Mitől függ majd a pedagógusok pótléka 2025-ben?
2025-ben a pedagógusok havi pótlékának mértéke tanítási terhelésük, illetve pedagógiai munkájuk függvényében változik majd. A juttatás azonban nem lehet alacsonyabb adózás előtt 1300 hrivnyánál – derül ki az Oktatási és Tudományos Minisztérium (MON) leveléből, amelyet, az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja ismertetett január 8-án.
A dokumentumból kitűnik, hogy a havi „ezer hrivnya” jár majd minden típusú általános középfokú oktatási intézmény – elemi iskolák; gimnáziumok; líceumok, beleértve a szakoktatást is; speciális iskolák; oktatási és rehabilitációs központok, beleértve a strukturális egységeiket (panziókat, óvodai és iskolán kívüli egységeket stb.) – pedagógusainak, akik az alábbi munkakörökben dolgoznak: tanító; logopédus; defektológus; tanár; szakkörvezető; gyakorlati pszichológus; speciális intézmények, általános középfokú oktatási intézmények nevelője; tanársegéd; igazgatóhelyettes; igazgató.
A részmunkaidőben foglalkoztatott pedagógusok is részesülnek pótlékban. A havi pótlék ugyanakkor nem illeti meg az óvodai dolgozókat, mivel őket a helyi közösségek költségvetéséből finanszírozzák.
A pótlék minimális összege nem lehet kevesebb, mint 1300 hrivnya adózás előtt. A juttatás végösszegét a munkavállaló tanítási terhelésétől vagy pedagógiai munkájától függően számítják ki. Ugyanakkor figyelembe fogják venni, hogy a pedagógusok különböző kategóriáinak teljes munkaidőben eltérő a terhelése:
– tanítók, köztük logopédusok és defektológusok, szakkörvezetők és tanárok – heti 18 óra;
– speciális általános középfokú oktatási intézmények gyakorlati pszichológusai – heti 18 óra;
– speciális oktatási intézmények tanárai, tanársegédei – heti 25 óra;
– általános középfokú oktatási intézmények nevelői – heti 30 óra.
A MON megjegyzi, hogy a nevelőasszisztensek alapbérnormáját nem határozza meg törvény. Ezért a tárca azt javasolja, hogy e pedagóguskategória esetében alkalmazzák az óvodai nevelőasszisztens normáját, ami heti 35 óra.
Az általános középfokú oktatási intézmények egyéb kategóriába tartozó pedagógus dolgozói számára heti 40 óra pedagógiai munkáért jár az alapbér.
A MON néhány példával is szolgált arra, hogyan számítják ki a pedagógusállomány pótlékát a terhelésük függvényében. Például az a tanár, akinek főállásban 18 órás terhelése van, 1300 hrivnya (adózás előtt) pótlékot kap majd. A nagyobb terhelés utáni pótdíjat az 1300/18 * X (heti óraszám) képlet alapján számítják ki. Így például heti 25 óra munkáért a dolgozót 1805,56 hrivnya pótlék illeti meg.
Ha a tanár tanítási terhelése kisebb a teljes állás óraszámánál, akkor az óraszámtól függetlenül 1300 hrivnyára jogosult.
A 20 órás tanítási terhelésű és félállásban napközis nevelőként dolgozó tanár 1444,44 hrivnyára számíthat tanárként (1300/18 * 20) és 650 hr pótlékra nevelőként.
A MON tájékoztatása szerint a pedagógusok pótléka 2025-ben a bérük részét képezi, így arányosan alacsonyabb összegű lehet, ha a munkavállaló nem teljes hónapot dolgozott le, például betegség vagy szabadság miatt. A pedagógusok ugyanis nem kapnak pótlékot azon időszak után, amikor ténylegesen nem dolgoznak, és nem kapnak fizetést, többek között éves szabadság; állásidő; gyermekgondozási szabadság a gyermek három (hat)éves koráig; fizetés nélküli szabadság; a munkaszerződés felfüggesztése esetén.
Korábban Okszen Liszovij oktatási és tudományos miniszter kifejtette, hogy a munkaviszony ideje és a régió besorolása, amelyben az oktatási intézmény található, nem befolyásolja a pedagógusok havi pótlékának összegét.
(pszv/life.pravda.com.ua)