A pénzügyminiszter eltörölné a banktitkot, az NBU nem

2025. január 22., 18:16 , 1245. szám

Az Állami Adószolgálatnak hozzá kell férnie a polgárok pénzügyi adataihoz, amelyek ma banktitok tárgyát képezik – jelentette ki az UT-2 adásában Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter, akit az UNIAN hírügynökség idézett január 15-én. Az NBU nem ért egyet a tárcavezetővel.

„Mindenképpen” – válaszolta a miniszter a műsorvezető kérdésére, hogy az adótisztviselőknek hozzáférést kell-e kapniuk a banktitkokhoz.

„És nem kell félnünk a banktitok felfedésétől, amely, mint hisszük, megvéd minket valamitől. A banktitok a tolvajokat és a bűnözőket védi” – jelentette ki Marcsenko.

Meggyőződésének adott hangot, hogy az európai integráció részeként eltörlik a banktitkot az adótisztviselők előtt.

Marcsenko elismerte, hogy ezen az úton akadály lehet az ukránok állami intézményekkel szembeni bizalmatlansága. Ugyanakkor, elmondása szerint, az adóhivatal tisztviselői nem egy konkrét személy pénzügyi adataival dolgoznának, hanem adatsorokat elemeznének. Mint a pénzügyminiszter kifejtette: „Az adott adótisztviselő nem fogja tudni, hogy ki az (kinek az adatairól van szó – a szerk.). Ez egy adatbázis lesz, és a kockázatokkal fognak dolgozni”.

A zn.ua ugyanakkor arról írt, Marcsenko szavaira reagálva az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) tagadta, hogy szükséges lenne bármely hatóság, köztük az adóhatóság számára a bíróság megkerülésével korlátlan hozzáférést biztosítani a banktitkokhoz.

„Bírósági határozattal a bűnüldözők és az adóhatóság hozzájuthatnak a banktitkot tartalmazó információkhoz, ehhez azonban bizonyítaniuk kell az ilyen információk megszerzésének megalapozottságát, célszerűségét és indokoltságát, ami fontos biztosítéka a személyes adatokhoz való hozzáférés korlátozásának az ellenőrző hatóságok részéről” – hangsúlyozta az NBU.

Hozzátették: a jogi védelem határainak meghatározása a banktitok esetében mindig megköveteli a magán- és közérdek gondos mérlegelését: egyfelől a bank ügyfelének a magánélethez való jogát, másfelől a többek között a bűncselekmények megelőzésében és kivizsgálásában megnyilvánuló közérdeket.

Az NBU azt is megjegyezte, hogy az EU-ban, ahová Ukrajna igyekszik, a magántulajdon, ezen belül a személyes pénzügyi adatok védelme a jogállamiság szerves részét képezi, a banki információkhoz való hozzáférés bármilyen indokolatlan kiterjesztése pedig veszélyezteti az állampolgárok alapvető jogait és ellentmond az európai értékeknek.

Az NBU elnöke hangsúlyozta, hogy a banktitok többek között a bankrendszerbe vetett bizalmat jelenti.

„A banktitok intézményének jelentősége nem kevésbé fontos, mint az ártatlanság vélelmének alaptörvényben rögzített elve, amely a bizalom alapja a társadalomban – idézi a jegybank sajtószolgálata Andrij Pisnijt, az NBU elnökét. – A Nemzeti Bank mindig hangsúlyozza a banktitok megőrzésének abszolút fontosságát a banki ügyfelekre vonatkozó bizalmas információk – lényegében az ő bizalmas információik – védelmének garantálása érdekében, a bankrendszerbe vetett bizalom magas szinten való megőrzése céljából.”

(zzz/unian.ua/zn.ua)