Fico kifakadt az ukrajnai gáztranzit megszűnése miatt
Robert Fico szlovák miniszterelnök bírálta az ukrán kormányzatot, amiért az elutasítja az orosz gáz tranzitjának folytatását 2024 után, és jelezte, fontolóra veszik a válaszlépések lehetőségét – közölte a Jevropejszka Pravda (JP) a szlovák kormányfőnek a SME portál által ismertetett nyilatkozatára hivatkozva december 27-én.
Fico szerint az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának leállítása „rendkívül drága gesztus”, amely az egész Európai Uniónak, ezen belül Szlovákiának is sokba fog kerülni.
„Szlovákia mintegy félmilliárd eurót veszít a tranzittal, Ukrajna csaknem egymilliárd eurót, Oroszország pedig valószínűleg csak 2,5 milliárd eurót. Megint megbüntettük az oroszokat, nem igaz?” – fogalmazott.
A szlovák kormányfő azt is nehezményezte, hogy országa nemcsak a tranzitdíjaktól esik el, hanem rövid távon a gázárak emelkedésével is szembesülnie kell.
„Kit érdekel Szlovákia, ugye, Zelenszkij úr? De amikor szüksége van valamire, hogy ne fagyjon meg télen, akkor áthatóan kiáltozik” – bírálta Fico az ukrán elnök álláspontját.
Kijelentette: 2025. január 1. után, amikor leállítják az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitját, a szlovák kormány „felméri a helyzetet és a válaszintézkedések lehetőségét”.
Fico szerint szükség esetén Pozsony leállítja az áramszolgáltatást Ukrajnának, vagy „egyéb lépésekről állapodik meg”.
Fico kifakadására reagálva Ukrajna Külügyminisztériuma december 28-i nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy Ukrajna mindig is „önellátó volt a villamosenergia-termelésben”, most azonban az orosz agresszió miatt időnként importra kényszerül – írja a DW.
„Robert Fico miniszterelnök értelmetlen fenyegetéseivel, hogy megszünteti az áram szállítását, amelyet Ukrajna vásárol, nem pedig ajándékba kap, valójában az orosz diktátor oldalára áll. Jelenleg a világon egyedül ez a két személy fenyegetőzik azzal, hogy télen áram nélkül hagyják az ukránokat” – áll a közleményben.
Ukrajna Külügyminisztériuma emlékeztetett arra, hogy Szlovákia az egységes európai energiapiac része, és be kell tartania a közös európai szabályokat. A tárca egyben felszólította az Európai Bizottságot és az ENTSO-E-t, hogy reagáljon a szlovák miniszterelnök kijelentéseire.
(szcs/eurointegration.com.ua/dw.com)