Iskolai dilemma: Mi legyen a mobiltelefonokkal?
Ukrajna törvényi szinten nem tiltja a mobiltelefonok használatát az oktatási intézményekben. Ez azt jelenti, hogy az iskoláknak nincs jogalapjuk megtiltani a diákoknak, hogy magukkal vigyék a készülékeiket az iskolába – mutatott rá Nagyija Lescsik oktatási ombudsman, akit az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja idéz. Az iskolák azonban önállóan szabályozhatják a telefonok használatát.
Lescsik szerint a mobil eszközök hasznosak lehetnek az oktatási folyamatban. A diákok felhasználhatják ezeket az elektronikus tankönyvekkel, interaktív alkalmazásokkal és kutatási projektekkel kapcsolatos munkában. A telefonok egyben lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy kapcsolatban maradjanak szüleikkel, ami különösen fontos hadiállapot idején. A készülékek a gyermekek jogainak védelmében is segíthetnek, mivel a diákok rögzíthetik a zaklatás vagy kegyetlen bánásmód eseteit az oktatási intézményekben.
Ugyanakkor problémát jelent e szerkentyűk ellenőrizetlen használata: az okostelefonok elvonhatják a figyelmet a tanulásról, hozzájárulhatnak az úgynevezett tudományos tisztességtelenséghez, háttérbe szoríthatják az „élő” kommunikációt, és befolyásolhatják a gyermekek testi és lelki egészségét. A mobil eszközökhöz való korlátlan hozzáférés az internetes zaklatás és a káros tartalmak túlzott fogyasztásának kockázatával is jár.
„A készülékek használhatók az oktatási folyamatban, de nem zavarhatják azt. Ha a tanuló készülékhasználata zavarja az oktatási folyamatot, többek közt elvonja az ő vagy más tanulók figyelmét a tanórán, a pedagógusnak joga van észrevételt tenni, és követelni, hogy a diák ne zavarja a tanórát” – mondja az ombudsman.
Véleménye szerint a pedagógusok nem hagyhatják figyelmen kívül a technológiai fejlődést, de azon kell dolgozniuk, hogy vívmányai hasznot hajtsanak, és ne okozzanak kárt.
A kérdés állami szabályozásának hiánya ellenére az oktatási intézményeknek elvben joguk van a telefonhasználatra vonatkozóan belső szabályokat megállapítani. Ezt Az oktatásról szóló törvény 23. cikkelye teszi lehetővé, amely autonómiát biztosít az iskoláknak az oktatási folyamat megszervezésében. Törvényi szabályozás nélkül azonban az iskolákban kérdések merülnek fel a telefonok tanórák alatti tárolásának helyével kapcsolatban, a készülékek biztonságáért viselt felelősséggel, ideiglenes lefoglalásuk jogi alapjával stb. összefüggésben.
Az oktatási ombudsman hangsúlyozta, hogy olyan egységes szabályozást kell kidolgozni, amely meghatározza a mobiltelefon oktatási intézményekben történő használatának szabályait.
(zzz/life.pravda.com.ua)