Elődeink nyomdokain – kirándulás az Árpád Vezér Látogatóközpontban és Lovardában

2024. október 29., 08:13 , 1234. szám

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) második alkalommal szervezte meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű rendezvényt iskolás gyerekek számára a tiszacsomai Árpád Vezér Látogatóközpontban és Lovardában október 26-án.

Az esemény résztvevőit a szervezők nevében Mester András, a KMTT elnöke köszöntötte, majd röviden ismertette a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékpark történetét, valamint szólt a park mellett kialakított látogatóközpontról, lovardáról és állatsimogatóról is. „Az Elődeink nyomdokain egy olyan hagyományőrző rendezvény, ahol a gyerekek amellett, hogy megismerkednek a komplexummal, kézműveskedhetnek, kipróbálhatják a fafaragást, íjászkodhatnak, lovagolhatnak és részt vehetnek a népszerű lovaskocsikázáson is” – fogalmazott Mester András, hozzátéve, hogy a háború miatt jelenleg meghívásos alapon fogadnak vendégeket, de remélik, hogy a béke eljövetelével úgy szervezhetik meg ezeket az alkalmakat, ahogyan eredetileg is tervezték: céljuk, hogy a programra vidékünk minden szegletéből ellátogassanak.

A KMKSZ környező alapszervezetei által delegált csoportok tárlatvezetésen vettek részt, melynek keretében Kész Margit néprajzkutató, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanára bemutatva az épületben helyet kapó kiállítást virtuális kalandozásra invitálta a jelenlévőket. A szakember A honfoglaló magyarok életmódja és hitvilága című előadásában mesélt a honfoglalásról, a honfoglaló magyarok életmódjáról, viseletéről, konyhájáról, harcmodoráról és hitvilágáról, a táltosokról, a gyógyításról, a különféle valószínűleg használt gyógynövényekről, a bájoló imádságokról, majd az előadás második részében bemutatta a kiállítótérben berendezett jurtát, elmondta a család elhelyezkedését a nemezsátorban, s még egy táltos kettévágott jurtáját is megtekintették a látogatók.

Eközben a jurtamúzeumban kézműves-foglalkozások zajlottak, melyeken helyi kézművesek irányításával hagyományos technikákat alkalmazva a gyerekek kipróbálhatták a gyöngyfűzést, a körmöcskézést, elsajátíthatták a szövés, a hímzés és a nemezelés alapjait, s rongybabákat is készíthettek, kizárólag természetes alapanyagokat felhasználva. A rendezvényen lehetőség nyílt íjászkodni, lovagolni és még sétakocsikázni is. Emellett minden gyerek megtekintette az állatsimogatót, ahol pónikat, racka juhokat, nyulakat, libákat, kecskéket és mangalicákat láthattak.

A program a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával valósult meg.      

lexi