Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferenciája – huszonegyedszer
A XXI. Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferenciáját (FKK) 2024. november 8-án tartották meg a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán (II. RF KMF). Az esemény a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány és a Rákóczi-főiskola közös szervezésében valósult meg. A tudományos esemény támogatója a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága volt. A konferencia az idei évben is szerepelt a Magyar Tudományos Akadémia által életre hívott Magyar Tudomány Ünnepe (MTÜ) tudomány-népszerűsítő eseménysorozatában, melynek célja, hogy hitelesen bemutassa a legújabb tudományos eredményeket, és a fiatalabb generációk figyelmét is felkeltse a tudományos életpálya iránt.
Az MTA rendezvénysorozata hagyományosan egy központi gondolat köré épült, amelynek lényege, hogy megértsük, a világban zajló problémákat és kihívásokat csak tudományos tényekre alapozva lehet megérteni, megváltoztatni és befolyásolni. A XXI. Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferenciája is ezen elv mentén valósult meg, követve az MTA által képviselt gondolatmenetet.
A konferencia célja, hogy lehetőséget biztosítson a különböző tudományágakban kutató doktoranduszoknak és doktorjelölteknek, valamint a főiskolai vagy egyetemi tanulmányaikat folytatni vágyó fiataloknak, hogy bemutathassák kutatási eredményeiket, találkozhassanak szakemberekkel és tapasztalatokat gyűjtsenek.
Az ünnepélyes megnyitón Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Ezt követően Jusztin Miklós beregszászi magyar konzul üdvözölte az előadókat, diákokat s minden érdeklődőt. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke is kifejezte gondolatait a konferencia kapcsán. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke összegezte, miért fontosak az ilyen tudományos események a fiatal kutatók életében.
A köszöntéseket követően, a szekcióüléseket megelőzően a jelenlévők plenáris előadás formájában emlékeztek meg a málenkij robotra való elhurcolások 80. évfordulójáról. Bank Barbara, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára magyarországi viszonylatban összegezte a tragikus eseményt. Molnár D. Erzsébet, a II. RF KMF tanára a kárpátaljai elhurcoltakat érintő eseményekről beszélt.
Majd Váradi Natália ismertette a konferenciára vonatkozó információkat. Mint hangsúlyozta: „Itt ma nem hirdetünk első, második, harmadik helyet, nem zsűri ül az előadóval szemben. Ma egy szakmai bizottság értékeli a fiatal kutatók által bemutatott előadásokat, kutatási eredményeket, segítve ezzel előrehaladásukat.”
A konferencia három szekcióban valósult meg: Biológia és földrajz, Történelem- és társadalomtudományi, Filológia és pedagógia.
Az előadásokat és üléseket követően az oklevélátadó előtt Csernicskó István, a Rákóczi-főiskola rektora szólt a konferencia résztvevőihez. Beszédében aláhúzta: „Az ilyen konferenciák kiváló lehetőséget biztosítanak a fiataloknak, hogy kutatásaikat neves szakemberek előtt ismertessék, ami nemcsak elismerést és motivációt jelent számukra, hanem tapasztalatokat is gyűjthetnek és értékes visszajelzéseket kaphatnak, amelyek hozzájárulhatnak szakmai fejlődésükhöz. […] A tudományos életpályán a kapcsolatok kulcsfontosságúak lehetnek. A konferenciák lehetőséget adnak arra, hogy a kutatók találkozhassanak hasonló érdeklődésű szakemberekkel, együttműködéseket alakíthassanak ki, és akár jövőbeli kutatási projekteket kezdeményezzenek.”
Majd a szekcióelnökök foglalták össze, értékelték az adott szekció munkáját.
Az esemény zárásaként elismerő okleveleket adtak át minden előadónak, valamint a Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács különdíjjal jutalmazott minden szekcióból egy főt, akit a szakmai bizottság jelölt ki. Ezáltal különdíjban részesült: Csuha Dániel (II. RF KMF), Sándor Zsanett (II. RF KMF), Váradi Krisztián (Pannon Egyetem).
A megvalósult konferencia lehetőséget teremtett a kárpátaljai magyar fiatal kutatók tudományos fejlődésére és a szakmai kapcsolatok erősítésére.
Lőrinc Ingrid