Ukrán–lengyel viszony: Vita az exhumálásról
Az Ukrán Nemzeti Emlékezet Intézet (UINP) október 2-án bejelentette, hogy a 2025-ös tevékenységi tervébe be kívánja építeni a 1943–1945-ös volinyi (volhíniai) tragédia áldozatainak felkutatását Rivne megye területén – jelentette a DW. A portál szerint az intézet azután döntött így, hogy lengyel állampolgárok kérelmezték családtagjaik földi maradványainak felkutatását és exhumálását.
„Amennyiben megkapjuk a szükséges felvilágosítást a lengyel állampolgároktól a keresés lehetséges helyeinek lokalizálásával kapcsolatban, a háború és a nehéz gazdasági helyzet ellenére megpróbálunk segíteni nekik” – közölte az Intézet.
Az UINP jelezte, hogy „továbbra is nyitottak” a lengyel intézményekkel való együttműködésre a lengyelországi ukránok és az ukrajnai lengyelek emlékhelyeinek felkutatása, megőrzése és gondozása terén, ugyanakkor a hivatalos intézményközi mechanizmusok a problémás kérdések megoldására ezen a területen már rég nem működnek.
„Az UINP hajlik rá, hogy reagálva a lengyel állampolgárok érdekeire, és kivételképpen közvetlenül átvegye a koordinátor szerepét a lengyel állampolgárok megkeresésére végzett kutatási műveletekben, a lengyel fél meghívásával megfigyelői szerepben” – jelezte az UINP.
Az Intézetben azt tervezik, hogy a 2025-ös kutatási idény kezdetéig tájékoztatót dolgoznak ki az ilyen kutatási munkák kérelmezésének algoritmusáról ukrán és lengyel nyelven. Egyúttal javasolják a kormánynak és a parlamentnek, hogy különítsenek el forrásokat a 2025-ös költségvetésben a lengyel nép emlékhelyein végzendő kutatásokra és munkálatokra is.
Az UINP emlékeztetett, hogy ami a háborúk és a politikai repressziók áldozatai emlékének megörökítését illeti, már rég próbálnak megegyezni lengyel kollégáikkal a problémás kérdések rendezéséről. A két ország kulturális minisztériuma 2022-ben memorandumot írt alá a nemzeti emlékezet terén folytatott együttműködésről. Ez többek közt rendelkezett egy ukrán–lengyel munkacsoport létrehozásáról, amely végrehajtja a közös megállapodásokat az együttműködésről a kutatás, az exhumálás, a temetés, az emlékhelyek és a temetkezések védelme terén.
„A memorandumnak azt követően kellett volna hatályba lépnie, hogy Ukrajna területén megszűnt a hadiállapot. A lengyel fél részéről azonban az Ukrajna területén található sírok felkutatásának és exhumálásának kérdése élesen merült fel a teljes körű háború egész ideje alatt” – jegyezte meg az Intézet.
Az UINP bejelentésére reagált a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN), szerintük a volhíniai mészárlás lengyel áldozatainak exhumálásáról szóló ukrán döntés nem felel meg a korábbi kétoldalú megállapodásnak – írta az MTI.
Karol Nawrocki, az IPN elnöke – a PAP lengyel hírügynökségnek továbbított közleményben – aláhúzta, az ukrán döntés nem vonatkozik az IPN által az exhumálások kapcsán benyújtott kérvényekre, amelyekre vonatkozóan továbbra sem érkezett hivatalos ukrán döntés. A kérvények benyújtásakor az IPN pedig a korábban kétoldalúan meghatározott szabályok szerint járt el – fűzte hozzá Nawrocki.
Az ukrán félhez benyújtott lengyel állampolgári kérvényekről az IPN elnöke úgy vélte: ezek megvalósítása nincs összhangban a korábbi megállapodásokkal. Az IPN készen áll az exhumálásokról szóló olyan megbeszélésekre, amelyek „az eddigi megállapodásokhoz tartanák magukat, nem pedig az ukrán fél által, konzultáció nélkül beiktatott módosításokhoz” – hangsúlyozta Nawrocki.
Rámutatott, az exhumálásokról szóló döntések nem az UINP hatáskörébe tartoznak, az IPN ezért kormányszintű ukrán döntésre vár kérvényeinek ügyében.
A lengyel külügyminisztérium ugyanakkor üdvözölte az UINP döntését – írta a PAP.
„Ez jó hír, és a helyes irányba tett lépés” – jelentette ki Pavel Wroński, a tárca szóvivője.
Hozzátette, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter többször is hangsúlyozta az ukrán partnereknek, hogy Varsó „nem terveket, hanem döntések meghozatalát” várja el az exhumálások kapcsán.
Egy délkelet-lengyelországi UPA-emlékmű eltávolítása, illetve nem teljes helyreállítása miatt Kijev 2017 tavaszán állította le az ukrajnai lengyel tömegsírok feltárását, amely az UINP és az IPN együttműködésének keretében zajlott.
(szcs/dw.com/MTI)