Záróünnepséggel búcsúzott 2024-től a Munkácsy Mihály Magyar Ház
Képzőművészeti kiállítás és bormustra
22 művész alkotásait bemutató, nagyszabású festészeti és grafikai kiállítással, valamint bormustrával zárta a 2024. évi programjainak sorát a Munkácsy Mihály Magyar Ház december 30-án. Idén több mint ötven rendezvénynek adtak otthont, és ezzel jó úton haladnak kitűzött céljuk felé: a Latorca-parti város és a környékbeli, magyarok által lakott települések szellemi-kulturális központjává kívánnak válni – hangzott el az intézmény zárórendezvényén.
2024-et értékelve Pfeifer Anita kulturális menedzser arra emlékeztetett, hogy a háborús körülmények ellenére szinte hetente szerveztek különböző programokat. A képzőművészeti kiállítások, film- és könyvbemutatók, valamint irodalmi találkozók mellett számos színházi előadásra került sor, nemzeti ünnepeink alkalmával pedig megemlékezéseket tartottak. Elmondta, hogy igyekeznek minden korosztály érdeklődését felkelteni. A legkisebbek például bábelőadásokon vehettek részt, az iskolások számára nyelvtábort, népmese-találkozót, táncházakat szerveztek. A változatos programkínálatot az teszi lehetővé, hogy számos helyi és külhoni szervezettel sikerült gyümölcsöző kapcsolatot kialakítaniuk, többek között a Kárpátalján működő magyarországi külképviseletekkel, a KMKSZ-szel, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházzal, a Munkácsi Magyar Egylettel, a Kárpátok Művészetéért és Kultúrájáért Egyesülettel, a Kárpátaljai KultúrKaravánnal, az Együtt folyóirat szerkesztőbizottságával. Az anyaországi intézmények közül feltétlenül meg kell említeni a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeummal, illetve a budapesti Szépművészeti Múzeummal létrejött szoros együttműködést. Ezek a kapcsolatok 2025-re nézve is biztatók. Pfeifer Anita elmondta, hogy rengeteg színes és tartalmas programmal készülnek az új évben is. Új projekteket indítanak, amelyekkel a fiatal tehetségek támogatását, a nemzeti hagyományok ápolását és a kortárs művészetek népszerűsítését kívánják elősegíteni.
A Munkácsy Mihály Magyar Házat fenntartó Zahid Finance Group Kft. igazgatója, Tarpai József a magyar állam támogatásával, általuk Kárpátalja különböző pontjain működtetett vállalkozásaikról számolt be. Ezek közé tartozik a felsőgerebeni és a révhelyi alkotóház, a Beregszentmiklósi Szoborpark, a Beregszászi Horváth Anna Emlékmúzeum, továbbá a munkácsi várhegy alatt álló Erdélyi Béla Alkotóház is. Ezek a 2024-es esztendő folyamán számos érdekes és tartalmas esemény számára biztosítottak helyszínt. Az igazgató szerint ez is bizonyítja, hogy a háború árnyékában a kárpátaljai magyar közösség él, és tagjai közül sokan kultúránkat, hagyományainkat megőrizve továbbra is a szülőföldjükön szeretnének boldogulni.
Az évzáró esemény bormustrával folytatódott, a Benében működő Varga Pincészet borait lehetett kóstolni. Varga István, a pincészet szakmai vezetője azokról a kihívásokról is szólt, amelyekkel az éghajlatváltozás során kell szembenézniük szőlőtermesztőinknek. Elhangzott, hogy a klímaváltozás kapcsán ismét a hagyományos fajták kerültek előtérbe, mivel ezek jobban viselik a heteken át tartó szárazságot. Ugyanakkor a kárpátaljai borászat az utóbbi másfél évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül: ezt jelzik a Kárpát-medence különböző borversenyein elnyert elismerések – emelte ki Varga István.
Az évet lezáró rendezvény csúcspontja a Kárpátok Művészetéért és Kultúrájáért Egyesület által szervezett képzőművészeti kiállítás megnyitója volt. A tárlaton huszonkét művész alkotásait tekinthette meg a közönség, köztük számos csendéletet, tájképet, grafikát, realista ihletésű és absztrakt alkotást.
Tarpai József igazgató, Borisz Kuzma, az Ukrán Festőművészek Országos Szövetsége Kárpátaljai Szervezetének vezetője és Kopriva Attila művészettörténész, a Kárpátaljai Művészeti Akadémia docense, a kiállítást szervező Kárpátok Művészetéért és Kultúrájáért Egyesület elnöke is értékelte a változatos, 22 művész munkáit bemutató, nagyszabású kiállításon bemutatkozó művészeket és kiállított alkotásaikat.
A tárlatmegnyitó hangulatát emelte Olekszij Marhacsev szaxofonjátéka.
dózsa