A primula termesztése

2025. március 31., 17:51 , 1254. szám

A primula az egyik legkorábban nyíló virág, amely számos csodálatos színben kapható. Ez a virágzó cserepes dísznövény az egyik leggyakoribb nőnapi ajándék, mert nemcsak üde színfoltja lehet a lakásnak, hanem az ára is kedvező, könnyen megfizethető.

A primula – magyar nevén kankalin – egy gyönyörű évelő, tavasszal virágzó növény. Januártól egészen márciusig szinte minden virágboltban megtalálható sok-sok élénk színben, például a sárga, rózsaszín, lila és piros árnyalataiban. Mérete fajtól függően 10–40 cm. Különböző fajtáit lényegében ugyanúgy kell gondozni, csak megjelenésükben térnek el egymástól. Lakásba, szobába leginkább a szobai kankalin (Primula obconica) és a szártalan kankalin (Primula vulgaris) alkalmas.

A cserepes primulák termesztésében új fordulatot jelentett a sudár kankalin (P. elatior), a szártalan kankalin (P. vulgaris) és a tavaszi kankalin (P. veris) keresztezéséből származó hibrid fajták megjelenése. A kereskedelemben P. elatior-hibridek vagy P. polyantha néven ismertek. Népszerűségüket rövid tenyészidejük, széles színskálájuk, alacsony hőigényük és jó időzíthetőségük biztosítja.

Az egyik kertészeti hibrid változat, a sokvirágú kankalin (Primula polyantha) rendkívül változatos színekben érhető el. Alkalmas cserepes dísznövényként való előállításra, de sziklakertekbe és erkélyládákba is ültethető félárnyékos vagy árnyékos helyekre. Termesztése a dísznövénykertészetek számára egy hosszabb folyamat, amely júniustól a következő év márciusáig tart (nőnapi értékesítés esetén).

A primula termesztésének első lépései

Az első lépés a megfelelő vetőmag kiválasztása és elvetése. A primula magja fényen csírázik, így üveglappal takarható. A csírázáshoz kb. 2-3 hétre van szükség, 16–18 °C hőmérsékleten. A virágzást legtöbbször nőnapra időzítik, ezért a magvetés nyáron történik. Ebben az időszakban a maximum 18 °C  fenntartása kihívás lehet, mivel a túl nagy meleg gátolja a csírázást.

Áttelelés cserépben

Nyár közepén vagy végén a palántákat szaporítótálcába tűzdeljük, majd október–novemberben 10 cm-es cserepekbe ültetjük. A cserepezéshez tőzegalapú földkeveréket használhatunk, amely 1/3 részben marhatrágyát is tartalmazhat. Marhatrágya hiányában tartós hatású műtrágyát adagoljunk a keverékhez. Ebben az időszakban a palántákat 20 °C  alatt kell tartani, ezért a termesztőberendezést árnyékoljuk, folyamatosan párásítsunk, és rendszeresen szellőztessünk, különben a növények megnyúlnak. A primula laza szerkezetű, 5,5–6,5-es pH-értékű talajban fejlődik megfelelően. A harmonikus mikroelem-ellátás azért fontos, hogy erős, jól bimbósodó növényeket kapjunk, nem túl nagy lombozattal.

Az őszi időszakban 12–16 °C, a teleltetéshez 8–10 °C szükséges. Ha későbbre, pl. húsvétra időzítjük a virágzást, akkor ennél hűvösebb környezetet kell biztosítani. Akkor is oda kell figyelni, ha nem akarjuk későbbre kitolni a virágzást, ugyanis tartósan 20 °C fölötti hőmérsékleten a palánták megnyúlnak.

Az áttelelés során figyelni kell az öntözésre: nincs szükség folyamatosan nedves közegre, mert ebben az időszakban a túlzott öntözés fogékonyabbá teszi a növényeket különböző betegségekre.

Időzített virágoztatás

A virágzás előtt 5-6 héttel a hőmérsékletet fokozatosan 14–16 °C-ra kell emelni. A virágzást gyorsíthatjuk, ha a növényt 1-2 héten belül kétszer gibberellinsavas oldattal permetezzük. A lassítás 2 °C-on történő tartással lehetséges.

A vetéstől a virágzásig 6–8 hónap telik el. Az elvirágzás és a növény visszahúzódása után ezeket a primulákat ki lehet ültetni a szabadba, leginkább félárnyékos helyre, a tűző napot nem kedvelik. A kertekben tavasszal üde színfolt lehet egy kisebb primulaágyás.

Nadimova Erzsébet,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány munkatársa