Telefonon beszélt Ukrajnáról Trump és Putyin

2025. március 26., 08:23 , 1254. szám

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök március 18-án folytatott első „hivatalos” telefonbeszélgetése két és fél óráig tartott. A Fehér Ház, valamint a Kreml is beszámolt az elhangzottakról – derül ki a DW összefoglalójából.

Az amerikai elnöki adminisztráció tájékoztatása szerint Trump és Putyin beszélt többek között a béke és a tűzszünet szükségességéről Ukrajnában.

„Mindkét vezető egyetértett abban, hogy ennek a konfliktusnak tartós békével kell véget érnie. Hangsúlyozták azt is, hogy javítani kell az Egyesült Államok és Oroszország közötti kétoldalú kapcsolatokat” – írta Caroline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője az X-en közzétett bejegyzésében.

A Kreml sajtószolgálata arról is beszámolt, hogy Putyin egyetértett a javaslattal, hogy a felek 30 napig kölcsönösen tartózkodjanak az energia-infrastruktúra létesítményei elleni csapásoktól.

„Vlagyimir Putyin pozitívan reagált erre a kezdeményezésre, és azonnal kiadta a megfelelő parancsot az orosz katonáknak” – áll a Kreml közleményében.

Ugyancsak szó volt egy, a fekete-tengeri hajózás biztonságával kapcsolatos kezdeményezésről.

A Kreml jelezte, Putyin tájékoztatta Trumpot, hogy március 19-én Oroszország és Ukrajna fogolycserét hajt végre 175 főt a 175 főre formátumban. Putyin szerint 23 súlyosan megsebesült ukrán katonát is átadnak Kijevnek. Oroszországban ezt „a jóakarat gesztusának” nevezték. (Utóbb beszámolt róla a sajtó, hogy a fogolycserét lebonyolították.)

Ugyancsak moszkvai tájékoztatás szerint a beszélgetés során az orosz vezető jelezte Trumpnak a békés rendezés melletti „elvi elkötelezettségét”. Putyin azonban az amerikai elnök 30 napos tűzszünet bevezetésére irányuló kezdeményezésével összefüggésben Ukrajnát „tárgyalóképtelenséggel” vádolta meg, azt állította továbbá, hogy Kijev többször is megsértette a korábbi megállapodásokat. A Kreml ura közölte, Oroszország a tűzszünet feltételeként elvárja, hogy véget érjen az ukrajnai mozgósítás és az Ukrán Fegyveres Erők felfegyverzése. Szerinte „kulcsfontosságú feltétel a konfliktus eszkalációjának megakadályozásához”, hogy teljesen leállítsák a külföldi katonai segítségnyújtást és a titkosszolgálati információk átadását Kijevnek.

Trump januári hivatalba lépése óta ez volt a második telefonbeszélgetés a két vezető között.       

(ntk/dw.com)