Március 15-i megemlékezések: „Legyen béke, szabadság és egyetértés!”
Kárpátalja magyarsága idén is megemlékezések keretében idézte fel az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc emlékét és mindmáig érvényes üzenetét.
Ungváron Petőfi Sándor szobránál Balogh Lívia, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Ungvári Középszintű Szervezetének elnöke, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője köszöntötte az egybegyűlteket. Jelen volt a megemlékezésen Vesztergám Miklós tárogatóművész, akinek az előadása nyitotta meg a megemlékezést. Azt követően Bacskai József, Magyarország ungvári főkonzulja felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök külhoni magyarokhoz intézett levelét:
„[…] Emlékezünk hőseire, a márciusi ifjakra, akik úgy győztek az elnyomás felett, hogy a felforgatás helyett a rendet, a háború helyett a békét, a halál helyett az életet tűzték zászlajukra. Hitték: a világ célja a boldogság, ehhez pedig a legfőbb eszköz a szabadság. Ezt hagyták zsinórmértékül ránk is. Mi, magyarok ezért 2025-ben sem kívánunk mást, mint hogy teljes életet élhessünk: szabadon, korlátozás nélkül használhassuk anyanyelvünket, jelképeinket, és békében ünnepelhessük nemzeti örökségünket, amely Európa legjelentősebb kultúrnépei közé emel bennünket.
Ma örömmel mondhatjuk el, hogy a magyar szabadság ügyének erős, kiállásra kész barátai is vannak, ugyanakkor azt is tudjuk: nemzeti érdekeink megvédése a mi feladatunk. Közösen kell fellépnünk azokkal az erőkkel szemben, amelyek a magyar nemzetrészek jogainak csorbítására törnek, és együtt kell gátat vetnünk minden olyan őrült tervnek, amely háborúba taszíthatja Európát.
»Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!«”
Héder János ungvári református lelkész, püspökhelyettes, a Kárpátaljai Református Egyházkerület főjegyzője Isten áldását kérte az egybegyűltekre, a kárpátaljaiakra. A megemlékezés koszorúzással zárult.
Nagydobronyban a KMKSZ helyi alapszervezete által meghirdetett csendes koszorúzásra nemzeti összetartozásunk emlékművénél gyülekeztek a helyiek.
Varga Sándor, a Nagydobronyi Líceum történelemtanára idézte fel a történelmi eseményeket, hangsúlyozva: 1848-ra érett meg a nemzet, a magyar haladó nemesi réteg arra, hogy a szabadságért politikai eszközökkel és fegyverrel is kiálljon. Majd felidézte, hogy milyen lehetett a 177 évvel ezelőtti Nagydobrony, amikor a Hatrác-patak partján toboroztak, s a dobronyiak önkéntesen beálltak nemzetőrnek.
A Nagydobronyi Líceum tehetséges diákjainak fellépései után a helyi KMKSZ-alapszervezet és a Nagydobronyi Kistérségi Tanács vezetői megkoszorúzták a községben 2020-ban felavatott nemzeti összetartozási emlékművet.
A megemlékezés a Nagydobronyi Magyar Házban folytatódott, ahol Őrhidi László, a KMKSZ Nagydobronyi Alapszervezetének elnöke mondott pohárköszöntőt, párhuzamba állítva a magyar forradalom és szabadságharc, illetve a mostani háború eseményeit.
Pallón a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezete (UKSZ) a görögkatolikus templomban ökumenikus istentisztelet keretében méltatta nemzeti ünnepünket. A helyiekkel és a környékbeli magyarokkal együtt emlékezett 1848–1849 hőseire Ferenc Viktória európai parlamenti képviselő, aki az ungvári járási Palló szülöttje.
Elsőként Fülöp János görögkatolikus parochus könyörgött hős elődeinkért és a jelenleg zajló háború hőseiért, illetve Kolozsy András, az Ungi Református Egyházmegye esperese hirdetett igét.
Balogh Lívia, a KMKSZ UKSZ elnöke, megyei képviselő Heltai Jenő Szabadság című verséből idézve köszöntötte a vendégeket, majd kiemelte: „Rendhagyó és különleges alkalom ez a mai, hisz ilyen nagy ünnepségre ritkán kerül itt sor. Ma azonban a kárpátaljai magyarság európai parlamenti képviselőjét vártuk ide, az Ung-vidék egyik legkisebb falujába, ami minden helyi lakost büszkeséggel tölt el. Isten hozta Ferenc Viktóriát idehaza!”
Ezután Torma Gergely zenetanár, református kántor előadásában elhangzott a Magyar vagyok című dal. Petőfi Sándor Nemzeti dal című versét Fülöp András, Theodor és Johanna szavalta el (felkészítőjük Fülöp Alexandra). Rohovej Jennifer felolvasta A hősökre emlékezni kell című esszét (felkészítő tanár Rohovej Viktória).
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének határon túli magyarokhoz írt üzenetét Bacskai József főkonzul tolmácsolta.
Ferenc Viktória európai parlamenti képviselő meghatottan köszöntötte falubelijeit és a más falvakból érkező vendégeket: „Öröm van a szívemben, mert itthon vagyok. […] Az itt élők hite, kitartása és ereje példamutató. Büszkeséggel tölt el, hogy ennek a közösségnek én is része vagyok. A mai ökumenikus istentisztelet ékes bizonyítéka annak, hogy bár különböző felekezetekhez tartozunk, mégis összekötnek bennünket a közös célok: a hit megőrzése és a magyar közösségek megtartása. […] Hiszem, hogy a kárpátaljai magyarság minden nehézség ellenére megőrzi közössége anyanyelvét, kultúráját és hagyományait itt, a szülőföldjén. […] A forradalmi ifjak hittek a nemzet erejében és a szabadságban. Példát mutattak arról, hogy mit jelent kitartani. Kívánom, hogy legyen erőnk és hitünk kitartani mindaddig, amíg elérkezik az oly régóta várt béke, ami már úton van felénk!”
A rendezvény hangulatát emelte a Szürtei kistérségben vendégeskedő Vesztergám Miklós tárogatóművész játéka, akinek előadásában 1848-as dallamok csendültek fel.
Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye nyugalmazott püspöke bibliai történetek és történelmi események példáján keresztül szólt azokról a győzelmekről, amikor kis népek nem fegyverrel, erővel tudtak győzni, hanem imával, a hit erejével. Végezetül a jelenlévők közösen imádkoztak a békéért.
Munkácson, a podheringi emlékműnél tartotta központi megemlékezését a KMKSZ, ahol a helyi magyar közösség képviselői mellett Ferenc Viktória, az Európai Parlament képviselője is tiszteletét tette.
Korolyova Erzsébet, a KMKSZ Munkácsi Alapszervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, hogy az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eszmeisége ma is iránytűként szolgál a kárpátaljai magyarság számára, hiszen a márciusi ifjak bátorsága és kitartása példát mutat a jelen és a jövő nemzedékeinek is.
A megemlékezés a Munkácsy Mihály Magyar Házban folytatódott, ahol Bacskai József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának vezetője felolvasta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének a külhoni magyarokhoz intézett ünnepi üzenetét.
Ferenc Viktória európai parlamenti képviselő ünnepi beszédében a kárpátaljai magyarság kitartását és élni akarását hangsúlyozta, miközben párhuzamot vont az 1848–49-es szabadságharc hősei és a mai kárpátaljai magyar közösség küzdelmei között.
Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke és a Munkácsi Középszintű Szervezet elnöke beszédében a nemzeti összefogás fontosságáról és a történelem ismétlődő kihívásairól szólt. „Minden nemzet életében megvan a nagy összefogások ideje. 1848 márciusa egy ilyen történelmi mércével is a példaadó összefogás ideje volt” – mondta.
A program folytatásaként a Kárpátalja Néptáncegyüttes és a Sodró zenekar közösen mutatta be Itt az idő! című előadását. A KMKSZ felkérésére készült produkció egy különleges táncszínházi élményt kínált, amely a Kárpát-medence hagyományos táncait ötvözte az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emblematikus pillanataival.
A táncszínházi produkciót prózai elemek is színesítették: Ferku Szilveszter, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház segédszínésze, valamint Balogh Marianna, a Sodró zenekar szólistája korabeli költők gondolatait idézték meg, összekötve a múltat a jelennel.
Beregszászban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriumában kezdődött az ünnepi megemlékezés.
A jelenlévőket Molnár Krisztina, a Fodó Sándor Kulturális Központ vezetője köszöntötte, majd Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője felolvasta Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktornak a honfitársaihoz írott levelét.
Ezt követően Ferenc Viktória európai parlamenti képviselő mondott beszédet: „Felemelő érzés, hogy ma EP-képviselőként itt, Kárpátalján, a szülőföldemen, a beregszászi Rákóczi-főiskolán, az alma materemben önökkel együtt fejezhetem ki legmélyebb tiszteletemet az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc hősei előtt, akik elszántan hittek a magyar szabadságban és a magyar jövőben. Tisztelet a bátraknak, tisztelet 1848 magyar hőseinek, tisztelet minden nemzetnek, amely a szabadságáért harcol. És tisztelet minden kárpátaljai magyarnak, mert legalább akkora hit és bátorság szükséges ma itt, a háború sújtotta Ukrajnában az emberként való túléléshez és a magyarként való megmaradáshoz, mint amilyen a márciusi ifjak szívében izzott. […] Az igazi belső erőt és találékonyságot az ember épp a krízisekben fedezi fel magában. Nem vagyon, ház vagy autó, hanem bátorság, problémamegoldó készség és kitartás. Ez a mi kárpátaljai magyar DNS-ünk.”
Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára is szólt az ünneplő közönséghez. Beszédében kifejtette: „Éljen a világ bármely pontján magyar, március 15-én ugyanúgy dobban a szívünk. Nemzeti ünnepeink ugyanis az összetartozás ünnepeivé is váltak Washingtontól Londonig, Csíkszeredától Szabadkáig, Beregszásztól Sopronig.”
Ezután Béres József, a Rákóczi-főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének másodéves alkalmazott matematika szakos hallgatója mondott beszédet, összekötve a 177 éve történt eseményeket napjaink érzésvilágával.
Az ünnepi beszédeket követően a Rákóczi-főiskola falán, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház falán s a beregszászi Petőfi-szobornál helyezték el koszorúikat a képviselők, az oktatási és a civil szervezetek vezetői.
Az eseményen részt vett Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke is.
Badalóban az ünnepi megemlékezés keretében a református templomban tartott istentiszteleten Sápi Zsolt lelkipásztor hirdette Isten igéjét, s a megemlékezők tisztelegtek a magyar szabadság hősei előtt.
Jakab Lajos, a KMKSZ Badalói Alapszervezetének elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy az 1848-as forradalmi lendület és a nemzet összefogása ma is iránymutató. Beszédét az I. korinthusi levél híres soraival zárta: „Most azért megmarad a hit, a remény, a szeretet, ezek közül pedig a legnagyobb a szeretet.”
Orosz Viktória előadásában elhangzott Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeménye, majd dr. Trieb Gergely beregszászi magyar konzul szólt az egybegyűltekhez. Hangsúlyozta, hogy 1848 üzenete, a szabadság és a hazaszeretet fontossága ma is érvényes, különösen a határon túli magyar közösségek számára, amelyek nap mint nap küzdenek identitásuk megőrzéséért.
A megemlékezés további részében Méhes Laura, Sápi Anna és Szalai Gréta előadásában felcsendült a Kossuth-nóta, majd Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke szólt a jelenlévőkhöz. „Mi, kárpátaljai magyarok nem vagyunk akarat nélküli kisebbségiek. Öntudatos magyarok vagyunk, és ezt minden időben bizonyítani fogjuk” – fogalmazott határozottan. Kiemelte, hogy a jelenlegi háborús helyzetben a legfontosabb cél a béke megteremtése.
A megemlékezés végén az egybegyűltek megkoszorúzták az épület falán elhelyezett Petőfi- és Kölcsey-emléktáblát.
A KMKSZ Tiszacsomai Alapszervezetének ünnepi megemlékezésén Rácz János alapszervezeti elnök köszöntötte a megjelenteket, majd beszédében felelevenítette az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc főbb eseményeit.
A rendezvényen a helyi kultúrház ifjúsági csoportjának tagjai hazafias verseket szavaltak. A Tiszacsomai Könyvtár tematikus könyvkiállítást rendezett Mit jelent nekem március 15-e? címmel. A megemlékezés koszorúzással ért véget.
Nagyszőlősön a Perényi Zsigmond Középiskola nagytermében megtartott ünnepi rendezvényen versek, történelmi visszaemlékezések és zenés előadások idézték fel a forradalom eseményeit, hangsúlyozva annak máig érvényes üzenetét: a szabadság és a nemzeti összetartozás fontosságát.
Az eseményen tiszteletét tette Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője, Orosz Ildikó, a KMPSZ és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, Csernicskó István, a Rákóczi-főiskola rektora, valamint Bocskai István, Nagyszőlős polgármestere.
Kudron Zoltán, a KMKSZ Nagyszőlősi Középszintű Szervezetének ügyvezető elnöke beszédében Jókai Mórt idézve hangsúlyozta, hogy a szabadságot és a nemzeti nagyságot nem adják ingyen, hanem közös erőfeszítéssel kell megőrizni és továbbadni a jövendő nemzedékeinek.
Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője tolmácsolta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének határon túl élő magyar honfitársaihoz szóló üzenetét.
A Kárpátaljai Magyar Líceum nagyszőlősi tagozatának diákjai színvonalas, lélekemelő előadással tették felejthetetlenné az alkalmat.
A megemlékezés keretében került sor Keresztyén Balázs (1949–2007) pedagógus és közéleti személyiség emléktáblájának avatására, melynek kezdeményezője Margitics Ildikó, a Szelíd Lovas Népfőiskola vezetője és Nyibilevics Mónika, a Nagyszőlősi 3. Számú Perényi Zsigmond Középiskola igazgatónője volt.
Az esemény zárásaként az intézmények, egyházi és civil szervezetek vezetői megkoszorúzták az iskola udvarán található báró Perényi Zsigmond-mellszobrot.
Técsőn csöndes koszorúzással tisztelegtek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hősei és mártírjai előtt.
A megemlékezés a református templomban istentisztelettel vette kezdetét, melyen László Károly helyi református lelkész tolmácsolta Isten igéjét.
Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke kifejtette: „A szabadságharc üzenete elsősorban az, hogy a szabadságért és a függetlenségért minden időben meg kell küzdeni. Most is ezt a küzdelmet vívjuk, ehhez viszont szabadságszerető, tenni kész ifjúságra van szükség. […] Azonban felelősségteljes politikusokra is szükségünk van: mint amilyen volt Kossuth, Széchenyi, de nem utolsósorban Deák Ferenc.”
Az eseményen jelen volt a Balogh György beregszászi magyar konzul, aki beszédében kiemelte, hogy 1848-ban a teljes nemzet összefogott. „Bár nagy terhekkel áldott meg minket a Mindenható, megadta azt a kegyelmet is, hogy olyan egységet teremtett bennünk, melyet nem szakíthat szét semmilyen határátrajzolás” – hangsúlyozta. Mint mondta, a magyar kormány a jövőben is igyekszik segíteni és támogatni a kárpátaljai magyarságot a nehéz időkben is.
Az istentiszteletet követően az emlékező közösség a város központjában megkoszorúzta Kossuth Lajos mellszobrát. A programra Takár Károly Katyó túrakerékpáros tisztelegve az egykori ’48-as hősök előtt kerékpáron tette meg az Aknaszlatina–Técső távot.
Visken a Kölcsey Ferenc Líceumban a helyi fiatalok A költő visszatér című előadásukban számot adtak ismereteikről, a haza iránti elkötelezettségükről és a magyar közösséghez való ragaszkodásukról.
A műsort követően Czébely Ilona, a líceum igazgatója köszönetét fejezte ki a fiataloknak és felkészítő tanáruknak.
A megemlékezők átvonultak a református templomhoz, ahol Szabó Gabriella, a KMKSZ Viski Alapszervezetének elnöke köszöntve a megjelenteket kiemelte: „A 19. századi forradalmárok álma ma is aktuális: egy erős, független, fejlődő ország, amelynek polgárai szolidaritásban, békében és egymást segítve építik a jövőt.”
A Kölcsey Ferenc Líceum diákjai néhány verssel, a református gyülekezet kórusa egyházi és hazafias énekekkel színesítette a templom előtti megemlékezést. A program koszorúzással és a Himnusz eléneklésével zárult.
RV, BZS, KV, LI, DA, RJ, VE