Eredeti helyén a szovjetek által lerombolt Jézus szíve szobor Ungváron

2024. november 12., 09:27 , 1236. szám

Jézus szíve Isten emberszeretetét, szenvedését és áldozatát jelképezi. A Jézus szíve szobrok általában lángoló szívet ábrázolnak, amelyet lándzsákkal szúrnak át vagy töviskoszorúval koronáznak meg. A katolicizmusban a XVII. századtól kezdett aktívan kialakulni Jézus szíve kultusza. Alacoque Szent Margit és gyóntatója, Claude La Colombière jezsuita atya terjesztette nagy lelkesedéssel a Szent Szív ájtatosságát. A Jézus szíve kultusz fejlődésével számos kép kezdett megjelenni, köztük szobrok, festmények és más vallási tárgyak. Egykoron Ungváron a Szent Kereszt Felmagasztalása Görögkatolikus Székesegyház belső udvarában is állt egy Jézus szíve szobor, amelyet a szovjetek leromboltak.

Milan Šašik, a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye néhai püspöke, miközben régi fényképeket nézegetett, felfigyelt egy Jézus szívét ábrázoló szoborra a székesegyház udvarán és vissza akarta állítani. Ez azonban nem volt egyszerű, mert amint Ivan Tidir atya elmondta: a szobrot 1953-ban a szovjetek megsemmisítették, helyén víztározót alakítottak ki több mint 100 ezer liter víz tárolására, amit a szomszédságban elhelyezkedő atomfizikai berendezések hűtésére használtak. Sokáig tartott a víz elvezetése és a mélyedés feltöltése, hogy a jótevőknek köszönhetően elkészített új szobor visszakerülhessen a helyére.

A szobor felszentelésére vasárnap került sor, közvetlenül a püspöki liturgia befejezése után, eredeti helyén, a Szent Kereszt Felmagasztalása Görögkatolikus Székesegyház belső udvarán.

– Visszaállítottuk a történelmi igazságot, ezt a szobrot, a legszentebb Jézus szíve szobrot, amely a Teremtő emberek iránti szeretetének a jelképe és forrása. Külön köszönet ezért Magyarország Ungvári Főkonzulátusának, hogy nemcsak a történelmi igazság állt helyre, de az isteni igazság is, hogy mi Isten gyermekei vagyunk, és a Teremtő szeret bennünket. Jézus közöttünk van – emelte ki Teodor Macapula püspök.

Vida László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első beosztott konzulja elmondta: amikor ez az ötlet felmerült, és ezzel megszólították a főkonzulátust, Bacskai József főkonzult megkereste a görögkatolikus egyház, akkor egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy megpróbálnak ennek a projektnek a megvalósításában segíteni.

– Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy tudtuk támogatni Matl Péter szobrászművésznek az alkotómunkáját. Az, hogy ez a gyönyörű szobor létrejöhetett, azt jelenti, hogy valamiféle történelmi igazságtétel történt, és nagyon fontos, hogy ehhez mi is hozzájáruljunk. A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye a széles értelemben vett Kárpátalja kulturális örökségének a része, jelentős számú magyar híve is van az itteni görögkatolikus egyháznak. Nagyon fontos, hogy ez a kincs, amely egyszerre gazdagítja Kárpátalját, Ukrajnát, Európát, összeköti Magyarországot és Ukrajnát évszázadok óta, ez megmaradjon. Hogy megmentsük azokat az értékeket, amelyek eltűntek sajnos, hiszen talán a legtöbbet szenvedett egyházról beszélünk, a szovjethatalom betiltotta, szó szerint elpusztította papjaikat, az egyházat, elvette az emberektől a hitüket. De ez az egyház talpra állt, az utóbbi 30 évben Milan Šašik püspöknek köszönhetően hatalmas építőmunka folyt, és helyreállították azt, amit helyre lehetett állítani, nem mindent, de nagyon sokat. Bízunk benne, hogy ez a munka folytatódni fog, Teodor püspök folytatja azt az utat, amelyet az egyház elkezdett a Szovjetunió felbomlása, a független Ukrajna létrejötte után – fogalmazott a diplomata.

A másik mecénás Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője beszédében elmondta: örül, hogy sikerült megvalósítani még egy projektet a kulturális-történelmi örökségünk helyreállításában.

– Milan Šašik püspök arról álmodott, hogy visszakerül a szobor eredeti helyére, meg is mutatta a helyet, ahol a korábbi szobor alapzata állt, de sajnos életében nem sikerült valóra váltani álmát. Célul tűztük ki a szobor visszaállítását, megbeszéltük ezt Matl Péter művésszel, s Magyarország Ungvári Főkonzulátusával, Bacskai József főkonzullal személyesen sikerült megvalósítani ezt a projektet. A szovjetek lerombolták templomainkat, megsemmisítették értékeinket, üldözték, megkínozták papjainkat, megölték Romzsa Tódor püspököt, de nem ölték ki a hitünket, amit nagyszüleink, dédszüleink hagytak ránk. 1990-től lépésről lépésre újjáépítjük. A szovjet-fasiszta gépezet most is támadja földjeinket, kioltja az ukránok életét, s tovább semmisíti meg a kultúránkat, értékeinket; meg kell mutatni a világnak, hogy erősek vagyunk – hangsúlyozta.

Matl Péter alkotó beavatott a szobor elkészítésének előzményeibe és folyamatába.

– Néhány évvel ezelőtt Milán atya felszentelte a Szűz Mária-szobrot, amelyet ide, a székesegyház elé készítettem. Az is egy olyan műalkotás, amelyik eltűnt a szovjet időkben, és tulajdonképpen egy fénykép alapján állítottuk vissza. Ennek a mostaninak a fényképe sokkal rosszabb volt, mert nem a szobrot fényképezték, hanem a papokat, akik előtte álltak, és a háttérben látszott a szobor. Ez szétmosódott teljesen, még a Jézus szíve sem látszott rajta, és ebből később kis bonyodalom is lett, de megpróbáltam a sziluettje, a stílusa alapján újraalkotni, ahogy az volt. A talapzata megvolt a réginek, és annak alapján elkészítettem ezt az újat. A 3 méter 20 cm magas szobor a talapzattal együtt jampili homokkőből készült, májustól dolgoztam rajta. Tehát megpróbáltam visszaállítani, ami volt, de egy kicsit az én kompozícióm is benne van, meg az is, amit 100 évvel ezelőtt felállítottak.

Az ünnepség végén az adakozóknak átnyújtották a Ferenc pápa által október 1-jén Vatikánban írt latin nyelvű oklevelet, melyben apostoli áldását adja mindkét mecénásra és családjaikra, és az égiek közbenjárását kéri.

Rehó Viktória