A továbbtanuló gyermek tartásdíjáról
„Érdekelne, hogy melyik törvény rendelkezik a tartásdíj fizetéséről a 18. életévét betöltött gyermek után. Vegyem úgy, hogy tovább kell fizetnem a tartásdíjat mindaddig, amíg a gyerek tanul?”
– A szóban forgó jogszabály a Családi törvénykönyv (Сімейний кодекс України – a továbbiakban: Cstk.), melynek 199. cikkelye előírja, hogy amennyiben a nagykorú gyermek az iskola befejezése után továbbtanul, és ehhez anyagi segítségre van szüksége, a szülők huszonharmadik életéve betöltéséig kötelesek őt eltartani – amennyiben anyagi segítséget tudnak nyújtani a számára. Hogy a gyakorlatban mit jelent az „amennyiben anyagi segítséget tudnak nyújtani” kitétel, arra a törvény nem tér ki.
A Cstk. 200. cikkelye megállapítja, hogy a bíróság a nagykorú gyermek tartásdíjának összegét rögzített pénzösszegben és (vagy) a tartásdíjfizető keresetének (jövedelmének) egy részében határozza meg, figyelembe véve az e törvénykönyv 182. cikkelyében általában a tartásdíjfizetéssel kapcsolatban lefektetett szempontokat. Tehát a tartásdíj megállapításának szempontjai lényegében nem változnak a gyermek nagykorúvá válásával.
Megjegyzendő azért, hogy a 200. cikkely 2. pontjában az áll, hogy az egyik szülő tartásdíjának meghatározásakor a bíróság figyelembe veszi a másik szülő, annak házastársa, valamint nagykorú gyermeke(i) lehetőségét a tartásdíjhoz való hozzájárulásra.
Az a szülő, akinél a gyermek él, sőt maga a tizennyolcadik életévét betöltött nagykorú gyermek is, aki folytatja tanulmányait, jogosult a bírósághoz fordulni a tartásdíj megítélése iránti keresettel.
A tartásdíjra való jogosultság a tanulás befejezése vagy megszakítása esetén megszűnik.
hk