Közgyűlést tartott a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezete
Április 6-án tartotta immár 35. közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Beregszászi Középszintű Szervezete (BKSZ). Az eseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont, ahol a küldöttek 95%-os részvételi aránya – 56 fő – a tagság elkötelezettségét is tükrözte.
A rendezvény kezdetén Ferku Szilveszter, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház segédszínésze Reményik Sándor Templom és iskola című versét szavalta el, majd a Himnusz közös eléneklését követően a jelenlévők egyperces néma főhajtással tisztelegtek a háború áldozatai, valamint az elmúlt évben elhunyt KMKSZ-tagok emléke előtt.
A közgyűlés résztvevőit Sin József, a KMKSZ BKSZ elnöke, a KMKSZ alelnöke köszöntötte, aki beszédében hangsúlyozta: miközben testben és lélekben a húsvétra, a feltámadás ünnepére készülünk, nem feledkezhetünk meg a háború árnyékáról sem, amely családokat szakított szét, életeket követelt, és komoly terheket rótt a kárpátaljai magyar közösségre is.
„Mi, kárpátaljai magyarok építeni szeretnénk, nem rombolni” – hangsúlyozta az elnök, rámutatva: a magyarság megőrizte a béke eszméjét, amit büszkén vállalhat a világ előtt.
Beszédében szólt az ukrajnai aktuális politikai helyzetről is, különös tekintettel a lehetséges többszintű választások közeledtére, kiemelve: fontos, hogy a magyarság egységesen, aktívan vegyen részt a döntésekben. Különös figyelmet kell fordítani a fiatalok megszólítására, bevonására is – hangoztatta, majd örömmel számolt be arról, hogy az elmúlt időszakban több településen is új tagokkal bővült a szervezet.
Az elnök kitért a KMKSZ tagságának alakulására is: a háború kitörése óta csökkent ugyan a taglétszám, de a szervezet továbbra is aktív, és megtartotta közösségi erejét. Sin József rámutatott: „Eljött az idő, hogy ne csak túlélni próbáljunk, hanem új lehetőségeket keressünk – van kiút, van jövő. Ehhez azonban összefogásra, hitre és közös cselekvésre van szükség.”
Az elnöki beszámoló elfogadása után Rácz János, a mandátumvizsgáló bizottság elnöke, valamint Orosz Adél, az ellenőrző bizottság elnöke ismertette jelentését, amelyeket a résztvevők egyhangúlag elfogadtak. Sütő Gábor, a fegyelmi bizottság elnöke pedig örömmel jelentette be, hogy az elmúlt év folyamán a középszintű szervezetben nem volt fegyelmi ügy.
Darcsi Karolina, a Beregszászi Kistérségi Tanács KMKSZ-frakciójának elnöke, a KMKSZ politikai és kommunikációs titkára beszámolójában hangsúlyozta a magyar frakciók összefogásának fontosságát. Kiemelte, hogy a háború ellenére is sikerült a magyar érdekek mentén közösen döntéseket hozni. Beszélt a frakció összetételében történt változásokról, valamint felhívta a figyelmet az oktatási reform veszélyeire, különösen a tervezett líceumi rendszerre, amely veszélyezteti a kisebb falvak iskoláinak jövőjét. Végezetül arra kérte a jelen lévő képviselőket, hogy a háborús helyzet ellenére is felelősségteljesen és egységesen képviseljék a kárpátaljai magyarság érdekeit.
Juhász Edina, a KMKSZ beregszászi fejlesztésösztönző irodájának vezetője ismertette az iroda működését és feladatait. Mint elmondta, az iroda célja, hogy segítse a kárpátaljai magyar közösséget és önkormányzatokat a közvetlen európai uniós források megismerésében és lehívásában. Elmondta, hogy már több online és személyes információs napot is tartottak, például az agrárszektor vagy az önkormányzatok számára. Juhász Edina hangsúlyozta: fontos, hogy a helyi szereplők felkészültek legyenek, mivel ezek a pályázatok hosszú távú, akár 3-4 éves futamidejű projekteket is jelenthetnek, melyekhez stabil partnerségekre van szükség.
Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője felszólalásában a kárpátaljai magyarság jelenlegi helyzetét értékelte, különös tekintettel az orosz–ukrán háború következményeire. Elmondta, hogy a magyar állam továbbra is szolidaritást vállal a kárpátaljai magyarsággal, és támogatást nyújt a háborús következmények enyhítésére – humanitárius és oktatási téren egyaránt. A konzul hangsúlyozta: kiemelt cél, hogy a kárpátaljai magyar közösség hosszú távon megmaradjon, jogaik érvényesüljenek, az oktatási intézmények működhessenek, és a háború miatt elmenekült családok visszatérhessenek szülőföldjükre.
Babják Zoltán, Beregszász polgármestere a háborús időszakban végzett önkormányzati munka nehézségeiről és felelősségéről beszélt. Mint mondta, a jelenlegi időszak rendkívül megterhelő, hiszen a háborús helyzetben az önkormányzatok nemcsak a mindennapi működtetésért, hanem a mobilizációs feladatok teljesítéséért is felelősek. Külön köszönetet mondott a magyar kormánynak és a konzulátusnak az infrastrukturális támogatásért – többek között az utak, a csatornahálózat és a vízellátás fejlesztéséért, mert „mindezek a fejlesztések nem valósulhattak volna meg az anyaország támogatása nélkül”.
Dobsa István, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének (KMKSZ ISZ) elnöke a megjelentek támogatását kérte az ifjúsági közösségek újjászervezéséhez. Mint mondta, céljuk, hogy a Covid-járvány előtti lendülettel és a kistérségekben újraalapított helyi szervezetekkel ismét aktív és élő ifjúsági hálózatot építsenek. „Bár nehéz megszólítani a fiatalokat, de közös munkával ez nem lehetetlen” – mondta. A háborús körülmények ellenére is szerveznek közösségi eseményeket, például április 26-án jótékonysági kispályás focitornát. „A legsötétebb mindig hajnal előtt van” – zárta beszédét biztató szavakkal.
Hadnagy István, a Beregi Református Egyházmegye főgondnoka megköszönte a KMKSZ BKSZ-nek, hogy az elmúlt év során számos közösségi és egyházi rendezvényt valósítottak meg a református gyülekezetekkel együtt. Kiemelte, hogy az egyház, a társadalmi és kulturális szervezetek közötti együttműködés kiemelten fontos, és reméli, ez a jövőben is megmarad.
A közgyűlés végén Sin József virággal és ajándékkal ismerte el Majorossy Gizella, a Beregszászi Alapszervezet meghatározó tagja áldozatos munkáját és elkötelezett segítségét, aminek köszönhetően a Magyarok Kenyere program során a legtöbb búzát gyűjtötték össze.
A BKSZ elnöke zárásként megköszönte a tagság együttműködését, és felhívta a figyelmet a KMKSZ soron következő, április 12-én tartandó 35. közgyűlésére, amelynek fontosságát hangsúlyozva a küldötteket a teljes létszámú részvételre buzdította.
A közgyűlés a Szózat eléneklésével zárult.
Kun Viktória