Főszerepben az újjászületés a RIT tavaszi tárlatán
Március 26-án mutatták be a közönségnek a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) tavaszi tárlatát a Na’Conxypan Galériában.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) immár húsz éve a nagyságos fejedelem születésének évfordulójához igazodva minden évben megrendezi a Rákóczi Napokat, melyek során egy héten át változatos programokkal tisztelegnek az intézmény névadójának emléke előtt. A rendezvénysorozat egyik eseménye a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának tavaszi tárlatnyitója, amely idén második alkalommal kap helyet a Na’Conxypan Galériában.
A kiállításmegnyitó kezdetén a megjelenteket Kutasi Csaba festőművész, grafikus, a főiskola művészeti részlegének laboránsa köszöntötte.
A RIT csoportos kiállításai rendszerint a főiskolán szervezett tavaszi tárlattal kezdődnek, míg az év végét az Ungváron megrendezett téli tárlat jelzi. „A tavaszi tárlatok a RIT életébe is új erőt hoznak: ez a kiállítás számunkra is rügyhajtó, hiszen egy tervezgető, programokkal teli időszak elejét jelzi” – fogalmazott Kulin Ágnes, a RIT elnöke, a Na’Conxypan Galéria kurátora, hozzátéve, hogy a tárlat szervezésekor arra kérték a művészeket, hogy a tavaszi újjászületésre, az újrakezdésre, a virágba borulásra reagáló alkotásokat hozzanak. Kulin Ágnes felhívta a jelenlévők figyelmét arra is, hogy nemcsak az alkotásokon láthatnak kirügyezett növényeket és virágba borult tájakat, de a galériába is „beszökött” a tavasz, hiszen megélénkültek s a napfény színeibe öltöztek a paravánok.
A kiállításon a Révész Imre Társaság 22 művészének – köztük Berecz Margit, Baraté Ágnes, Dikun György, Erfán Ferenc, Gogola Zoltán, Habda László, id. Hidi Endre, Hrabár Natália, Homoki Gábor, Kalitics Erika, Klisza János, Kopriva Attila, Kulin Ágnes, Kutasi Csaba, Matl Péter, Réti János, Román János Pál, Soltész István, Szocska László, Tóth Róbert és Villásek Tibor – olyan alkotásait láthatja a közönség, amelyeket Beregszászban eddig még nem mutattak be.
Az expozíció a galéria főbejáratától befelé haladva különböző szekcióra osztható. A bejárat felőli első részben olyan grafikai és festői megoldásokat látni, amelyek a virágzó fákat körülvevő méhdongás ritmusát idézik meg, valamint a Vérke-parti város főterének zsibongó életét ábrázolják. A következő szekcióban plein air festők tájképei, zsánerjelenetek, illetve a kárpátaljai festőiskola absztraktabb stílusában készült alkotások láthatók. A RIT elnöke aláhúzta, hogy érdekes módon a színválasztás is összeköti ezeket a műveket, ugyanis többen a narancssárga-lila, zöld-piros, sárga-kék komplementerekre építettek. Tovább haladva a grafikai munkák kaptak helyet, amelyek a nyugalomról és az elmélkedésről szólnak; egyesek a vallásban, mások a természet látványában elmerülve vetítik a szemlélő elé a bensőséges csend, a védelem, a bizalom tükrét. A kiállítótér zárótermébe belépők egy erős kontraszttal találkozhatnak, ahol az egyik oldalon sötét, melankolikus érzéseket keltő munkák, a másikon színes, vidámságot és örömöt árasztó alkotások kaptak helyet.
„Örülünk ennek a napnak, sikerült bevárnunk a tavaszt. Remélem, mindannyian erőt meríthetünk ebből az időszakból és tagjaink munkáiból. Ehhez kívánom, hogy mint a zümmögő méhecskék képről képre, szoborról szoborra szállva engedjük, hogy ránk ragadjon egy kis művészeti pollen, amit magunkkal vihetünk a hétköznapokba” – jegyezte meg beszédében Kulin Ágnes.
Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a felsőoktatási intézmény alapításakor hármas célt tűzött ki maga elé: oktatnak, kutatnak és kulturális központtá válnak. A Rákóczi Napok rendezvénysorozat házigazdája felelevenítette, hogy a RIT első beregszászi bemutatkozó tárlatát 1996-ban a jelenlegi Kálvin-szakkollégium dísztermében tartották meg, majd a Kossuth téri épülethez hozzájutva Kohut Attila akkori Kölcsey-kollégiumigazgató kezdeményezésére létrehoztak a mostani galéria helyén egy kiállítótermet. A főiskola elnöke örömmel konstatálta, hogy a Na’Conxypan Galéria tavalyi megnyitóját követően sokan látogatják az itt helyet kapó tárlatokat. „Ez a hely egy jó hely a kiállításoknak. Úgy látszik, hogy a művészet szereti ezt a kiállítóteret, mert azóta sokkal többen tévednek be ide. Egy élő kapcsolat alakult ki a Révész Imre Társaság révén, aminek a fő kapcsolóereje, energiája Kulin Ágnes, aki a társaságot vezeti és a főiskolán is tanít” – fogalmazott Orosz Ildikó, hozzátéve: lassan összeáll egy tanszéki csoport, amellyel reményeik szerint egy éven belül elindulhat az intézmény rajztanárképzése, melyhez „a technikai feltételek immár adottak, a tapasztalat összejött, már csak az engedélyek szükségesek. Ez egy újabb lendületet és lehetőséget biztosít a kárpátaljai fiatalok számára” – emelte ki. Mint mondta: „A tehetség önmagában nem elég, fejlődési és továbbtanulási lehetőségre, perspektívára van szükség, amit a Rákóczi-főiskola szeretne biztosítani.”
„Ahhoz, hogy értsék a művészetet, galériába kell járni, ki kell magukat próbálni, és nagyon sokat kell utánaolvasni, hogy műértő közönsége legyen a kárpátaljai művészetnek. Ez a mai tárlat ehhez járul hozzá a Rákóczi-hét keretén belül. Remélem, hogy egyre több ilyen tárlaton vehetünk részt” – fűzte hozzá Orosz Ildikó.
A kiállításra a galéria munkatársai ezúttal is művészetpedagógiai foglalkozásokat építenek, amelyek március 31-től kezdődnek. A tárlatvezetést egy virágos origami-műhelymunkával egészítik ki a jelentkező helyi óvodás, iskolás és felnőtt csoportok számára.
A RIT tavaszi tárlata április 25-ig látogatható nyitvatartási időben a Na’Conxypan Galériában.
CsA