Az elővásárlási jogról termőföld értékesítésekor
„Mi az az elővásárlási jog, hogy működik, és kit illet meg földvásárláskor?”
– Az elővásárlási jogról a mezőgazdasági hasznosítású földrészlegek vonatkozásában a Földtörvénykönyv (Земельний кодекс України – a továbbiakban: Ftk.) 130-1-es cikkelye rendelkezik. Ezek szerint mezőgazdasági hasznosítású földrészleg értékesítésekor az elővásárlási jog „elsősorban” azokat a személyeket illeti meg, akik különleges engedéllyel rendelkeznek az országos jelentőségű ásványi kincsek – színesfémek, nemesfémek ércei, ritka fémek és ritka földfémek ércei, radioaktív fémek, elektronikai nyersanyagok – lelőhelyeinek kitermelésére, ha a szóban forgó terület az Állami Földkataszter által igazoltan a személynek használatba adott lelőhely felett helyezkedik el, kivéve azokat a földrészlegeket, amelyeken ingatlanok – épületek, építmények – állnak, melyek tulajdonosa a földrészleget tulajdonaként, bérleményként, örökhaszonbérletként használja, vagy ha kertészkedésre használt területekről van szó. „Másodsorban” az értékesítendő földterületek bérlőit illeti meg elővásárlási jog.
A „másodsorban” elővásárlási joggal rendelkezők abban az esetben élhetnek elővásárlási jogukkal, ha nem jelentkeznek „elsősorban” elővásárlási joggal rendelkezők, vagy amennyiben ezek lemondanak elővásárlási jogukról.
Az elővásárlási joggal rendelkező e jogának gyakorlásáról a közjegyzőnek címzett nyilatkozatban mondhat le, amelyen az aláírását közjegyző hitelesíti. Az elővásárlási jogról való lemondás rendjét földárveréseken az Ftk. 135–139. cikkelyei szabályozzák (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 1. pontját!).
Az elővásárlási jog azzal a feltétellel érvényesíthető, hogy az elővásárlási jog alanya megfizeti a föld árát, amelyen azt eladásra kínálják, vagy ha aukción (földárverésen) történő értékesítés esetén ajánlata megegyezik a licitálók legmagasabb ajánlatával, valamint teljesíti az adásvételnek az eladó által megállapított minden egyéb feltételét (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 2. pontját!).
Ha elképzelhető, hogy valaki élni fog elővásárlási jogával, a föld tulajdonosa köteles legalább két hónappal az adásvételi szerződés aláírása előtt eladási szándékát regisztrálni az Ingatlan-tulajdonjogok Állami Nyilvántartásában (földárverés esetén) vagy az adásvételi szerződést hitelesítő közjegyzőnél, az adásvételi szerződés tervezetével együtt. A közjegyző köteles az eladási szándékról három munkanapon belül értesíteni az elővásárlási joggal rendelkezőket a küldemény leírásával és kézbesítési értesítővel ellátott értéklevélben vagy személyesen (ez utóbbi esetben az értesített aláírásával igazolja, hogy tájékoztatták). Az elővásárlási jog alanya akkor is értesítettnek minősül, ha az értesítés átvételét megtagadja, vagy ha az értesítést az előírt megőrzési idő lejárta után a posta visszaküldi a közjegyzőnek.
Az elővásárlási joggal rendelkező személy, aki élni kíván jogával, köteles erről személyesen vagy ajánlott levélben értesíteni a közjegyzőt. Az értesítés kézhezvételétől számított egy hónapon belül a közjegyzőnek a földrészleg eladójával egyeztetve ki kell jelölnie az adásvételi szerződés megkötésének napját és időpontját, valamint értesítenie kell erről az elővásárlási joggal rendelkező személyt.
Abban az esetben, ha attól a naptól számított egy hónapon belül, amikor az elővásárlási joggal rendelkező személyt a közjegyző szabályszerűen tájékoztatta a földrészleg tervezett eladásáról, nem értesítette a közjegyzőt a föld megvásárlására vonatkozó szándékáról, vagy megtagadta a földrészleg adásvételi szerződésének aláírását, vagy a közjegyző által megjelölt napon és időpontban nem jelent meg a szerződés megkötésére, úgy tekintik, hogy lemondott elővásárlási jogáról.
Ha a föld eladási szándékáról szabályszerűen tájékoztatott elővásárlási joggal rendelkező személyek nem éltek ezen jogukkal, vagy elővásárlási joguk gyakorlását megtagadták, az ilyen földterület eladási szándékának állami nyilvántartásba vételét követően bármikor meg lehet kötni egy harmadik személlyel az eladási szerződést, az eredetileg meghirdetett feltételekkel (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 3. pontját!).
Ha a földrészleg eladására az elővásárlási jog megsértésével kerül sor, az elővásárlási joggal rendelkező személy jogosult pert indítani a vevő jogainak és kötelezettségeinek átruházása iránt (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 4. pontját!).
Az elővásárlási jog egy alkalommal átruházható, amiről az átruházó és a jog új alanya szerződést ír alá. Az ilyen szerződésnek szintén kötelező az állami regisztrációja. Az elővásárlási jog csak olyan személyre ruházható át, aki egyébként jogosult földet vásárolni. Az elővásárlási jog átruházásáról az átruházónak kell értesítenie a földrészleg tulajdonosát ajánlott levélben, méghozzá az átruházás állami bejegyzését követő három munkanapon belül. Ha az elővásárlási jog átruházása a termőföld eladásának meghirdetése után történik, az elővásárlási jogot átruházó személynek tájékoztatnia kell az eladás tényéről a személyt, akire elővásárlási jogát átruházta. Az elővásárlási jog átruházása nem befolyásolja az adásvételi szerződés megkötésével kapcsolatos határidőket (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 5. pontját!).
A földárverésre bocsátott mezőgazdasági hasznosítású földterület megvásárlására vonatkozó elővásárlási jog átruházása legkésőbb az ilyen árverés kezdete előtt öt munkanappal megengedett (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 9. pontját!).
Az elővásárlási jog nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor a földrészleg egyik társtulajdonosa adja át a tulajdonjog egy külön részét egy másik társtulajdonosnak (lásd az Ftk. 130-1-es cikkelyének 10. pontját!).
hk