Innovatív digitális módszerek az oktatás és kutatás területén – nemzetközi konferencia Beregszászban
Március 27-én a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Matematika és Informatika Tanszéke, valamint a Hallgatók és Fiatal Kutatók Tudományos Egyesülete Innovatív digitális módszerek az oktatás és kutatás területén címmel szervezett nemzetközi tudományos-gyakorlati konferenciát. Az esemény alkalmával 6 ország oktatói, kutatói, doktoranduszai és hallgatói közül 92-en prezentálták előadásukat. Az esemény a Rákóczi Napok rendezvénysorozat részét képezte.
A hibrid formában megvalósuló konferencia kezdetén Fodor Gyula tudományos és minőségbiztosításért felelős rektorhelyettes szólt a résztvevőkhöz: „Köszöntöm a meghívott előadókat, kutatókat, oktatókat, akik azért érkeztek hozzánk, hogy tudásukat, tapasztalataikat, ötleteiket megosszák velünk, illetve közösen gondolkodjunk a digitális innováció oktatásra és kutatásra gyakorolt hatásairól is. Napjainkban a digitális technológiák egyre nagyobb szerepet játszanak az oktatás és a tudományos kutatás területén egyaránt. Az online tanulási platformok, a mesterséges intelligencia által támogatott oktatási eszközök, a virtuális és kiterjesztett valóság alkalmazásai vagy éppen a nagy adathalmazok elemzése új távlatokat nyitnak meg a tanítás és a kutatás számára is. Ezek az innovációk nemcsak a tudás megszerzésének módját alakítják át, hanem a pedagógiai módszereket és a tudományos megközelítéseket is forradalmasítják. Ez a konferencia nem csupán arra ad lehetőséget, hogy megismerjük a legújabb fejlesztéseket és kutatási eredményeket, hanem arra is, hogy közösen keressük a válaszokat azokra a kihívásokra, amelyekkel az oktatás és a kutatás területén jelenleg találkozunk.”
Majd Kucsinka Katalin, a konferencia szervezőbizottságának elnöke és Sztojka Miroszláv, a szervezőbizottság elnökhelyettese ismertette a konferencia részleteit. Mint kiemelték, a Kárpát-medence különböző felsőoktatási intézményeinek oktatói, hallgatói, kutatói adnak elő a nap folyamán 5 különböző tematikájú szekcióban. A fórum kiemelt célja a digitális módszerek fejlődésének nyomon követése a formális és nem formális oktatásban, illetve a kutatói munkában egyaránt.
Ezt követően a konferencia plenáris előadásai következtek. Plenáris előadást tartott Orlovskyi Igor Túl a tesztelésen, a matematikai e-learning fejlesztés STACK és lépésenkénti értékelés segítségével témában. Őt követte Pintér Gergely Interaktív és gamifikált taneszközök, tanulásszervező szolgáltatások a Nemzeti Köznevelési Portálon című előadása. A plenáris előadók sorát Námesztovszki Zsolt Digitális módszerek az oktatásban című előadása zárta. Az ebédet követően került sor a különböző szekció-előadásokra.
A konferencia március 28-án, pénteken kirándulással zárul.
A rendezvény sikeresen hozzájárult a digitális oktatás és kutatás fejlődéséhez, lehetőséget biztosítva a résztvevők számára a tudományos párbeszédre és az új módszerek megismerésére. A szervezők reményei szerint a konferencia tapasztalatai és eredményei hozzájárulnak a jövőbeli innovációk és együttműködések kialakításához.
Lőrinc Ingrid