1848–49-es megemlékezés és alapszervezeti közgyűlés Badalóban
A hagyományokhoz híven idén is méltó módon emlékeztek meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről Badalóban, azt követően pedig emelkedett lélekkel tartották meg a helyi KMKSZ-alapszervezet éves közgyűlését.
Az ünnepi eseményre március 16-án került sor, amikor a helyi református templomban tartott istentiszteleten Sápi Zsolt lelkipásztor hirdette Isten igéjét, s a megemlékezők tisztelegtek a magyar szabadság hősei előtt. Az ünnepség szónokai kiemelték, hogy a márciusi események üzenete ma is élő és aktuális, különösen a kárpátaljai magyarság számára, amely napjainkban is számos kihívással néz szembe.
Jakab Lajos, a KMKSZ Badalói Alapszervezetének elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar történelem tele van sorsfordító eseményekkel, de 1848 tavasza kiemelkedik mind közül. Az akkori forradalmi lendület és a nemzet összefogása ma is iránymutató. „177 évvel ezelőtt a forradalom jelszava a béke, a szabadság és az egyetértés volt. De vajon ma, 2025-ben melyiket gyakorolhatjuk szabadon? A békét? Negyedik éve emlékezünk meg 1848 hőseiről háborús körülmények között. A szabadságot? Aligha, hiszen a kárpátaljai családok számos tagja távol van szeretteitől” – fogalmazott az elnök. Beszédét az I. korinthusi levél 13. részének híres soraival zárta: „Most azért megmarad a hit, a remény, a szeretet, ezek közül pedig a legnagyobb a szeretet.”
Orosz Viktória előadásában elhangzott Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeménye, majd dr. Trieb Gergely beregszászi magyar konzul szólt az egybegyűltekhez. Rámutatott, hogy a nemzeti ünnepek nem csupán múltidézések, hanem a jelenre és a jövőre is hatással vannak. „Március 15-e a nemzet egyik legdicsőségesebb napja, amikor a magyarok félretették sérelmeiket, hogy együtt harcoljanak a szabadságért” – mondta. Hangsúlyozta, hogy 1848 üzenete, a szabadság és a hazaszeretet fontossága ma is érvényes, különösen a határon túli magyar közösségek számára, amelyek nap mint nap küzdenek identitásuk megőrzéséért.
A történelmi évfordulók szerepe is kiemelt hangsúlyt kapott. „Ha azt mondják 1848. március 15-e, azonnal eszünkbe jutnak a márciusi ifjak, Petőfi, Jókai, a Nemzeti Múzeum és a sajtószabadság. Ha pedig azt mondják 1849. október 6-a, az aradi vértanúk neve jut eszünkbe” – emelte ki a konzul.
A megemlékezés további részében Méhes Laura, Sápi Anna és Szalai Gréta előadásában felcsendült a Kossuth-nóta, majd Sin József, a KMKSZ Beregszászi Járási Szervezetének elnöke szólt a jelenlévőkhöz. „1848. március 15-e a magyar nép egyik legfontosabb ünnepe” – kezdte beszédét, majd rámutatott, hogy a határon túli magyar közösségeket gyakran érik támadások, és sokan próbálják elhallgattatni őket. „Mi, kárpátaljai magyarok nem vagyunk akarat nélküli kisebbségiek. Öntudatos magyarok vagyunk, és ezt minden időben bizonyítani fogjuk” – fogalmazott határozottan. Kiemelte, hogy a jelenlegi háborús helyzetben a legfontosabb cél a béke megteremtése. Beszédét Babits Mihály fohászával zárta: „…béke! béke! béke! béke már! Legyen vége már! Aki alszik, aludjon, aki él az éljen, a szegény hős pihenjen, szegény nép reméljen.”
A templomi megemlékezés végén az egybegyűltek megkoszorúzták az épület falán elhelyezett Petőfi- és Kölcsey-emléktáblát.
Ezt követően a résztvevők átvonultak a Petőfi Sándor Kulturális Központ dísztermébe, ahol a helyi KMKSZ-alapszervezet közgyűlése vette kezdetét.
Jakab Lajos elnök ismertette a közgyűlésen az elmúlt év legfontosabb eseményeit és eredményeit. Elmondása szerint a KMKSZ Badalói Alapszervezetének létszáma 300 fő körül mozog, és idén 7 új taggal bővült.
A szervezet az elmúlt évben számos fontos eseményen vett részt és szervezett megemlékezéseket. Június 4-én a trianoni békediktátum évfordulóján tisztelegtek az áldozatok előtt, valamint emléktáblát állítottak Keresztyén Balázs irodalmár és helytörténész tiszteletére. A Magyarok Kenyere programhoz 11 helyi gazda csatlakozott, akik közel fél tonna búzával segítették a nagydobronyi gyermekotthont.
November harmadik vasárnapján a sztálini elhurcoltak áldozataira emlékeztek, január elsején hagyományosan méltatták Petőfi Sándor születésének évfordulóját, majd a magyar kultúra napján tartottak lélekemelő rendezvényt.
A közgyűlésen Sin József, a KMKSZ alelnöke és a Beregszászi Középszintű Szervezet vezetője is felszólalt, aki az aktuális világpolitikai és ukrajnai helyzetről tartott előadást. Kiemelte, hogy a magyar kormány támogatása elengedhetetlen a kárpátaljai magyarság számára, és reményét fejezte ki, hogy ez a segítség a jövőben is folytatódik.
Zárszavában hangsúlyozta, hogy feladatunk nem csupán az identitásunk megőrzése, hanem annak erősítése is. Arra kell törekednünk, hogy azok, akik elhagyták Kárpátalját, visszatérjenek, és Kárpátalja továbbra is a magyar közösség otthona maradjon.
DA