Német hírszerzési vezető: Ha véget érnek a harcok Ukrajnában, Oroszország hamarabb válhat fenyegetéssé Európa számára
Bruno Kahl, a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) vezetője feltételezi, hogy Oroszország mérlegeli a NATO kollektív biztonsági garanciáinak tesztelését, és ha a közeljövőben leállnak a harcok Ukrajnában, ez a kockázat még nagyobb lesz – írja a Jevropejszka Pravda Kahlnak a Deutsche Wellének adott interjújára hivatkozva.
Kahl valószínűnek tartja, hogy Oroszország próbára akarja tenni a nyugati országok egységét és az Észak-atlanti Szerződés 5. cikkelyét, amely kimondja, hogy az egyik NATO-tagország elleni támadást az összes elleni támadásnak kell tekinteni.
„Nagyon reméljük, hogy ez nem fog megtörténni. [...] De azt kell feltételeznünk, hogy Oroszország próbára akar tenni minket, ellenőrizni a Nyugat egységét” – jegyezte meg a titkosszolgálati vezető.
Véleménye szerint egy ilyen „ellenőrzés” időpontja és valószínűsége közvetlenül összefügg azzal, hogyan alakulnak a továbbiakban az orosz–ukrán háború eseményei.
Ha a háború 2029–2030 előtt ér véget, jegyezte meg Kahl, Oroszország hamarabb válhat fenyegetéssé Európa számára.
„Az is lehetséges, hogy Oroszország konkrét fenyegetése vagy zsarolási kísérlete az európai államokkal szemben a vártnál korábban következik be. [...] Az ukrajnai háború korábbi befejezése lehetővé tenné az oroszok számára, hogy energiájukat oda irányítsák, ahová a leginkább akarják: Európa ellen” – véli Bruno Kahl.
Szerinte Oroszország abban reménykedik, hogy a világrend jövőbeni kontúrjai hasonlóak lesznek a kilencvenes években létezettekhez, és az orosz „befolyási övezet” tovább terjeszkedhet nyugat felé, a Moszkva számára legkívánatosabb esetben pedig az USA kivonja csapatait Európából.
„Eddig csak az oroszok akarták ezt. És nagyon reméljük, hogy az amerikaiak sem akarják ezt” – jegyezte meg Kahl.
Az interjúra reagált Julija Timosenko parlamenti képviselő, az ellenzéki Haza párt vezetője.
„Valaki úgy döntött, hogy Ukrajna léte és több százezer ukrán élete árán fizet Oroszország »legyengítéséért« Európa biztonsága érdekében? Nem hittem volna, hogy ezt hivatalosan és ennyire nyíltan ki merik mondani” – írta Timosenko a Facebookon.
„Úgy gondolom, hogy a Legfelső Tanács köteles azonnal reagálni” – tette hozzá Timosenko, akit az Interfax–Ukrajina hírügynökség idéz.
(ntk/eurointegration.com.ua/dw.com/interfax.com.ua)