Bloomberg: Egyre több kimerült katona hagyja el a szolgálati helyét
A teljes körű invázió közel három éve alatt többszörösére nőtt a katonai egység önkényes elhagyása miatt megindított büntetőeljárások száma. 2022 óta 96 ezer ilyen ügyet regisztráltak, ezek többségét 2024-ben – írta a Bloombergre hivatkozva az Ukrajinszka Pravda (UP) december 6-án.
Az amerikai kiadvány hangsúlyozza, hogy miközben az ukrán hadsereg igyekszik megfékezni az orosz offenzívát, az emberi erőforrások hiánya egyre akutabb. Kijev ugyanakkor igyekszik elkerülni a behívást, ami alááshatja a gazdaságot és felháboríthatja a háborúba belefáradt lakosságot.
„Ebből adódóan egyes alakulatokat határozatlan időre vetnek be, a szünet esélye nélkül. Nincs elég új haderő, amely felválthatná őket. [...] De az ukrán vezető (Zelenszkij elnök – a szerk.) nem szabott végső határidőt a leszerelésre, ami arra késztette a tapasztalt katonákat, hogy elgondolkodjanak azon, miért kell az életüket kockáztatniuk, amikor férfiak milliói – köztük sok fiatalabb – nem szolgálnak. Számukra az alakulat önkényes elhagyása lehetőség a pihenésre, az egyetlen esély feltöltődni és a családi élettel foglalkozni” – írja a kiadvány.
A Bloomberg szerint Kijev nem nevezi meg a katonai egységeket önkényesen elhagyó katonák hivatalos számát. Olekszandr Hrincsuk, az Ukrán Fegyveres Erők Katonai Rendészeti Szolgálati Főosztályának helyettes vezetője nem kívánta kommentálni a „bizalmas információkat” arról, hogy hány katona hagyhatta el alakulatát. Ugyanakkor jelezte, hogy az egységét önkényesen elhagyók 40‒60%-a visszatér.
Az UP megjegyzi, hogy a Főügyészi Hivatal honlapján megtalálhatók a jogsértésekről készült jelentések évekre visszamenően. Ezek az alakulat-elhagyásra és dezertálásra vonatkozó adatokat is tartalmaznak. Az adatok összevethetők a Bloomberg által közölt számokkal.
Ezek szerint 2024. január–novemberben 41 950 büntetőeljárást jegyeztek be alakulat elhagyása, további 19 922-t dezertálás miatt.
2023-ban 16 515 esetben alakulat elhagyása és további 7771-ben dezertálás miatt indult eljárás. A 2022-es esztendőben 6183 eljárás indult alakulat-elhagyás és 3214 dezertálás miatt. Ily módon a 2022 és 2024 közötti időszakban összesen 95 555 esetben történt alakulat-elhagyás és dezertálás.
Korábban arról számoltak be, hogy 2022-től idén októberig a Legfőbb Ügyészség csaknem 60 ezer büntetőeljárást regisztrált alakulat önkényes elhagyása, és mintegy 30 ezret dezertálás miatt.
Augusztus 20-án a Legfelső Tanács törvénymódosítással megszüntette a büntetőjogi felelősséget a katonai egység első önkényes elhagyása vagy első dezertálás esetén, ha a katona maga tért vissza, és a parancsnoka engedélyezte a szolgálat folytatását.
(ntk/pravda.com.ua)