Meggyanúsították a védelmi tárca beszerzési botrányának érintettjeit
Ismertették a gyanút a Védelmi Minisztérium volt főosztályvezetőjével, aki érintett lehet az állami pénzek elsikkasztásában az Ukrán Fegyveres Erők (ZSZU) élelmiszer-beszerzései kapcsán – jelentette a DW április 2-án a Korrupcióellenes Szakosított Ügyészség (SZAP) sajtószolgálatára hivatkozva. A közleményben nem szerepel a védelmi tárca egykori tisztviselőjének neve.
A minisztériumi tisztviselővel együtt a beszállító cégek tulajdonosát és igazgatóit, valamint egy a sikkasztásban szintén érintett civilt is meggyanúsítottak.
Az eljárás a 2022–2023-as beszerzések miatt indult.
„A szolgáltatás lényege egy termékkészlet beszerzése volt a 409 tételt tartalmazó katalógus szerint. Azaz a Védelmi Minisztérium nem egyes termékeket vásárolt meg a katalógusban szereplő 409-ből, hanem mind a 409-et, amelyek értéke a készlet árát képezte. Ez lehetővé tette az elkövetők számára, hogy felülárazva a legkelendőbb termékeket és alulárazva a kevésbé kelendőket költségvetési forrásokat sikkasszanak el, miközben a csomag ára valós piacinak tűnt” – áll a közleményben.
Így „a szerződés szerinti teljes szállítási költség 50 százaléka, ami körülbelül 1,2 milliárd hrivnya, a 409-ből csupán 40-féle termékre esett, és ezek voltak felülárazva. Ezzel szemben az Ukrán Fegyveres Erőknek 27-féle terméket szállítottak alulárazottan, összesen 3,6 millió hrivnyáért, ami a termékek árának mindössze 0,14%-a”.
Ezenkívül, állítja a SZAP, manipuláltak a katalógusban a termékek szezonalitásával is.
„Egy ilyen séma eredményeként 2022. augusztus–december folyamán két beszállító cég törvénytelenül több mint 733 millió hrivnyához jutott a költségvetésből. Később ennek a pénznek egy részét kifizették osztalék címén, és a kapcsolódó cégek visszatérítendő pénzügyi támogatására fordították. A nyomozás szerint ezekből az összegekből a cégek tulajdonosa horvátországi szállodákat és más külföldi ingatlant vásárolhatott” – állította a SZAP.
A DW emlékeztet, a Védelmi Minisztérium élelmiszer-beszerzési botránya, amelyet később továbbiak is követtek, 2023 januárjában pattant ki a Dzerkalo Tizsnya cikke nyomán. Az ügy leginkább a 17 hrivnyás darabonkénti tojásár miatt vált emlékezetessé.
Az élelmiszerek beszerzésének nyilvánosságra kerülése két minisztériumi tisztviselő felmentéséhez vezetett, akik ellen később büntetőeljárás indult. Utóbb viszont Olekszandr Abakumov, a NABU első nyomozati főosztályának vezetője a Szabadság Rádió ukrán nyelvű hírszolgálatának műsorában közölte, hogy Olekszij Reznyikov korábbi védelmi miniszter sem gyanúsítottként, sem tanúként nem szerepel az ügyben.
(pszv/dw.com/radiosvoboda.org)