Ungvárra is megérkeztek a Magyar Református Szeretetszolgálat ajándékai
December első szombatján a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) vezetősége, Czibere Károly, a MRSZ kuratóriumi elnöke és Katona Viktória ügyvezető-helyettes, határon túli szolgálatokért felelős lelkipásztor Ungváron 110 Nyilas Misi-pakkot adott át, melyek az ungvári, a tarnóci és a perecsenyi gyermekek adventi időszakát varázsolták szebbé.
Ezt megelőzően december első hetében Gyertyánliget, Nagybocskó, Bustyaháza óvodáiba már megérkezett 150 csomag. A szombati sajtónyilvános adományátadás mellett ezekben a hetekben a terv szerint összesen 4 400 adománycsomagot juttat a karitatív szervezet a határon túli területekre, ebből 2100-at Kárpátaljára. De természetesen az ajándék eljut az erdélyi, királyhágómelléki, felvidéki és délvidéki gyermekekhez is.
November elején három adománygyűjtő programot hirdetett a Magyar Református Szeretetszolgálat, hogy Kárpát-medence-szerte több mint 8000 rászorulónak nyújthasson segítséget a karitatív szervezet, legyen szó tartós élelmiszerekről, higiénés termékekről vagy gyermekek számára készített ajándékcsomagokról.
– A Nyilas Misi-program 15 évvel ezelőtt indult. Ez a Református Szeretetszolgálat egyik legősibb programja. Alapvetően kettős célkitűzése van. Az egyik az, hogy azok a hátrányos helyzetű gyerekek is kapjanak ajándékot, akiknek nagyon sokszor azt kell átélniük, hogy karácsony alkalmával nem kerül ajándék a karácsonyfájuk alá. 15 évvel ezelőtt megkerestük a gyülekezeteket, hogy gondoljanak ezekre a gyermekekre, mi pedig szívesen elvisszük az általuk készített csomagokat a helyszínre. A másik fontos célkitűzés az volt, hogy ne a felnőttek készítsék, hanem a gyerekek, azok a gyermekek, akiknek mindenük megvan, akiknek sose nem volt probléma, hogy holnap kerül-e ennivaló az asztalukra. Ennek van egy nagyon fontos célja: tudják azt, hogy a társadalomban élnek olyanok, akiknek ez nem adatott meg, s minden karácsonykor és minden adventben gondoljanak rájuk. Fontos, hogy a gyülekezeti tagok saját gyermekeik vagy a saját unokáik kezét megfogva vásárolják meg és készítsék el ezeket a dobozokat. Minden egyes doboz, amelyet most Kárpátaljára elhoztunk, vagy akár Magyarországon hátrányos helyzetű gyerekeknek osztunk, lehetőség szerint ilyen gyerekek által készített csomag – emelte ki Czibere Károly.
Elhangzott, hogy a program nagyon hamar Kárpát-medencei jellegűvé vált, hiszen 2009-ben egyesült a Kárpát-medencei Református Egyház mind a 10 egyházteste, s attól a perctől kezdve magától értetődő volt, hogy valamennyi Kárpát-medencei református egyháztest közreműködik ebben a programban, és ez így van a mai napig.
A gyülekezetek a legtöbb esetben bekérik a gyerekek életkorát, illetve azt, hogy lányról vagy fiúról van szó, és a gyerekek neméhez és életkorához illő ajándékokat készítenek, sőt olyan gyülekezetek is vannak, amelyek régóta vannak a programban, és már ismerik a gyermekeket.
– Ez az igazi diakónia, és ez az igazi szeretetszolgálat, amikor imádságban tudjuk hordozni a gyerekeknek a sorsát, közösséget tudunk velük vállalni, és folyamatosan tudjuk őket például ilyen ajándékokkal kísérni – mondta a kuratóriumi elnök.
Amíg a hittanos gyerekek a gyülekezeti teremben adventi kézműves-délutánon vettek részt, az MRSZ kisbuszából a piros és zöld karácsnyi dobozokat, illetve a mikuláscsomagokat behordták a terembe. A tartalmas délutáni játék- és díszkészítés, mézeskalács-díszítés, pizzázás és énektanulás után meglepetésként átvehették az MRSZ által gyűjtött Nyilas Misi-pakkokat és az édességcsomagokat.
Héder János, Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökhelyettese, az Ungvári Református Egyházközség lelkipásztora a hívek nevében köszönetet mondott az ajándékokért.
– Az ajándéknak mindig örülnek. Különösképpen akkor nagyon szívhez szóló az ajándék, hogyha nehezebb azt előkeríteni. Már a háborúnak a harmadik esztendejében vagyunk, s akik itt maradtak, azoknak mindennap meg kell küzdeni azért, hogy kikerüljön a mindennapi kenyér úgy, hogy nagyon sokan fél családban élnek, van, akinek a szülei a fronton vannak, van, akinek már sebesülten jött haza az apja. Különösképpen ezeknek a gyerekeknek nagy öröm ajándékot adni. Szeretnék köszönetet mondani a magyarországi szeretetszolgálatoknak és rajtuk keresztül mindazoknak az embereknek, akik ilyen áldozatot hoznak, mert tudjuk, hogy sehol nincs kolbászból a kerítés, és mindenhol maguktól kell elvenni az embereknek, hogy oda tudják adni a másiknak. Ez igazi bibliai dolog, hiszen Krisztus nem azt fogja tőlünk kérdezni, hogy ismered-e a 612 parancsolatot vagy a tízparancsolatot, hanem azt fogja kérdezni, tudod-e, hogy mi a szeretet – emelte ki.
Mint mondotta, lelkészként, egyházként nagyon sok támaszt kell nyújtani, és onnan kapják az erőt, hogy van egy lelki háttér.
– Vannak testvéreink, akik odaát imádkoznak értünk, akik odaát áldozatot hoznak, és igazából bajban ismerszik meg az igazi barát. Hálásak lehetünk, hogy nekünk vannak testvéreink. Nem véletlenszerű dolgok ezek, hanem ez egy rendszer, ezek régi kapcsolatok, és a testvériség is arról beszél, hogy a keresztények, a reformátusok együtt vannak és odafigyelnek egymásra – jegyezte meg a tiszteletes.
Az ungvári gyülekezet két részből áll, van egy magyar gyülekezet, amely a XVI. század óta fennáll és működik, és van egy ukrán gyülekezeti rész, akiknek ukránul tartják az istentiszteleteket, ők a vegyes házasságokból jövők, és vannak olyanok is, akik áttelepültek a háború miatt. A magyar és az ukrán gyülekezet tagjai egyaránt kaptak ajándékot.
– Itt két istentiszteletet tartunk minden alkalommal. Itt helye van mindenkinek, egymás toleranciájára, szeretetére, megbecsülésére tanítjuk a gyermekeket, és így éljük meg mindennap ezeket a dolgokat. Nálunk, Kárpátalján mindig az volt a lényeg, hogy itt sokféle nép él, és mindenki megérti a másikat, s mi ezen nem akarunk változtatni, hisz a Biblia erre tanít bennünket – zárta gondolatait Héder János.
rv