköszönni a segítségét és támogatását Hankó Gergelynek, a Magyarországi Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége ügyvezetőjének, illetve Lőrincziné Niedermayer Mártának és a Pro Help Kft. könyvelői irodának, valamint Francz Bélának a takarító akciók odaadó szervezéséért. További köszönet illeti állandó partnereinket, a Diageót, amely a világ egyik piacvezető prémium alkoholosital-gyártó és -forgalmazó cége, az általa támogatott Call Action Projekt résztvevőit, illetve a Diageo vezérigazgatóját, Ábrahám Gergelyt, valamint a Pet Kupa csapatát.
Szelektáljunk együtt felelősségteljesen a gyermekeinkért, a tiszta környezetért és a tiszta Tiszáért!
Dankai Péter