A megyei gyermekkórház egy csaknem 1,5 millió euró összegű EU-s pályázati projektet valósít meg
Közös pályázati projektet valósít meg a lengyelországi bialystoki és az ukrajnai munkácsi gyermekkórház az Interreg NEXT program keretében. A Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház közel 20 éve vesz részt különböző európai projektekben, de most először fog együttműködni lengyel egészségügyi intézménnyel.
Az országok közötti szerződés két évre szól. A felek bizonyos területen, többek között a tanfolyamok szervezése kapcsán, együtt fognak dolgozni, ugyanakkor külön-külön elvégzik a munka rájuk eső részét. A projekt költségvetése közel másfél millió euró, az Európai Unió hozzájárulása 83%, a partnerek önrésze 17%.
A Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház igazgatója tájékoztatott: „2024. július 1-jétől közös pályázat kivitelezésébe kezdett a megyei gyermekkórház és a lengyel egyetemi Bialystok gyermekklinika. A pályázatot az Interreg NEXT keretében fogjuk kivitelezni. Számunkra ez nagyon új munkaterep, mivelhogy lengyel partnere még nem volt soha a megyei gyermekkórháznak. Ezért egy kicsit újszerűen kell dolgozni ebben a programban, mint a HUSKROUA-programban. Kijelöltük, hogy milyen céljaink lesznek a pályázatban, de a legfőbb cél, hogy a beteg gyermekeket magasabb szinten tudjuk ellátni. Nagyon fontos az, hogy közös céljaink vannak az eszközvásárlásban A megyei gyermekkórház komputertomográfot, ultrahang- és röntgengépet fog vásárolni. Hasonló eszközöket fog beszerezni a lengyel fél is.”
A megyei gyermekkórházban évente több mint 11 000 gyermeket ápolnak. Az intézményben szakorvosok rendszere van kialakítva, akik a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattal kötött szerződés keretében teljes körű egészségügyi szolgáltatást nyújtanak. Az európai támogatás keretében befolyt összeget korszerű eszközök beszerzésére, valamint a kórház digitalizálására tervezik fordítani.
„Lényeges dolog az, hogy mindkét kórház szeretné a kórházak informatizációját javítani. Mindkét oldalról szervereket fogunk vásárolni, ahol tárolni tudjuk majd a betegeknek az adatait. Nagyon lényeges dolog a pályázatban az, hogy együttműködés jöjjön létre a két kórház közt, s ezt még így, távolságban is meg tudjuk valósítani, mivel telemedicinás konzultációkat szeretnénk adni. Nem titok, hogy most a háború idején sok páciens, gyermekpáciens is Lengyelországban van, és ott próbál a súlyosabb betegségekre kezelést találni. A programnak köszönhetően fogjuk tudni egymást konzultálni, és egy olyan rendszert szeretnénk kiépíteni, amely lehetővé tenné az adatbáziscserét is. Lényeges dolog a pályázatban nemcsak az eszköz, hanem az oktatás is. Ukrajna szeretne az EU tagja lenni, ezért az egészségügynek is azt a vektort kell már most vennie, és így az egyetemi bialystoki gyermekklinikán oktatásban fognak részesülni a megyei gyermekkorház szakorvosai: ortopédek, radiológusok, illetve az informatikusok is” – mondta Biró Erzsébet.
A laboratóriumi eszközök beszerzésének kezdeményezője Jurij Demjan ortopéd-traumatológus volt. Évente mintegy ezer mozgásszervi sérüléssel küzdő gyermeket műtenek az osztályon: az egyszerű törésektől az alsó végtag rekonstrukciójáig. A világstatisztika adatai szerint minden második műtött gyermek nem kap szakszerű segítséget a kivizsgálás hiányosságai miatt. De a modern laboratóriumnak köszönhetően az orvos helyesen tudja meghatározni a sebészeti beavatkozás mértékét. Főleg, ha neurológiai betegségekben, például cerebrális parézisben szenvedő gyerekekről beszélünk, szükség van az alsó végtagok deformitásának korrekciójára. Ebben az esetben nagy szükség van komplex kivizsgálást biztosító laboratóriumra.
„A laborvizsgálat magában foglalja a páciens klinikai vizsgálatát, videóvizsgálatot és különféle műszeres vizsgálatokat, mint pl. dinamikus elektromiográfia, ami nagyon fontos diagnosztikai eszköz, amely lehetővé teszi számunkra, hogy pontosan megtudjuk, melyik izom működik, vagyis járás közben határozzuk meg az izmok munkáját. Kinematikai vizsgálat protézisek használatával és anélkül, hogy az orvos pontosan meghatározza minden beteg esetében, mit kell tenni” – mondta a gyermekkórház ortopéd-traumatológusa, Jurij Demjan.
A megyei gyermekkórházban rehabilitációs központ is működik az idegrendszeri károsodásban szenvedő gyermekek számára. Többféle szakember dolgozik itt, akik szó szerint talpra állítják a beteg gyerekeket. Egyikük egy 10 éves huszti járási kislány. Édesanyja, Marija elmondása szerint lánya cerebrális parézis diagnózissal született, és hosszú ideig mozgásképtelen volt. Már 8 éve évente kétszer Munkácsra jön rehabilitációra.
„Nagyon jók itt a szakemberek, szakszerűen foglalkoznak itt vele, látszik az eredmény. Nehezen ment, nem akart egyedül járni, de itt elkezdett futni, pedig még járni sem tudott” – fogalmazott az édesanya.
A Munkácsra ellátogató lengyel partnerek szintén gyerekekkel dolgoznak. Elmondásuk szerint most nagyon sok Ukrajnából érkezett gyerek él a Podlaskie vajdaságban, ezért fontos a tapasztalatcsere, valamint a jelenleg Európában élő menekültek betegségeivel kapcsolatos információk. Így az egyik terület, amelyre a partnerek a támogatási forrásokat költik, az a digitalizálás és a közös adatbázis létrehozása. Ráadásul a sérülések sajátosságai miatt, amelyeket sajnos a háború során szenvednek el az ukrán betegek, a hazai sebészek tapasztalatai egyaránt érdekesek és újszerűek az európaiak számára, ezért a telemedicina beindítását tervezik.
„Hasznos dolog az ukrajnai tapasztalatok megismerése ezen sérülések kezelését illetően. Elsősorban gerinc- és alsóvégtag-sérülések kezelésében tudunk segíteni. Kórházunkban végezzük a legtöbb gerincferdüléses eset kezelésére szoruló műtétet Lengyelországban” – tette hozzá a lengyel szakértő, Kamil Mazurek.
Évente 170 000 gyermeket kezelnek a lengyelországi Bialystok város gyermekkórházában, közülük 20 000 a fekvőbeteg. A viszonylag jó anyagi támogatás ellenére itt is elhasználódnak a kórházi eszközök, ezért a pályázati forrásokból új eszközök beszerzésére kerül sor.
Az európai pályázati projektek mindig új perspektívát jelentenek és lehetőséget biztosítanak az intézmény technikai eszközbázisának korszerűsítésére. A gyermekklinika esetében ez a minőségi orvosi szolgáltatások és a gyermekek életkörülményeinek javítása. Éppen ezért a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház nem tervezi, hogy megáll, hanem folytatja az új projektekben való részvétel lehetőségeinek felkutatását, amelyek mögött új eszközök, modern technológiák és az orvostudomány fejlődése áll.
TV21 Ungvár/V. I.